Jinrikisha-Rickshaw | İnsan Gücüyle Çalışan Araç

0
22

Jinrikisha-Rickshaw | İnsan Gücüyle Çalışan Araç

Japonca jinrikisha (人力車) kelimesinin karşılığı olan rickshaw; 

jin = insan

riki = güç veya kuvvet

sha = araç

kelimenin tam anlamıyla “insan gücüyle çalışan araç” anlamına gelmektedir. Türkçeye “çekçek” olarak çevrilebilir.

İlk çekçekler, Paris’in ilk omnibus hizmetinin 1679’da durdurulmasının yarattığı toplu taşıma talebini karşılamak için 17. yüzyılın sonlarında Fransa’da icat edildi. Çağdaş sirke satıcıları tarafından kullanılan el arabalarına benzedikleri için “salata sosu”(vinaigrettes) olarak adlandırılan bu araçlar, tek bir kişi için yer alan tamamen kapalı iki tekerlekli arabalardı. Genellikle, iki kişi tarafından taşınırdılar; biri öndeki çubukları tutarken diğeri arkadan iterdi.

Rickshaw, Tokugawa döneminden (1603-1868) tekerlekli araçlara yönelik bir yasağın kaldırılmasından sonra ve Japonya’da hızlı bir teknik ilerleme döneminin başlangıcında, 1869’da Japonya’da bağımsız olarak icat edildi.

Jinrikisha-Rickshaw | İnsan Gücüyle Çalışan Araç

Mucit hakkında birçok teori var, ancak en muhtemel ve yaygın olarak kabul edilen teori, rickshaw’ı 1869’da Japonya’da icat edilmiş olarak tanımlayan, Izumi Yosuke tarafından ve ortaklık kurduğu Suzuki Tokujiro ve Takayama Kosuke ile birlikte;  birkaç yıl önce Tokyo sokaklarında tanıtılan at arabalarından esinlenerek üretmişlerdir.

Genellikle 1860’lı yıllarda Japonya’da icat edildiğine inanılıyordu ve o zamanlar erkek işçiler için bir istihdam kaynağıydı. Otomobiller ve trenler gibi otomatik ulaşım şekillerinin ortaya çıkması, nedeniyle Japonya’da 1930’larda popülaritesi azaldı. Ancak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra benzin ve otomobiller kıtlık oluştuğu için çekçekler halk tarafından yeniden kullanılabilir hale geldi.

Daha sonra 1970 ve 1980’lerde turistler için birkaç kişi tarafından yeniden canlandırıldı ve 2000’lerde turizm kaynağı olarak popüler hale geldi.

Günümüzde, Asakusa’dakiler gibi modern richshaw erkekler, turist müşterileri / yolcuları için bir tür kişisel tur rehberi haline gelmiştir. Onları varış yerlerine, önemli turistik noktalara götürür ve o yer hakkındaki bilgileri açıklarlar. Yabancı turistler için kişisel rehber tüm gezi boyunca farklı bir bakış açısı sunabilen önemli biri haline gelmiştir.

Kaynak; Manga – Namida Ame to Serenade, Wikipedia

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz