Journey to the Shore

0
75

Journey to the Shore

Japon yazarı Kazumi Yumoto’nun Kishibeno Tabi romanından uyarlanan film, ünlü Fransız sinema dergisi Cahiersdu Cinema tarafından 2015’in  en iyi filmleri arasında seçildi.

Aslında batıda birçok örneğini izledik fakat bu filmde daha çok Japon kültürünün izlerini görüyoruz. Doğan ve yaşayan herşey farklı bir şekilde tekrar şekillenebilir, bu da Budist ve Shinto inancından kaynaklanıyor.

Mizuki piyano hocasıdır. Üç yıl önce denizde boğularak ölen kocası Yusuke’yi unutamamıştır. Yalnız yaşayan Mizuki aslında hiç mutlu değildir.  Fakat diğerleri gibi yaşamını sürdürmeye çalışır. Bir gece ölen kocası Yusuke eve gelir. Hiç şaşırmayan Mizuki sıradan bir akşammış gibi kocasının ayakkabılarını kapının önünde çıkarmayı unuttuğu için söylenir. Ertesi sabah uyandığında bunların rüya olup olmadığını anlamak için yataktan kalkarak etrafına bakınır. Yusuke karşısındadır. Kocası karısına bir yolculuğa çıkmayı teklif eder, ve ikisi de  uzun bir yolculuğa çıkar. Bu Mizuki’nin kocasıyla ikinci balayıdır. İlk önce gazete dağıtımcısı olan Shimakage’yi bulurlarShimakage’nin iş ahlakı o kadar güçlüdür ki bu evliliğinden hatta ölümden bile ağır basar.  Daha sonra Çin yemekleri lokantası olan çalışkan Jinnaive  Fujie çiftine yardım ederler. Son yolculukları ise küçük bir köydür. Dul kızı ve torunuyla birlikte yaşayan çiftçi Hoshitani’nin evinde misafir olurlar. Mizuki’nin bu yolculukta öğrendiği şey aslında günlük hayatlarının anılar, pişmanlık duyguları ve kendilerini suçlamalarla dolu olduğudur. Mizuki ve Yusuke’nin evlilikleri bile uyumdan uzaktır.

Fantastik festival filmi  olan Journey to the Shore sizi alıp derin düşüncelere sürüklüyor.

Journey to the Shore

İlk gösterim tarihi17 Mayıs 2015

YönetmenKiyoshi Kurosawa

Film müziğinin bestecisiYoshihide Otomo

ÖdüllerDirecting Prize of Un Certain Regard, En İyiYardımcıErkekOyuncuDalındaAsya Film Ödülü

SenaryoKiyoshi Kurosawa, Takashi Ujita

*Bu yazı Yattaa dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz