Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Mitsuyo Kakuta

0
110

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Mitsuyo KakutaJaponya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Mitsuyo Kakuta. Bir önceki konuğumuz Kaori Ekuni idi.

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi. Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili 10 yazarı ele alacağız.

İçimizdeki Kadın: Mitsuyo Kakuta (1967-günümüz)

Yokohama’da doğan Mitsuyo Kakuta, küçük yaşta bir yazar olmak istedi. 1990 yılında hala Waseda Üniversitesi’nde okurken, ilk yazdığı eseri Kaien Yeni Yazarlar Ödülü’nü kazandı. 2002’de Konomikaru paresu (Economical Palace) ve Kuchu teien (Hanging Garden) adlı iki roman yayımladı. Çitin diğer tarafında çimlerin daima daha yeşil olduğunu düşünürken, bekar ve evli kadınların farklı yaşamlarıyla ilgili, yaşadıkları özeleştiri üzerine odaklanan bir romanı Taigon no kanojo (Woman on the Shore) Noma Edebiyatı Yeni Yüz Ödülü ve Naoki Ödülü’nü kazandı ve Kakuta’yı edebiyat kaidesine yükseltti.

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Mitsuyo Kakuta2007’de Kakuta, sevgilisinin kızını kaçırmak ve büyütmekle sonuçlanan, yetişkin olarak kendini kaybettiği, umutsuz, çocuksuz bir kadının trajik hikayesi olan Yokame no semi (Cicada of the Eighth Day)adlı kitabıyla Chuo Koron Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Kitap aynı zamanda film ve televizyon dizileri için uyarlanmıştır. 2010 yılında da İngilizceye çevrildi.

Kakuta, eserleri tarafından güçlenmiş hisseden Japon kadın okuyucuları arasında son derece popüler olan 80’in üzerinde kurgu eseri yayınladı. Yazar Takami Ito ile evli ve şu anda Genji Hikayesi’nin tercümesi üzerinde çalışıyor.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz