Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Hiromi Kawakami

1
132

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Hiromi Kawakami

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Hiromi Kawakami. Bir önceki konuğumuz Kaoru Kurimoto idi.

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi. Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili 10 yazarı ele alacağız.

Aşk Mücadelecisi: Hiromi Kawakami (1958 – günümüz)

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Hiromi KawakamiJapon çağdaş kadınların aşk hayatlarının gerçekliğine bakan sıradışı kurgu arıyorsanız, sizin yazarınız burada. Çoğu çağdaş Japonya’daki kadınların yaşamları ve aşklarıyla ilgili son derece gerçekçi hikayelere odaklanan yedi romanın yazarı Hiromi Kawakami; aynı zamanda bir haiku şairi ve denemecidir.

Kamisama (Tanrı, 1994) başlıklı kısa öyküler koleksiyonu iyi tepkiler aldı ve Yeni Yazarlar için Pascal Kısa Öykü Ödülü’nü (Pascal Short Story Prize for New Writers) kazandı.

 

Kawakami ayrıca 1996’da Hebi no fumu (Bir Yılan Sırtında) için Akutagawa Ödülünü kazandı. Öngörülemeyen ve yaratıcı yazı stili için övgüyle karşılandı. 2000 yılında, Ito Sei Edebiyat Ödülü’nü ve Oboreru (Boğulma) için Joryu Bungaku Sho (Kadın Yazarın Ödülü) kazandı. Romanı Sensei no kaban (Evrak Çantası veya Tokyo’daki Garip Hava Durumu); 30’larındaki bir kadının ve 70’lerindeki bir erkeğin aşk ilişkisi hakkında bir kitap -onun en iyi bilinen eserleri arasında- 2001 Tanizaki Ödülü’nü aldı. Ve 2012’de Man Asian Edebiyat Ödülü ve 2014 Bağımsız Dış Kurgu Ödülü kısa listeye girdi. Yazarın üslubu şehvetli/duygusal ve yansıtıcıdır, ama aynı zamanda endişe verici ve canlandırıcı olarak tanımlanmıştır.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz