Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Kaori Ekuni

1
128

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Kaori EkuniJaponya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Kaori Ekuni. Bir önceki konuğumuz Banana Yoshimoto idi.

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi. Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili 10 yazarı ele alacağız.

Dişi Murakami: Kaori Ekuni (1964 – günümüz)

Genellikle “dişi Murakami” olarak adlandırılan Kaori Ekuni, modern Japonya’nın en etkili ve çok yönlü yazarlarından biridir. Tokyo’nun Setagaya semtinde bir haiku şair babası olarak doğan Shigeru Ekuni’nin kızı Kaori, şiir ve edebiyatın etkisi altında büyüdü. Kitapları genellikle genç kadınların hayattaki iniş ve çıkışlarını gösteriyor; ancak kadın karakterlerinin gücü okurlarını umutlu, motive ve ilham verici hale getiriyor. Ekuni’nin, özellikle dört yıl boyunca kitaplarının en iyi elli listesinde yer aldığı Kore’de özel bir kadın hayran kitlesi var.

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Kaori Ekuniİlk yazdığı eserlerle çocuk edebiyat ödülü kazandı. 1992’de Kira Hikaru (Twinkle Twinkle) adlı romanıyla Murasaki Shikibu Ödülü’nü kazandı. Şehir yaşamının yoğunluğu, mal kültürü, evlilik, affetme ve kabullenme hakkındaki bu hikaye, İngilizceye çevrildi ve uluslararası alanda çok satan haline geldi. Oyogu no ni Anzen de mo Arimasen (Not Safe or Suitable for Swimming) adlı romanı 2002’de Yamamoto Shigeru Ödülü’nü kazandı. Gokyu Suru Junbi wa Dekite Ita eseri de(I Was Already Prepared to Wail in Lament) 2004’te Naoki Ödülü’nü kazandı.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz