Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Yoko Ota

1
85
Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Yoko Ota

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Yoko Ota.

İki bölümden oluşacak dizinin ilk bölümünde, Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele alacağız.

Hayatta Kalan: Yoko Ota (1906-1963)

Yoko Ota, Atom bombası literatürünün yazarı olarak kabul edilir. Genç bir kız olarak, ilkokul öğretmeni ve sekreter olmadan önce Tolstoy, Takuboku Ishikawa ve Shusei Tokuda’nın kitaplarını okudu. 1926’da evlendi ve bir çocuğu doğurdu. Ancak genç ailesinden kaçtı ve Tokyo’da garson ve bir dergi muhabiri olarak çalıştı. Edebi çevrelerde takıldı ve Nyonin Geijitsu gibi yayınlara katkıda bulundu.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Yoko Ota

Shikabane no machi

Yoko Ota birkaç yıl Tokyo, Osaka ve Hiroşima’da yaşadı. 1939’da Ryuri no kishi (Drifting Shores) ve 1940’ta Sakura no kuni (Kiraz Ülkesi) yazdı. İronik olarak, ABD’nin hava saldırısını önlemek için 1945’te Tokyo’dan Hiroşima’ya döndü. 6 Ağustos 1945’te, memleketini mahvedecek felaketli saldırı A-bombasına tanık olduğu zaman bir mil kadar uzakta evdeydi. Bu deneyim gelecekteki tüm yazılarına nüfuz etmiştir. Bu dehşet verici konu hakkındaki en ünlü kitabı Shikabane no machi‘dir (City of Corpses, 1948). İlk etapta kitap sansürlenmiş ancak daha sonra birkaç bölümünün silinmesiyle basılmıştır. Ningen Ranru (İnsan Paçavrası) 1951 yılında yayınlandı.

Bazı eleştirmenler, Ota’nın yazısının daha az edebi ve daha yapısal olduğunu, ancak kesinlikle A-bomba felaketinin ve Hiroşima’daki sonrasının etkili bir tasviri olduğunu söylüyor.

Ota, kendisi, böyle bir trajediyi anlatmak için gereken duyguları, hisleri ve açıklamaları iletmek için doğru kelimeleri ve yazı stilini bulmanın çok zor olduğunu kabul etmiştir. Ota, A bomba tarafından sonsuza dek lanetli kaldı ve bu durum 1963’teki kalp krizi ile ölümüne kadar, onun zihinsel ve fiziksel durumunu yanı sıra yazısını da etkileyecekti.

Yazar: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz