KAKEGURUI | Kumarbazlar Okulu

0
148

KAKEGURUI | Kumarbazlar OkuluŞans mı, Hile mi, yoksa Zeka mı? Kakegurui kumarbazlar okuluna hoşgeldiniz!

Bir okul düşünün; başarınızı, statünüzü ve hatta yapacağınız seçimleri bile, örneğin bir başkanlık seçimi, belirleyen tek bir şey var; KUMAR! Hyakkaou Akademisi’ne hoşgeldiniz. Kumarın tek gerçek güç olduğu ve kumarbazların hayatta kaldığı mekana. Burası kumarbazlar için bir cennet; peki ya diğerleri?

Kakegurui Hakkında

Kakegurui, “MAPPA” stüdyosuna ait, 2017 yılında gösterime giren, oyun, okul, shounen, psikolojik, gizem ve dram türleri içerisine dahil olan bir anime serisidir. Şimdilik güncel olarak biri 2017, diğeri 2019 yılında yayınlanmış iki sezon ve 24 bölümden (12+12) oluşmaktadır ve devam sezonlarının gelmesi çok muhtemeldir çünkü serinin ikinci sezon finali açık uçlu bir şekilde sona ermiştir. 17+ izleme sınırı bulunan seri, daha genç izleyici kitlesi için olumsuz örnek oluşturabilecek bazı şiddet sahneleri barındırabilmektedir.  Bölüm süreleri genel standartta ve 24 dakikalık ortalama uzunluktadır.

Serinin hikayesine geçmeden önce, biraz yapım koşullarına değinecek olursak; daha öncede belirttiğim gibi bu seri “MAPPA” stüdyosuna aittir. Stüdyo son yıllarda belli bir popülerlik kazanan birçok seri üretmiştir. Stüdyonun diğer bazı işleri şu şekilde sıralanabilir: “Banana Fish”, “Inuyashiki”, “Punch Line”, “Shingeki no Bahamut: Genesis ve Shingeki no Bahamut: Virgin Soul”, “Shoukoku no Altair”, “Zankyou no Terror” ve “Zombieland Saga”.

KAKEGURUI | Kumarbazlar Okulu

Yönetmen ve Senaryo

Animenin yönetmenliğini ilk sezon için “Hayashi Yuuichirou” üstlenmektedir ancak serinin ikinci sezonunda “Matsuda Kiyoshi” ile birlikte çalışmışlardır. Hayashi Yuuichirou, birçok farklı projede görev almakla birlikte yönetmenliğini üstlendiği diğer projeler “Garo: Honoo no Kokuin” ve “Garo Movie: Dvine Flame” adlı anime serisi ve seriye ait sinema filmidir. Matsuda Kiyoshi ise birçok projede bölüm yönetmenliği yapmakla birlikte Kakegurui dışında “Kumo Miko” adlı serinin de yönetmenliğini yapmıştır.

Kakegurui’nin senaryosu ise ilk sezon için “Kawamoto Homura”, “Murakoshi Shigeru”, “Seko Hiroshi” gibi birçok farklı ismin ortak bir çalışması olarak üretilmiştir. İkinci sezon senaryosu ise Murakoshi Shigeru’ya aittir. Bu isimlerin diğer bazı projelerine baktığımızda; Murakoshi Shigeru, bu seri dışında “Dororo”, “Sidonia no Kishi” ve “Garo: Honoo no Kokuin” gibi serilerin de senaryosunu yazmıştır. Seko Hiroshi ise kariyerinde oldukça popüler serilere sahiptir. Bunlardan bazıları; “Shingeki no Kyojin”, “Kill la Kill”, “Zankyou no Terror”, “Ajin”, “Mob Psycho 100”, “Inuyashiki” ve “Banana Fish” gibi serilerdir.

Serinin müzikleri ise “ryo” ve “Tecnoboys Pulcraft Green-Fund” tarafından hazırlanmıştır.  ryo daha önce “Naruto Shippuuden”, “Katanagatari” ve “Noragami” gibi animeler için tema müziği bestelemiştir. Tecnoboys Pulcraft Green-Fund ise “Akikan!”, “Witch Craft Works” ve “Trinity Seven” gibi projelerde yer almıştır.

Seslendirme kadrosuna da göz atalım.

Animede yer alan bazı önemli karakterler şu isimler tarafından seslendirilmektedir: Jabami Yumeko karakteri “Hayami Saori” tarafından, Saotome Mary karakteri “Tanaka Minami” tarafından, Suzui Ryouta karakteri “Tokutake Tatsuya” tarafından, Igarashi Sayaka karakteri “Fukuhara Ayaka” tarafından, Ikishima Midari karakteri “Ise Mariya” tarafından, Manyuda Kaede karakteri, “Sugita Tomokazu” tarafından ve Momobami Kirari karakteri “Sawashiro Miyuki” tarafından seslendirilmiştir.

Hayami Saori, Kakegurui dışında, “Fairy Tail” serisinde Mikazuchi Kagura karakterini, “Basquash!” serisinde Violette karakterini ve “Beelzebub” serisinde Kashino Isafuyu karakterini seslendirmiştir. Bu projeler dışında başka birçok animede de seiyuuluk yapmıştır. Tanaki Minami’nin seslendirdiği bazı karakterler ise “Wake up, Girls” serisinden Katayama Minami, “Keijo!!!!!!!!” serisinden Tsukishita Usagi ve “Zombieland Saga” serisinden Yamada Marumaru’dur.

Tokutake Tatsuya, Kakegurui dışında “Sakurako-san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru” serisinde Ken ve “Gurazeni” serisinde Yamada Marumaru karakterlerini seslendirmiştir.

Bir diğer seiyuu Fukuhara Ayaka ise “Trinity Seven” serisinde Lugh, “Inuyashiki” serisinde Nakamoto ve “Captain Tsubasa (2018)” serisinde Misaki Tarou adlı karakterlere sesiyle can vermiştir. “Air Gear” serisinden Noyamano Ringo, “Fairy Tail” serisinden McGarden Levy ve “Durarara!!” serisinden Harima Mika karakterleri Ise Mariya tarafından seslendirilmişlerdir.

Sugita Tomokazu birçok farklı animede ana karakterleri ve yan karakterleri seslendirmiş bir seiyudur. Bazıları şu şekildedir: “Bleach” serisinden Muguruma Kensei, “Gintama” serisinden Sakata Gintoki ve “Arakawa Under the Bridge” serisinden Hoshi. Son olarak

Sawashiro Miyuki tarafından seslendirilen bazı karakterler şöyledir: “One Piece” serisinden Charlotte Pudding, “Fairy Tail” serisinden Milkovich Ultear ve “Durarara!!” serisinden Sturluson Celty.

KAKEGURUI | Kumarbazlar Okulu

Animenin Hikayesi

Serinin hikayesi “Hyakkaou Akademisi” olarak anılan bir lisede başlar. Bu lise bildiğimiz hiçbir okula benzememektedir.  Derslerdeki ya da spordaki başarının hiçbir önemi olmayan bu okulda seni başarılı gösteren tek bir unsur vardır; kumar! Kendine has bir kast sistemi bulunan bu okulda her durum, her sorun, yani akla gelebilecek her şey kumar yoluyla çözüme kavuşturulmaktadır. Sistemin en tepesinde başkan Momobami Kirari bulunmaktadır ve kendi deyimiyle bu okul ona ait özel bir akvaryumdur.

Kirari’den sonra gelen en güçlü unsur ise öğrenci konseyi ve konsey üyeleridir. Bu konsey, öğrencilerin hayatlarını, kumar düzenini ve para akışını ellerinde bulunduran bir oluşumdur ve başkanın mutlak iradesine boyun eğmiş bir şekilde çalışırlar.  Sistemde konseyden sonra ise normal öğrenciler bulunur. En dipte ise erkekler için “Pochi” ve kızlar için “Mike” şeklinde adlandırılan öğrenciler vardır. Bu grup, kumar oynayıp her şeylerini, özgürlükleri dahil, kaybeden öğrencilerden oluşur. Adeta okul sınırları içerisinde yaşayan modern kölelerdir bu grup. Diğer öğrenciler tarafından her şekilde sömürülen ve başkanın zayıf halkalar olarak gördüğü insanlardır.

Onların yaşamaya bile hakkı yoktur adeta; normal bir öğrenci isterse onlardan birinin upuzun, güzel saçlarını kesebilir ya da daha kötüsü içlerinden birine tasma takıp onu yanında bir evcil hayvan gibi dolaştırabilir. Onlar, insanlıkları ellerinden alınmış bir gruptur. Elbette her şey sonsuza kadar böyle kusursuz bir şekilde ilerlemez. Bir gün okula yeni bir öğrenci, Jabami Yumeko transfer olur. Artık akvaryumda saldırgan bir balık dolaşmaktadır ve çatışma başlar.

KAKEGURUI | Kumarbazlar Okulu

Kakegurui Konsey Karakterleri

Jabami Yumeko

Simsiyah saçlarıyla çok güzel bir kızdır ve okula geldiği anda hemen dikkatlari üzerine çeker ancak onu asıl ilginç kılan güzelliği değil bir “Kakegurui” yani kumar çılgını, kumar bağımlısı olmasıdır. O kumarı para kazanmak için ya da okulun sahip olduğu kast sisteminde güç elde etmek için oynamaz. Kumar onun için sadece bir haz aracıdır. Risk arttıkça aldığın haz daha da artacaktır. Kumarda en yüksek riski ve hazzı ise güçlü oyuncularla, yani öğrenci konseyi ile oynayarak elde edebilirsin. Böylelikle Jabami tek tek tüm konseye meydan okumaya başlar. Elbette en güçlü rakip ise Momobami Kirari’dir. Jabami her şeyi onunla kumar oynayabilmek için yapar. En güçlü oyuncu ve en büyük haz. Peki gerçekten Jabami’nin tek amacı sadece haz almak mı? Bunun cevabını ilerleyen sezonlarda bulacağımıza eminim.

Momobami Kirari

Bu kumar ve güç terazisinin diğer tarafı ise öğrenci konseyi başkanı ve Momobami ailesinin lideridir. Hyakkaou Akademisi’ne geldikten sonra tüm gücü ele geçiren ve kendi arzusuna göre bir sistem kuran kişi. Zayıfların yok olduğu ve en iyilerin hayatta kalacağı bir sistem yaratan Kirari, bir yandan okul içindeki rakiplerini sindirirken diğer yandan da aile içindeki konumunu korumak için bir mücadele vermek zorundadır. Kendisi çok zeki bir insan, başarılı bir yönetici ve usta bir kumarbazdır. Aslında Kirari de kurduğu bu mükemmel sistem içerisinde yalnızlaşan bir karakterdir. Temelde Jabami ile benzer tutkulara sahiptir ve kumar oynayabileceği denk bir rakibin ortaya çıkışını sağlamaya çalışmaktadır. Sistem sayesinde bunu yaratmaya çalışır.

Saotome Mary

Sarı saçlı bu güzel kız, “Mike” olup en dibi yaşamadan önce küstah ve bencil bir karakterdi ancak en dibin acımasızlığını, çaresizliğini yaşadıktan sonra değişti. Jabami Yumeko ile hem arkadaş hem de rakip olarak en zirveyi ve zirvenin sağlayacağı güç ile değişimi hedefleyen birisine dönüştü. Daha önce bir “Pochi” olan Suzui Ryouta karşı çok gaddarca davranmış olsa bile ona karşı da arkadaşlık göstermeye başladı. Saotome, aslında içten içe sevgi dolu ancak sadece bunu göstermeyi beceremeyen bir karakter.

Suzui Ryouta

Kadın karakterlerin egemenliğinde ilerleyen bu seride göze çarpan birkaç erkek karakterden birisi. Kendisi orta halli bir ekonomiye sahip olduğu için biraz para kazanabilmek amacıyla kumar oynayıp Saotome’ye kaybettikten sonra “Pochi” olan bir kişi. Saotome’nin özel kölesi olarak geçirdiği süreç Jabami’nin okula gelişiyle son bulur. Jabami onun borcunu kapatır ve özgür kalmasını sağlar. Bundan sonra ise aralarında güçlü bir arkadaşlık ve zamanla aşka dönüşmesi muhtemel bir ilişki başlar. Kadın karakterlerin bu kadar güçlü olduğu bu seride erkek bir karakter olarak Suzui aslında zayıf bir kişidir. Ne çok zekidir, ne zengindir; kumar oynama konusunda da başarılı değildir. Sadece Jabami ile karşılaştığı için şanslı olduğu söylenebilir. Onun konumu her daim Jabami için güvenilir bir destek olmaktır.

KAKEGURUI | Kumarbazlar Okulu

Bu ana karakterler dışında öğrenci konseyinde yer alan ve bahsedilebilecek bazı dikkat çeken karakterler şunlardır:

Igarashi Sayaka, Ikishima Midari ve Manyuda Kaede.

Igarashi Sayaka, Momobami Kirari’nin sekreteridir. Aşırı derecede mantık ile hareket eden bir kızdır Igarashi ve onu hakkında konuşulmayı özel kılan şey Kirari’ye duyduğu aşırı saygı, hayranlık ve aşktır. Evet Igarashi Kirari’ye aşıktır. Kirari’nin bu aşka karşılık verip vermeyeceği belirsizliğini korumakla beraber eşcinsel ilişkiye değinen bir temel oluşturmaktadır bu durum. Erkek karakterlerin az ve silik olduğu bu seride kadın karakterler arası yakınlaşmalar daha olası görülmektedir. Ancak elbette kumara duyulan aşk bir insana duyulan aşktan daha yoğundur bu seride.

Bir diğer karakter olan Ikishima Midari ise kumar oynamaya karşı tutunduğu tavır ile Jabami’ye benzerlik göstermektedir ancak bir farkla; Jabami’de oyunun içinde gelişen durumlara göre zarar görmeyi göze alabilecek bir karakterdir ancak Ikishima göze almaktan çok bunu yaşamak isteyen mazoşist bir karakterdir. Bir kumarda Kirari’ye kaybettiği için çekinmeden gözünü çıkaran, kumar olarak insanlarla Rus ruleti oynayan, acıdan zevk alan bir kişiliktir.

Son olarak değinmek istediğim kişi Manyuda Kaede’dir. Belki de iki sezon içinde gördüğümüz en güçlü erkek karakterdir kendisi. Konseyin muhasebe işlerine bakan, aileden zengin ve oldukça zeki olan Manyuda, Kirari’yi devirip başkanlığı ele geçirme hayalleri kurmaktadır. Onu ataerkil gücün temsilcisi ve kadın egemen bir toplum olan Hyakkaou Akademisi için bir tehdit olarak adlandırabiliriz ancak şuan için gücü kırılmış durumda çünkü mutlak risk ve haz ile oynayan Jabami Yumeko ile yüzleşmek zorunda kaldı.

Konseyin kalan üyelerini tek tek incelemeyeceğim. Onlar basitçe Kirari adına çalışan, kendi bireysel hırsları olan ve bu hırslarını doyurabilmek için parçası oldukları bu sistemi korumaya çalışan kişilerdir. İlk sezon boyunca hemen hemen hepsi var olan sistemi sürdürebilmek ve güçlerini koruyabilmek adına Jabami ile yüzleşmek zorunda kalmışlardır. Onlar en iyi oyuncular, sistemin koruyucuları ve mutlak güç olan Kirari’nin hizmetkarlarıdırlar.

Bahsedilmesi gereken bir diğer unsur ise ikinci sezonda hikayeye dahil olan Momobami ailesinin üyeleridir.

İkinci sezonda Kirari bir karar alır ve başkanlık seçimi olacağını duyurur. Seçimde yer alabilmeleri için de ailesinin üyelerini de okula davet eder. Eğer onlardan biri seçimi kazanırsa başkanlık dışında aile yöneticiliği de o kişinin olacaktır. Bu süreç içerisinde okula gelen aile üyeleri tıpkı Jabami gibi sistemi çökertmeye çalışan virüsler konumundalardır. Konsey üyeleri sistemi korumak isterken, onlar Kirari’yi yok etmek için uğraşmaktadırlar. İkinci sezon biterken seçim hala devam etmekteydi. Üçüncü sezonun gelmesi halinde bizi çok daha büyük bir kumar bekliyor. Başkan değişecek mi yoksa tüm bunlar Kirari’nin kurduğu bir tuzak mı? Ve elbette Momobami ailesinin bir parçası olduğunu öğrendiğimiz Jabami Yumeko gerçekten ne istiyor? Hepsinin cevabına sonraki sezonlarda elbette ulaşacağız ama şimdilik bir süre beklememiz gerekiyor.

Seri ile ilgili değinilmesi gereken bir başka unsur ise renk kullanımıdır. İki sezon boyunca en yoğun şekilde kullanılan renk kırmızıdır bu animede. En temelde okul üniformaları dahi kırmızıdır ve bu renk çokça başka şekillerde karşımıza çıkar. Karakterlerin hazzı, heyecanı, tutkusu kırmızı renk kullanılarak seyirciye ulaştırılır. Kırmızı en çok da Jabami Yumeko ile bütünleşir. Oynadığı kumarda risk arttıkça ve o bundan haz aldıkça atmosfer kırmızı tonlara teslim olur ve bu duygu bize ulaşmayı başarır.

KAKEGURUI | Kumarbazlar Okulu

Kakegurui ’nin genel yapısına bakacak olursak;

Öncelikle neredeyse mükemmel denebilecek şekilde tasarlanmış üç ana karakterimiz var. Bunlar Yumeko, Mary ve Kirari. Zeka, güzellik, başarı ve şans. Bir insanda bulunmasını isteyebileceğimiz tüm özellikler bu üç karakterde mevcut. Liseye giden 16 ya da 17 yaşında bir insanın çok ötesinde karakter özelliklerine sahipler. Bu yönüyle oldukça abartılmış durumdalar, ancak anime serilerinde sıkça karşılaştığımız bir durum bu. Bir diğer nokta ise bu ütopik okulda kadın egemen bir sistemin kurulmuş olması durumu. Bütün güç kadın karakterlerin elinde; gerçek manada güç sahibi olan Manyuda gibi sadece birkaç erkek karakter var. Onların dışında kalan erkekler genellikle zaafları olan güçsüz ve silik karakterler. Suzuyi bu tanımın en net vücut bulmuş hali olarak karşımıza çıkıyor seri boyunca. Yani bu seri anaerkil bir toplum düzeni resmediyor. Kadının güç sahibi olduğu ve gücüne tehdit oluşturan erkek karakterleri sindirdiği bir toplum düzeni. Kadınların erkeğin gölgesinde yer aldığı ya da onunla mücadele etmek zorunda kaldığı değil, mutlak güç olduğu bir ütopya.

KAKEGURUI | Kumarbazlar Okulu

Kakegurui anime bize ne anlatıyor, bir kişi bu seriyi neden izlemeli?

Öncelikle teması kumar olan bu anime bize gerçek manada birçok farklı oyunun nasıl oynandığını gösteriyor. Bununla birlikte kumar oynamanın bir şans oyunu olmaktan çok bir zeka işi olduğunu ve elbette en büyük avantajı şansına güvenenin değil en iyi hile yapanın kazandığını söylüyor. Elbette kumar oynarken şans bir unsurdur ve ana karakterimiz Jabami Yumeko’da birçok defa şansına güvenmiştir ancak önemli nokta zekanı devreye sokabilmek ve oyunun hilesini görebilmektir. Yineden hem şans hem zeka hem de hile her türlü kumarın vazgeçilmezidir.

Diğer taraftan bu seri bize çok önemli başka bir şey daha söylüyor. Bunu yapış yolu biraz ütopik ve yer yer fantastiğe kayan bir tutum ama yinede söylediği şey önemli. Malum günümüz dünyası ataerkil bir dünya. Erkek egemenliği hala her yerde. Özel olarak hem Türkiye hem de Japonya için de durum bu şekilde. Bu ataerkil dünyada, bu seri, böyle güçlü kadın karakterler ve anaerkil bir toplum düzeni sunarak hiç olmazsa izleyenlerin zihninde bir ışık çakıyor. Kadınlar güçlüdür! Bir erkeğe ihtiyaç duymadan, sadece kadın olduğu için güçlüdür. Bu serinin yaptığı en iyi şey bu bana göre. Güçlü kadın karakterler yaratmak ve bu karakterleri bir erkeğin gölgesine sokmadan ya da güç kazanmak için bir erkek ile mücadele etmek zorunda kalmadan bir hikayeye dahil etmek. Sadece kendileri olarak varolmak ve yine mücadelelerini kendilerine, kadınlara karşı vermek.

Özetle;

Kakegurui, ön planda kumarbazlığı, karakterlerimizin kumar tutkularını ve mücadelelerini anlattığı ama arka planda günümüz dünyasının ataerkil toplum düzenini tersten kurarak anaerkil sistem ile güç odaklarını değiştirdiği ve yeniden düzenlediği bir hikaye anlatır.  Bu seri bize güçlü kadınlar gösterir, çok güçlü kadınlar. Ben bir göz atın derim. Şimdiden iyi seyirler.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 29.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz