K-Drama’dan Animeye: Winter Sonata

0
53

K-Drama'dan Animeye: Winter SonataAnimelerden yapılan Kore dizilerine alışığız. Bu yazıda bahsedeceğim anime ise bunun tersi. Bu animenin kaynağı romantik bir Kore dizisi: Winter Sonata. Kore televizyonu KBS’nin dört diziden oluşan EndlessLove serisinin ikinci kısmı olan ve başrollerini BaeYong-joonile Choi Ji-woo’nun paylaştıkları dizi,2002 yılında yayınlandı. Son derece popüler olan dizinin Asya’da ve Amerika kıtasında çok sayıda hayranı bulunuyor. Bu dizi 2006 yılında Kanal D’de de yayınlandı. Diziden aynı adı taşıyan bir de anime yapıldı. Dizinin ve aynı zamanda animenin konusuna bir göz atalım: Okula geç kalan kız, Yoo-Jin bindiği otobüste uyuya kalır ve KangJun-Sang adında bir çocukla tanışır. KangJun-Sang, Choonchun’a babasını bulmak için gelmiştir. Yoo-Jin ile okulda aynı sınıfa düşerler. Aralarında ilişki yavaş yavaş aşka dönüşür.

KangJun-Sang babasını aramaya devam ederken, Yoo-Jin ile yılbaşı gecesi buluşmak için sözleşirler. KangJun-Sang, Yoo-Jin ile buluşmaya giderken kendisine bir kamyon çarpar. Yoo-Jin ertesi sabah Jun-Sang’ın öldüğünü öğrenir. Yoo-Jin’in hayatı alt üst olur.Aradan 10 yıl geçer. Yoo-Jin, çocukluk arkadaşı Sang-Kyuk ile nişanlanacaktır Ama Jun-Sang’ı asla unutamaz. Nişana giderken Jun-Sang’a çok benzeyen birisini görür. Peşinden gitse de yetişemez. Kız geç kalınca nişan iptal olur. Yoo-Jin bu gizemli adamla bir iş görüşmesinde tekrar görür. Bu adam KangJun-Sang’a çok benzemektedir ama adı Lee Min-Hyung’dur. Anime aslında bildik Türk filmlerini anımsatıyor desek pek de hata etmiş olmayız. Ama bu Japonların animeyi de diziyi de sevmelerine engel değil çünkü belli ki bu konular onlar için yeni şeyler.

K-Drama'dan Animeye: Winter Sonata

Dizinin ve animenin konusu böyle. Animenin Japonca adı Fuyuno Sonata. Aslına anime derken biraz temkinli konuşmak istiyorum. Zira bu animasyon dizinin dili Korece. Yapım, Japonya’da Japonca alt yazı ile gösterildi. Animedeki karakterleri, çoğunlukla dizinin oyuncuları seslendirmiş. Seslerin, karakterlere göre yaşlı kaldığı yönünde bir yorum okudum. Açıkçası erkek karakter için değil ama kadın karakter için bu görüşü ben de paylaşabilirim.

Winter Sonata, Kore için çok özel bir yerde duruyor: Japonya’yı da etkileyen ve “Koreli” imajının yayılmasını, hatta doğu Asya moda trendleri belirlemesini sağlayan bir akıma neden oldu. Dizinin çekildiği yerleri görmeye gelenlerle Kore turizmi hareketlendi. Japonya’da hissedilen Koreli önyargısını kıran dizi Winter Sonata oldu.

Animeye dönelim. Animelerde duymaya alışık olmadığımız bir dil konuşulması, tabelaların, kitapların Korece oluşu insanı zaman zaman şaşırtıyor. Bununla birlikte,yapımcılığını Yoon’sColor’ ın yaptığı animenin yönetmeni TakaomiKanasaki.Storyboard, ses efektleri, sanat yönetimi hep Japon sanatçılar tarafından yapılmış. Anime 26 bölümden oluşuyor. (Bir de 0. Bölüm var) 2009-2010 arasında gösterilmiş.

Kore dizilerine aşina olanlar, animedeki Kore ağırlığını hemen farkedeceklerdir. Animelerdeki “şirin kız” imajı bu animede pek bulunmuyor. Daha ilk bölümde erkek kahramanın kaba saba davranışlarını görebilirsiniz. Bu da Kore dizilerinin olmazsa olmazlarındandır. Anime, bir lise aşkı animesi değil. Çünkü karakterlerin 10 sene sonraki hallerini de görüyoruz. Koşulsuz bir aşkın gözler önüne serildiği ve bir aşk üçgeni ile karşılaştığımız bir yapım. Yapım shoujo türüne dahil edilebilir. Ancak bu animede bol miktarda trajedi ve romantizm var, komedi yok. Bence shoujotürünüdeki pek çok animeden daha derin bir anlatımı var. Dizide olduğu gibi animede de karakterler son derece etkileyici ve bir o kadar da inandırıcı. Animeyi izlerken zaman zaman kendinizi ağlarken bulabilirsiniz. Tüm dünya onlara karşı da olsa birbirinden başka bir şey istemeyen iki aşığın melodramını izliyoruz. Animede, Kore dizilerinde kullanılan klişeleri görmek de çok ilginç bir deneyim yaşatıyor.

Animeyi diğer benzer animelerden ayıran en önemli özelliği realistik oluşu. Animenin gerçekçi çizimleri, karakterlerin hareketleri hikâyenin özü ile birebir örtüşmüş durumda. Animenin açılışı son derece etkileyici. Eşsiz müzik ile harmanlanarak, çiftin geçmişi ve geleceğini bir araya getirmeye çalışan duygularını yansıtıyor.  Animede yer alan ve piyano ile çalınan parçalar insanın kulağında yer ediyor. Birkaç defa duyduktan sonra kendi kendinize tekrar etmeye başlayabilirsiniz.

Animeyi izlemeden önce dizi versiyonunu seyredebilirsiniz. Ama şart değil. Anime zaten kendisi bir yeniden çevrim.

Bu arada Japony’da mangasının yayınlandığını bir de bilgisayar oyunu olduğunu söyleyelim. İzlemediyseniz Winter Sonata mutlaka izlemeniz gereken bir yapım.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.