Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Tsuneko Nakazato

2
155
Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Tsuneko Nakazato

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Tsuneko Nakazato. Bir önceki konuğumuz Yoko Ota idi.

İki bölümden oluşan yazı dizisinin ilk bölümünde, Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele alacağız.

Nakazato, Kanagava eyaletinin Fujisawa şehrinde doğdu ve Kanagawa Kız Lisesi’nden mezun oldu. 17 yaşındayken Tatsuo Nagai ile tanıştı ve yazmaya başladı. 19 yaşında evlenmeden önce birden fazla roman yayınladı. Tsuneko Nakazato, Japonya Showa döneminde kullandığı mahlasıydı. Gerçek adı Nakazato Tsune idi.

Nakazato, 1938’de kısa öyküsü Noriai bashi ile Akutagawa Ödülü’nü kazanan ilk kadındı. Aynı zamanda Japonya’nın en ünlü romanlarından ikisi olan; uluslararası evlilik konusunu ele aldığı Mariannu monogatari (Mary Ann’in Hikayesi, 1946) ve Kusari (Zincir, 1959) yazmasıyla da tanınıyor.

Nakazato, yaşlanma sürecindeki Utamakura (Song Pillow, 1973), Yomiuri Ödülü’nü aldı. 1974’te Japonya Sanat Akademisi Ödülü’nü aldı ve 1983’te o kurumun üyesi oldu. 1976’da Kawabata Yasunari Ödülü ve 1979’da Tagasadeso adlı romanı için the Women’s Literature Ödülü’ne layık görüldü.

Nakazato, 1932’den 1987’ye kadar kolon kanseri nedeniyle ölümüne dek
Kanagawa’nın Zushi eyaletinde yaşadı. Mezarı Kamakura’daki Engaku-ji tapınağındadır.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz