Kadın, Aşk ve Güzellik I 6 Josei Manga

0
61

1. Nana

Kadın, Aşk ve Güzellik I  6 Josei Manga

Mayıs 2000-2009 yılları arasında yayınlanan Nana mangası 21 ciltten ve 81 bölümden oluşmaktadır. Cookie tarafından serileştirilen manganın mangakası Ai Yazawa’dır. Seri 2006 yılında 47 bölümlük animeye uyarlanmıştır. Konusu ise şöyledir; Ana karakter Nana Komatsu, erkek arkadaşıyla bir dizi sorunlar yaşayan ve bunlara katlanan genç bir kadındır. Nana Tokyo’ya taşınarak bu terslikleri arkasında bırakmayı ve hayatını kontrol altına almayı umut etmektedir. Aşk arayan Nana, bu büyük şehirde onu bulacağını düşünüyor. Başka bir tarafta diğer Nana ile aynı zamanda Japonya’ya gelen Nana Osaki, özgüvenli, odaklı ve havalı ve Japonya’nın bir numaralı Rockstarı olmayı hedefleyen bir kadındır. Farklı karakter, ideal ve geçmişe sahip 20 yaşında aynı ismi paylaşan iki kadının hikayesini anlatan Nana mangası, ikisinin yollarının kesişmesiyle birlikte seks, müzik, moda ,dedikodu ve gece hayatı partileri dünyasının içinde iki yakın dost olurlar.

2. Paradise Kiss

Kadın, Aşk ve Güzellik I  6 Josei Manga

Mart 1999-2003 yılları arasında yayınlanan Paradise Kiss mangası 5 ciltten ve 48 bölümden oluşmaktadır. Zipper tarafından serileştirilen manganın mangakası Ai Yazawa’dır. Seri 2005 yılında 12 bölümlük animeye uyarlanmıştır. Konusu ise şöyledir; Bir lise öğrencisi olan ana karakter Yukari Hayasaka ailesini mutlu etmek ve iyi bir üniversiteye gidebilmek için çok çalışmaktadır. Bir gün Yukari, kendilerine “Paradise Kiss” adını veren modacı bir grup tarafından kaçırılır ve grup ona kendi mankenlerini olmasını teklif eder. Yukari George’un önderliğinde birdenbire kendisini moda dünyasının içinde bulur.

3. Nodame Cantabile

Kadın, Aşk ve Güzellik I  6 Josei Manga

2001-2010 yılları arasında yayınlanan Nodame Cantabile mangası 25 ciltten ve 150 bölümden oluşmaktadır. Kiss tarafından serileştirilen manganın mangakası Tomoko Ninomiya’dır. Seri 2007 yılında 23 bölümlük animeye uyarlanmıştır. Konusu ise şöyledir; Shinichi Chiaki Avrupadaki elitler arasında yer almak isteyen birinci sınıf bir müzisyendir. Seçkin bir aileden gelen Chiaki, kötü şöhretli bir mükemmelliyetçidir. Shinichi’yi Avrupa’ya gitmesinde durduran şey uçma korkusudur, ki bu yüzden Japonya’ya çakılıp kalmıştır. Japonya Müzik Üniversitesinin dördüncü yılında Chiaki, Megumi Noda (Nodame) ile tanışır. Nodame hayatında hedefi olmayan dağınık bir kızdır. Chiaki Nodame’nin piyano çaldığını duyduğunda yarattığı müzik karşısında huşuya kapılır. Sonradan Nodame’nin komşusu olduğunu öğrenir ve daha da kötüsü Nodame Chiaki’ye sırılsıklam aşık olur.

4. Midnight Secretary

Kadın, Aşk ve Güzellik I  6 Josei Manga

2006-2009 yılları arasında yayınlanan Midnight Secretary mangası 7 ciltten ve 35 bölümden oluşmaktadır. Petit Comic tarafından serileştirilen manganın mangakası Tomu Ohmi’dır. Konusu ise şöyledir; Satozuka Kaya, Kyouhei Toma’nın sekreterliği işine başladığında, mükemmel bir iş bulduğunu zanneder. Kyouhei çok yetenekli bir yönetmendir; ancak onun kibirli ve pis davranışları efsanevi bir hal almıştır. Kaya, bu işe yeterli olduğunu kanıtlamak adına çok çalışır. Ancak bir gece kazayla Toma’nın sırrını öğrenir; bir vampir olduğunu..

5. Hachimitsu and Clover

Kadın, Aşk ve Güzellik I  6 Josei Manga

2000-2006 yılları arasında yayınlanan Honey and Clover mangası 10 ciltten ve 71 bölümden oluşmaktadır. Young You tarafından serileştirilen manganın mangakası Chika Umino’dur. Seri 2005 yılında 24 bölümlük animeye uyarlanmıştır. Konusu ise şöyledir; Yuuta Takemoto harap bir öğrenci evinde yaşamaktadır. En büyük endişesinin bir sonraki yemeğini nasıl karşılayacağı ve okula vaktinde nasıl yetişeceğidir. Ailesinden uzakta kendi hayatını yaşayan Takemoto büyümekten ve olgunlaşmaktan oldukça uzaktır. Çılgın sınıf arkadaşları Morita, Mayama, Yamada ve Hagumi ile birlikte Takemoto yeni maceralara atılacak ve asıl benliğini keşfedecektir.

Kimi wa Pet

Kadın, Aşk ve Güzellik I  6 Josei Manga

2000-2005 yılları arasında yayınlanan Kimi wa Pet mangası 14 ciltten ve 82 bölümden oluşmaktadır. Kiss tarafından serileştirilen manganın mangakası Yayoi Ogawa’dır. Konusu ise şöyledir; Takdir edilmediği ve saygı görmediği hayattan bıkmış olan Sumire Iwaya, hayatında bir şeyleri değiştirmek ister. Sokaktan genç bir çocuğu alır ve evine getirir. Birbirlerine zıt olsalar da aslında birbirlerini tamamlayan yönleri ortaya çıkmaya başlayan ikili, sıkıcı hayatın gölgesinden kendilerini kurtarmaya çalışır.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 8.sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz