Kaman’da Japon Mucizesi |Dr.Sachihiro Omura

2
96

Kalehöyük Kazısı ve Arkeolog Dr.Sachihiro Omura

Kaman'da Japon Mucizesi |Dr.Sachihiro Omura

İç Anadolu’nun tam ortasında tarihi İpekyolu üzerinde yer alan Kaman, Kalehöyük uzun bir süredir tarihi öneme sahip kazı çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün üstlendiği kazılar bölgenin kültürel yapısına ışık tutuyor.

Kırşehirşehir’de yer alan Kaman- Kalehöyük’de farklı medeniyetlerin kurduğu 50 şehrin üst üste geçtiği ve yaşam şekillerinden izler bıraktıkları M.Ö. 6-7 binlere uzayan büyük bir tarih yatıyor.  Anadolu tarihinin çok önemli dönemlerinden parçalar taşıyan höyük 30 yılı aşkın bir süredir Japan Arkeologlara emanet.
İnsanlık tarihinin aydınlanmamış kısımlarını ortaya çıkarmak, bu değerleri tüm dünyayla paylaşmak için Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Enstitünün başkanı Dr. Sachihiro Omura öncülüğünde kazı çalışmaları yapılıyor.
Türk- Japon ilişkilerinin merkezinde bulunan Kaman-Kalehöyük kazıları Anadolu’nun tarihinin ortaya çıkarılması, anlaşılması ve tüm dünyaya  gösterilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Kaman'da Japon Mucizesi |Dr.Sachihiro Omura

Kaman’da ki Japon Mucizesi İşte Böyle Başladı!

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu Kaman- Kalehöyük’teki kazı çalışmalarını üstlenen Dr. Sachihiro Omura liderliğindeki Japon kazı ekibinin neden Kaman höyüğünü tercih ettikleri en çok sorulan sorular arasında.
Her şeyin başlangıç noktası ise daima millet olarak kendilerini geliştirmeye adamış Japon merakında saklı;
Japon Arkeologlar Kaman’da ne kendi kültürlerine dair bir iz arıyorlar, ne de ederi çok yüksek bir parça. Onlar sadece insanlık tarihine ışık tutacak yeni bilgiler, uygarlıkların yaşamlarına yönelik yeni bulguları ortaya çıkarmak istiyorlar. 1986’da başlayan kazıların ilk mimarı Ortadoğu Kültür Merkezi Başkanı Prens Mikasa,  Japonların II. Dünya savaşını kaybetmesinin nedenlerini uzun uzadıya düşünüyor ve bu derin düşünmelerin ve araştırmalarının sonucunda Japon milletinin sadece kendi tarihiyle ilgilendiğini, başka uygarlıklara dair hiçbir şey bilmediği sonucuna ulaşıyor. Bu sebeple Prens Mikasa İnsanlık tarihi araştırmalarına medeniyetin beşiği sayılan Anadolu’dan başlamaya karar veriyor.
Dr.Omumura ise Kaman’daki mucizeyi  şu cümleleriyle aktarıyor.
‘’Kaman’da 5 bin yıllık tarih var. Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Oğuz, Osmanlı yaşamış burada. Örneğin İtalya ya da Mısır’da kazı yapsanız sadece o ülkenin mirasını bulursunuz. Oysa Kaman’da insanlık tarihinin mirası var.’’

Kaman'da Japon Mucizesi |Dr.Sachihiro Omura

Kazı çalışmaları 33 Yıldır Devam Ediyor

Kaman-Kalehöyük’teki kazı çalışmalarının temeli Altes Prens Takahito Mikasa’nın toprağa  attığı ilk kürekle başlıyor. Karanlık Çağ yaşam izlerinin bulunduğu Kalehöyükte binlerce yıllık kronolojik gelişmenin açığa çıkarılması kazı çalışmalarının ana hedeflerinden sadece biri.  Dr. Sachihiro Omura ve kazı heyeti tarafından 1986 yılından beri devam ettirilen kazı çalışmalarında 4 bin 300 sene öncesine kadar ulaşılarak, Osmanlı dönemlerinden, Eski Tunç Çağı’na kadar olan dönemlere kadarki eserler gün yüzüne çıkarılmış. Bulunan eserler içerisinde, taş, maden ya da pişmiş topraktan yapılmış mühürler, mühür baskıları, tabletler, süs eşyaları, çanak ve çömlekler yer alıyor.
Japon arkeologlar yaptıkları kazı çalışmalarında çıkan eserler için ‘’eser, çıktığı yerindir’’ ilkesini benimsiyorlar. Benimsedikleri bu ilkeyle, bugüne kadar çıkarılan 5 bin eserden 2 bini incelenip, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.
‘’Burada çalışmak dünya tarihini okumak demektir” diye açıklıyor Sachihiro Omura.  Kaman-Kalehöyük’te sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan parçaların, Hitit Krallığı ve Asur Koloni Dönemine ait olduğu düşünülüyor. 30 yıldır yapılan kazılardan 7 medeniyet ortaya çıkarılmış. Kaman’daki, insanlık tarihi için büyük önem taşıyan kazı çalışmalarına İş Bankası da önemli ve anlamlı bir destekte bulunmuş. İş bankasının desteği olan karbon makinesi, çıkarılan parçaların yaşlarının kolayca tespit edilmesini sağlayarak bölgedeki çalışmaların hızlanmasına vesile olmuş.

Kaman'da Japon Mucizesi |Dr.Sachihiro Omura
Kaman'da Japon Mucizesi |Dr.Sachihiro Omura

Türkiye’ye Yıllarını Veren Japon Arkeolog: Dr. Sachihiro Omura

Dr. Sachihiro Omura, Anadolu’nun ve Dünya’nın çeşitli yerlerinde kazı çalışmalarında görev almış arkeolojiye gönül vermiş bir bilim insanı. 30 yıldan fazla bir süredir çalışmalarını Kaman’da sürdüren Dr.Sachihiro Omura’nın Türkiye’deki serüveni Ankara Üniversitesi’nde başlamış.  Daha sonra yolunun Kaman-Kalehöyük ile kesişmesiyle bölgedeki mucizenin ilk kökleri atılmış.  44 yıldır Türkiye’de Yaşayan Dr. Sachihiro Omura aynı zamanda Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün başkanlığını da yapıyor.
Dr. Omura bugüne kadar Kaman’da bir çok önemli bilgiye ulaşarak burada adeta bir mucizeyi yaşatmaya devam ediyor. Çeyrek asırdan fazla süredir devam eden kazı çalışmalarına kendinden sonra da uzun bir süre daha devam edilmesi gerektiğini söyleyerek  ‘’daha kazacak çok yer, ortaya çıkarılacak çok eser var bu bir neslin bitirebileceği bir şey değil’’ diyor
Dr. Sachihiro omura bugüne kadarki çalışmalarından dolayı meclisten pek çok kez ödül ve nişan da almış.
 Kazı çalışmalarından çıkan eserlerin sergilendiği, Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” altında verdiği hibe ile yapılan ve höyük şeklinde düzenlenen Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, 2010 yılından beri bölgede çıkarılan eserlere ev sahipliği yaparak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede sergi salonları, sinevizyon köşesi, kütüphane, inceleme, araştırma,  laboratuvar, kafe, ve teknik bölümler bulunuyor.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 27.sayısında yayınlanmıştır.
Foto Kaynak: Sabah

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz