Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Misa Yamamura

0
87
Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Misa Yamamura

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Misa Yamamura. Bir önceki konuğumuz Sawako Ariyoshi idi.

İki bölümden oluşan yazı dizisinin ilk bölümünde, Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele alacağız.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Misa YamamuraGizem Kraliçesi: Misa Yamamura (1934-1996)

Sık sık Agatha Christie’ye kıyaslanan Misa Yamamura, Japon gizem romanının kraliçesi olarak kabul edilir. Yamamura, yaşamı boyunca 70’in üzerinde gizemli romanın yanı sıra TV senaryo ve tiyatro oyunları yazdı.

Popüler dizisi Catherine Turner, televizyon ve video oyunları için uyarlandı. Ayrıca kendi romanlarına dayanan birkaç televizyon dizisinde rol aldı.

Onun hakkında pek bir şey bilmeyen bir şey, gizemli bir usta olmanın yanı sıra, Yamamura’nın en eski ikebana okulunda çiçek aranjmanını ve çay töreni için lisanslarını aldı ve bunları yazımıyla birleştirdi.

Japon edebiyatında Yamamura, sıkça popüler turistik yerlerde, romantizm dokunuşuyla basit gerilim hikayeleri yazmakla ünlüdür.

Meiji döneminden Taisho’ya kadar olan yazarları Yamamura ile birlikte tamamlamış bulunduk. Yazının ikinci bölümünde savaş sonrası Japonya’dan son zamanlara kadar etkili Japon kadın yazarlarına bakacağız.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz