Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Kaoru Kurimoto

0
158

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Kaoru Kurimoto

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Kaoru Kurimoto. Bir önceki konuğumuz Natsuo Kirino idi.

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi. Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili 10 yazarı ele alacağız. Japonya’nın savaş sonrası türbülansının, huzursuzluğunun ve aşırı tutkusunun ardındaki yüzler.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Kaoru Kurimoto

Bilim Kurgu ve Fantezi Polimatı: Kaoru Kurimoto (1953–2009)

Tokyo’da doğan ve Waseda Üniversitesi’nden mezun olan Kaoru Kurimoto, kısa ömrü boyunca yaklaşık 400 kitap yazdı. Bilim-kurguya katkılarından dolayı en çok tanınan ve manga ve anime için uyarlanmış ve birçok dile çevrilmiş 130 ciltlik Guin Saga ile ünlüdür. Kurimoto, yeni dalga bilimi kurgu yazarı olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda korku, fantezi, tarihsel romantizm, gizem ve ağırlıklı olarak kadın okurları hedef alan yaoi veya boizu rabu (erkeklerin aşkı) türünde yazdı. İki kalem adı altında yazdı: Romanları için Sumiyo Imaoka; eleştirileri ve müzik için Azusa Nakajima.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Kaoru Kurimoto
Guin Saga

1977’de Gunzo Ödülü de dahil olmak üzere edebiyat kariyerinin başlarında birkaç ödül kazandı ve 1978’de Edogawa Rampo Ödülü’nü kazanan en genç kadındı. Kurimoto 1970’lerde tür temalı bir radyo istasyonuna ev sahipliği yaptı, ancak kurgu ve kurgusal olmayan yazmaya devam etti. Kurimoto cinsiyet, güç ve ataerkil temaları yorumlamasından dolayı övgüyle söz edildi. İlk bilim kurgu romanı Alien Satsujin Jiken‘in (Alien Katili Davası, 1981), Star Wars filmlerinin popülaritesinden etkilenirken, Guernica 1984-nen (Guernica 1984, 1984), George Orwell’a saygı sunuyordu.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz