Kabuki Tiyatrosu

2
65

Kabuki Tiyatrosu

Kabuki Tiyatrosu parlak makyajı, harikulade kostümleri ve dekorları ile Japonya’nın dini öğeler barındırmayan klasik tiyatrosudur. Bu tiyatro oyunlarında aktörler, kılıçla dövüşür, dans eder ve hatta izleyicilerin üzerinden sahneye doğru uçarlar.

17. yüzyılın başlarında doğmuştur. Bu oyunun ilk temellerini aralarına güldürücü skeçler eklenen dans ve pandomim temsilleri oluşturuyordu.

Kabuki Tiyatrosu Tarihsel Gelişimi

Kabuki isminin kökeninde, tuhaf davranışlarda bulunmak ve tuhaf görünmek anlamındaki kabuku fiili vardır. Kabuki’nin ilk defa erken Edo Dönemi’nde, Izumo no Okuni isimli bir kadın tarafından yapılan abartılı bir dansla (kabuki odori) başladığı söylenir. Tapınakta doğan ve doğal olarak dinî unsurlar içeren Kabuki oyunları, zamanla din etkisinden kurtuldu ve tahrik edici dansların, hareketlerin, konuşmaların sergilendiği oyunlar hâline geldi.

Kadınların Kabuki performansları, daha sonra kamu ahlakına zararlı oldukları gerekçesiyle otoriteler tarafından yasaklanmış ve on’nagata (kadın rollerinde uzmanlaşan erkek performansçılar) ortaya çıkmıştır. Kabukinin ortaya çıkışı bir kadın ile olsa dahi zaman için toplumun egemen yapısı gereği (erkek egemen Japonya) sanat el değişmiş ve kadınların sahneye çıkması yasaklanmıştır.

Kadınlara getirilen sahne yasağı nedeniyle kadın rollerinde, kılık değiştirerek sahneye çıkan erkekler kullanılmışsa da erotik sahnelerde iki erkeğin birbirine yakınlaşması ahlâk dışı sayıldığı için oyunlar 1652 yılında yasaklanmıştır.

Kabuki, dinî nitelikten uzaklaştıkça sahne diyaloglarına ve aksiyona önem verilmiş, işin içine drama da katılarak içerik bir diğer Japon halk tiyatrosu türü olan Noh’a oldukça benzetilmiştir. Fakat Kabuki geliştikçe, sahne ve perde yapısında değişiklikler oluşmuş, teknik bakımdan Noh ile oyunlarından kendini sıyırmıştır.

Kabuki her şeyden önce müzik, jest, mimik ve oyunculuğun dengesini kusursuz şekilde yakalayan ender bir sanattır.

Öyle ki gösterinin bütün unsurları eşit derecede etkiye sahiptir. Gösteri sırasında müzik oyunculuğun önüne çıkmazken oyunculukta dekorun önüne geçmez.

Hepsi bir bütündür ve bir bütünün amacına ulaşması için bütün halinde hareket eder. Böylelikle izleyicide dikkati bütünlüğe ve gösterinin kendisine çeker.

20. yüzyılın başında bu etkiyi fark eden birçok sanatçı kabukinin bu mükemmel duruşunu kendi kuramlarına ve eserlerine yansıtmaya başladılar. Bunlardan sinemada önemli yeri olan Eisenstein kabukiye olan hayranlığını kendi film kuramında kullandı. Filmdeki öğelerin bir bütün olarak hareket etmesi gerektiği fikrini buradan edindi. Onun eserlerinden Potemkin Zırhlısı (1925) bu anlamda güzel bir örnektir.

Tokyo’da sergilenen Kabuki için en iyi mekan Ginza’da bulunan Kabukiza‘dır. Burada Kabuki oyunları yıl boyunca sahnelenmektedir. Shimbashi Embujo da Ginza’da yer alırken ayrıca, İmparatorluk Sarayı’nın yanındaki Japonya Ulusal Tiyatrosu da bazen turne yapan topluluklara ev sahipliği yapmaktadır.

Önceki İçerikHaruki Murakami, 1Q84 & Yaban Koyununun İzinde Kitapları
Sonraki İçerikHaiku Şiir Sanatı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz