Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Yoko Ogawa

0
68

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Yoko OgawaJaponya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Yoko Ogawa . Bir önceki konuğumuz Amy Yamada idi.

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi. Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili 10 yazarı ele alacağız.

Evrensel Yazar: Yoko Ogawa (1962 – günümüz)

Yoko Ogawa, kısmen Haruki Murakami ile eşit olarak dünya çapında bir başarıya ulaştı, çünkü kitapları İngilizceye çevirmesi çok kolaydı. Hikâyelerinde Japon kültürüne atıfta bulunan çok az sayıda işaret vardır ve bu da çalışmalarını daha geniş bir uluslararası izleyici kitlesine hitap ettirmektedir.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Yoko Ogawa

Ogawa’nın kahramanları genellikle kadın ve tek boyutludur, ancak temaları evrenseldir ve izolasyon, samimiyet, ölüm, kendini gözlemleme, kadının toplumdaki rolleri ve ruhsal uyanışa odaklanır. Kadın anlatıcıları, şans eseri gelip giden garip ve şaşkın erkeklerle tanışır ve anlatıcıyı keskin bir pişmanlık hissi ile ve aynı zamanda bir tatmin etme duygusuyla bırakır.

Ogawa, 40’tan fazla kurgu ve kurgusal olmayan eser yayınladı ve her büyük Japon edebiyat ödülünü kazandı. En ünlü kitapları Daibingu puru (Dalış Havuzu: Üç Roman, 1990), Hoteru Airisu (Hotel Iris, 1996), Kamoku na shigai, midara na tomurai (İntikam: Onbir Karanlık Masal, 1998) ve Hakase no ai shita sushiki(Kahya ve Profesör, 2003)’dir, daha sonra bir filme uyarlanmıştır.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz