Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Sawako Ariyoshi

1
61
Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Sawako Ariyoshi

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Sawako Ariyoshi. Bir önceki konuğumuz Tsuneko Nakazato idi.

İki bölümden oluşan yazı dizisinin ilk bölümünde, Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele alacağız.

Öncü: Sawako Ariyoshi (1931-1984)

Bu edebiyat efsanesi döneminin çok ilerisindeydi ve kitapları 1984’teki kalp krizinden ölmeden önceki dönemden ziyada günümüzle daha alakalıydı. Ariyoshi, Wakayama’da doğdu, çocukluğunun bir kısmını
Hollanda Doğu Hint Adaları ‘da geçirdi. Tokyo Women’s Christian Üniversitesinde tiyatro ve edebiyat okudu. Kolej ve 1959 yılında New York’taki Sara Lawrence Üniversitesi’nde Sahne Sanatları bölümüne burs kazandı. Çok seyahat etti ve bir zamanlar bir Halk Komününde yaşadığı Çin’i beş kez ziyaret etti.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Sawako Ariyoshi

Kitaplarında feminist değerler, sosyal gerçekçilik, evrensellik ve sanatçının toplumdaki rolü üzerinde duruluyor. İlk başarılı romanı, üç kuşak aristokrat kadını kapsayan Kinokawa (The River Ki), popüler bir NHK dramasına uyarlandı ve 1966’da filme çekildi. Japonya’da Kokotsu no Hito (The Twilight Years) adlı kitabı Japonya’daki yaşlanan nüfus ve demans sorununu ve yaşlıların bakımı konularını ele alıyor. Fukugo Osen (The Complex Contamination) çevre kirliliği hakkında; seyahat kitabı Nihon no Shimajima — Ima to Mukashi (Japanese Islands — Now and in the Past) Senkaku Adaları’nı çevreleyen sorunları; ve Hishoku (Not Because of Color) ırksal gerilimi ele alıyor . En ünlü eseri, Hanaoka Seishu no tsuma (The Doctor’s Wife, 1966),’dır. Roman, bir ailedeki kadın ve erkeklerin hayatları, toplumsal rolleri ve yaşam mücadeleleri arasındaki zıtlığı inceliyor.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz