Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Natsuo Kirino

1
105
Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Natsuo Kirino

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İkinci bölümün ilk konuğu Natsuo Kirino.

İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi.

Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili 10 yazarı ele alacağız.

Japonya’nın II. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisi, kayıp ve çaresizlik dolu hikayeler yaratırken; 1970’ler ve 1980’ler ahlaki, entelektüel ve psikolojik konulara odaklanan eserlerde bir artış gördü. Son günlerde, karanlık temalara önem verilmeye başlandı: huzursuzluk, statükoyu kabul etmeme; aşırı duygusal yazı ve bir amaç duygusu ile güçlü kadın karakterleri. Bu, kadınların haklarını ve ihtiyaçlarını tanıyan bir çağdır ve çalışmaları yoluyla tanınmaya çağırırlar.

II. Bölüm: Savaş Sonrası Dönemden Modern Günlere

Japonya’nın savaş sonrası türbülansının, huzursuzluğunun ve aşırı tutkusunun ardındaki yüzler.

Suç Ustası: Natsuo Kirino (1951 – günümüze)

Son derece popüler bu yazara “Japon suçunun kraliçesi” adı verildi. Natsuo Kirino, zihnin en karanlık oyuklarına dağıtan kitaplar yazmaktadır. Üslubundaki zarafetin ışığı kadınları motive eden ve güçlendirmektedir.

Kirino’nun edebi dünyaya ilk girişi, onu roman romanı yazmak için kursa sokan senaryo yazma derslerine katıldığında başladı. Ancak, bu tür hakkında tutkulu olmadığını fark ettiğinde, sertleşmiş dedektiflik hikayelerine geçti.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Natsuo Kirino

Kirino’nun hikayeleri özürsüzce ürkütücü, korkunç, keyifsiz ve lezzetsiz olabilir. Kahramanları neredeyse hepsi kadındır, çoğu zaman masum karakterleri suçlulara dönüştüren bir bükülme vardır ve okuyucu, yan yana gelen tüm hareketleri izlemek için heyecan verici bir okumaya başladığını hisseder.

Kitaplarından beşi İngilizce’ye çevrildi: Auto (Out, 1997), Japonya’nın Gizemli Yazarlar Ödülü’nü kazanan Gurotesuku (Grotesque, 2003) , Izumi Kyoka Edebiyat Ödülü’nü kazandığı Riaru Warudo (Real World, 2003), Intrusion (2011) ve
Murasaki Shikibu Ödüllü Joshinki (The Goddess Chronicle , 2008). Kirino ayrıca Naoki Ödülü, Yomiuri Ödülü ve Tanizaki Ödülü’nü kazandı.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz