Kahramanlık ve Ötesi… | One Punch Man

0
51

Kahramanlık ve Ötesi… | One Punch Man

Geçtiğimiz yılın en çok sevilen, bu sene ise ikinci sezonu en çok beklenen yapım One Punch Man desem abartmış olmam herhalde. Yayın hayatına manga olarak başlayan One Punch Man 2009 yılında yaratıcısı olan ONE‘ın önce kendi sitesinde online olarak devam etti, 2012’de Yuusuke Murata‘nın olaya dahil olmasıyla da ünü Young Jump dergisine kadar ulaşıp, online olarak yayınlanmaya devam etti.

Animenin yapımcı stüdyosu ise iyi işleriyle tanıdığımız Madhouse. Serimizin yönetmeni ve hikaye tasarımcısı Natsume Shingo, ki kendisi Fullmetal Alchemist: BrotherhoodNodame Cantabile ve Space☆Dandy‘de yaptığı animatörlüğün yanısıra yine Space☆Dandy‘nin yönetmen koltuğunda oturmuş bir kişi. Senaristimiz ise Suzuki TomohiroJAM Project‘in “The Hero” şarkısı ise açılış jeneriği. Müziklerinin arkasındaki isim de Makoto Miyazaki. Kendisinin sahne müziklerini Grosick‘te ya da Hyouka‘da duymuş olabilirsiniz daha önce.

Kahramanlık ve Ötesi… | One Punch Man

Seiyuu kadrosu ise; çok çalışmaktan kel kalmış kahramanımız Saitama‘yı Furukawa Makoto seslendiriyor. Golden Time‘da Banri Tada eskiye dönük en bilinen işi diyebilirim. Golden Time‘da olduğu gibi burada da oldukça başarılı bir performans sergilemiş Frukawa. Bir diğer önemli karakterimiz olan Genos‘u ise Ishikawa Kaito seslendiriyor. Ki aslında kadronun ağır topudur kendisi. Boku no Hero Academia‘da Tenya, Golden Time‘da Mitsuo, Haikyuu!!‘da Kageyama, Owari no Seraph‘da Shihou, Suisei no Gargantia‘da Ledo veZankyou no Terror‘de Nine gibi oldukça başarılı ve adından söz ettiren performansları olan Ishikawa’nın daha sayamadığım bir sürü performansı da bulunuyor. Ana karakterlerimiz bunlar ama kadroda yan karakter olarak, Hayami SaoriNakamura Yuuichi ve Kaji Yuki gibi oldukça başarı seiyuuları da görüyoruz.

One Punch Man geçtiğimiz yılın en sevilen ve en çok izlenen serilerinden birisi olduğu için konusunu mutlaka duymuşsunuzdur ama ben yine de kısaca bahsetmek istiyorum. Asıl karakterimiz Saitama, çalışma hayatı ile ilgili ne yapacağına karar vermeye çalışırken bir gün çocuğun birini onu kovalayan bir canavarın elinden kurtarıyor. Ve o andan sonra kahraman olmaya karar vererek çok çalışmaya başlıyor. Üç yıl içinde -kel kalacak kadar- çok çalışıyor ama amacına da ulaşıyor. Ve tüm düşmanlarını tek bir yumruk ile yenen kahraman oluyor. Fakat hikayemiz tam da burada başlıyor. Çünkü Saitama geldiği bu noktadan pek de memnun değil. Dişine göre düşman arayışı içinde bile diyebiliriz onun bu hali için. Bu andan itibaren sezon sonuna kadar da çeşitli düşmanlar ile savaşmasını izliyoruz. Sizce Saitama dişine göre düşman bulur mu dersiniz?

Kahramanlık ve Ötesi… | One Punch Man

One Punch Man, kahramanlık gibi klişe bir konuya odaklansa da, absürt yanıyla farkını ortaya koyuyor. Kendine has komedisi ve bakış açısıyla izleyicisi hem güldürüyor hem de şaşırtıyor. Saitama’nın orijinalliği başlı başına takdir edilmesi gereken bir konu olmuş. Aynı şekilde Genos da onunla mükemmel bir şekilde zıt kutupların uyumu içinde diyebilirim. Saitama’nın kahraman olmasına rağmen zaman zaman sunduğu çarpık bakış açısıyla ironik ve düşündürücü. Ama aynı zamanda güldürücü. Serinin en büyük lokomotifi komedi yani. Parody havasında geçen bölümlerde diğer kahramanlık animelerinde görmediğiniz bakış açıları bulacağınıza garanti verebilirim.

Olayın bir de ciddi boyutu var tabi, bunu absürt bir şekilde yapsa da, Saitama varoluşunu sorgulayan, kendisine “neden” arayan bir kahraman. Çok güldürüyor, çok eğlendiriyor, umursamaz havası kesinlikle çok başarılı işleniyor ama ben izlerken Saitama’ya üzülmüştüm açıkçası biraz. Zira herkesin ondan öğrenecek bir şeyleri varken o sanki Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin en tepesine çıkmış ve “kendisini gerçekleştirmiş” birisi gibiydi. Animenin komedisi buradan ileri gelse de içerisindeki dramayı izleyenler farkedecektir.

Kahramanlık ve Ötesi… | One Punch Man

İkinci Sezon İle İlgili Dedikodular…

Seri geçtiğimiz yılın en çok izlenen animesi olmakla kalmadı, gelecek olan devam sezonları arasında en çok beklenen seri olmayı da başardı. Birinci sezonun sonu, mangada Civil War hikayesinin başına denk geliyor. Henüz açıklanmış bir ikinci sezon tarihi olmasa da animatörlerin çalışmalara başladığını biliyoruz. Ve Ekim 2016 ikinci sezon için konuşulan tarihlerin başında geliyor. İkinci sezonda Saitama’nın düşmanı olarak ise Garou’yu göreceğimiz ve Siver Fang’ın üç eski öğrencisiyle karşılaşacağımız en çok konuşulan konular arasında. Herhangi bir resmi açıklama olmasa da dedikodular bu yönde. Diğer bir dedikodu da Amai Mask’ın kötüleri yok etmek için kötü yöntemler kullandığı ve bu şekilde yozlaşıp kötülerin tarafına geçebileceği yönünde… Bir kötü daha var ki o da Lord Boros, onun da karanlık güçleriyle geri geleceği konuşulan konular arasında.

İkinci sezonun kötüleri hemen hemen bunlar olacak gibi diyebiliriz. Fakat hayranların en çok beklediği şeylerden bir tanesi, Saitama için romantik bir hikaye… Tabii bu romantik hikaye şimdilik söylenti boyutunda, bakalım yapımcılar fanlara istediğini verecek mi?

Velhasıl One Punch Man kaçırılmaması gereken serilerden birisi. Tanıtım videosunu ise şuradan izleyebilirsiniz.

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz