Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Hitomi Kanehara

0
106

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Hitomi KaneharaJaponya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Hitomi Kanehara. Bir önceki konuğumuz Mitsuyo Kakuta idi.

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi.

Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili olan 10 yazarı inceledik ve nihayetinde Japonya’yı değiştiren kadın yazarlar yazı dizimizin de sonuna geldik. İkinci bölümde incelediğimiz yazarlar sırasıyla; Natsuo Kirino, Kaoru Kurimoto, Hiromi Kawakami, Amy Yamada, Yoko Ogawa, Banana Yoshimoto, Kaori Ekuni ve Mitsuyo Kakuta idi.

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Hitomi KaneharaNedeni olan Asi: Nedeni Olan Asi: Hitomi Kanehara (1983 – günümüz)

Hitomi Kanehara, ilk romanını henüz 21 yaşındayken yazdı. Kitapları, bugün Japonya’da olumsuz duygusallık, cinsel deneyimler, dövmeler, piercingler, vücut modifikasyonu ve isyan ve şiddet davranışlarına dayanan yaşam tarzları yoluyla kendilerini ifade eden sıkıntılı gençlerin bir sunumudur.

Kanehara’nın yazma stili oldukça cesur. Aynı derecede yenilikçi ve şok edici teknikleri kullanarak hikayelerini kıvırırken okuyucuyu memnun ediyor. Babası Mizuhito Kanehara, edebi bir profesör ve çocuk kitapları çevirmenidir, bu yüzden iyi eğitimli olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak Kanehara – çok erken yaşta bir asi – ilkokuldan atıldı. Sonunda eğitime döndükten sonra, birkaç yıl sonra liseden ayrılmaya karar verdi. Gerçekten de yazmakla ilgilenen ve yazma kariyeri peşinde olan Kanehara,  babasının yazma seminerlerine katılmaya devam etti.

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Hitomi Kanehara
Hurting To Escape Emptiness filmi Hitomi Kanehara’nın ”Snakes And Earrings” kitabından uyarlama.

Kanehara, Shueisha’yı (Subaru Edebiyat Ödülü) kazandığında bir gecede başarı kazandı ve ilk romanı Hebi no piasu (Yılanlar ve Küpeler) için 2003 yılında Akutagawa Ödülünü kazanan Risa Wataya ile en genç yazar oldu. Aşk, cinsiyet, şiddet ve tutku, şok edici temaları ve nihilist karakterleri ile bir milyonun üzerinde kopya sattı ve daha sonra en popüler eserlerinden biri haline gelen ve rol oyuncusu aktris Yuriko Yoshitaka’ya şöhret kazandıran bir filme uyarlandı. İkinci kitabı Asshu beibi (Assh Baby) 2004 yılında basıldı ve üçüncü romanı Otofikushon (Autofiction, 2006) 2007 yılında Man Asian Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi.    

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz