Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Fumiko Enchi

2
73
Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Fumiko Enchi

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Fumiko Enchi.

İki bölümden oluşacak dizinin ilk bölümünde, Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele alacağız.

Geç Bloomer: Fumiko Enchi (1905-1986)

Yerel olarak Japonya’nın en önemli kadın yazarlarından biri olarak kabul edilmesine rağmen, Fumiko Enchi Batı’da nispeten bilinmiyor. Çocukken, hasta olduğu için düzenli okula gidemedi ve İngilizce, Çince ve Fransızca edebiyatını öğrenmek için özel öğretmenlerden ders aldı. Büyükannesi onu Bunraku ve Kabuki tiyatrosu, Edo dönemi klasikleri, The Genji’nin Masalı ve Noh dramalarıyla tanıştırdı. Bu, gelecekteki çalışmalarını büyük ölçüde etkileyecekti. Enchi, Oscar Wilde gibi Batılı yazarların romanlarını okumaktan hoşlanıyordu, ancak Junichiro Tanizaki ve sadomasochistic temalarının kitapları onun yazması üzerinde en önemli etkiye sahipti.

İlk yıllarında, Enchi’nin oyunları başarılıydı, ancak romanları aynı cazibeye değildi. Çok sayıda eser üretmiş olmasına rağmen, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar kendini romancı olarak kurmamıştı. Enchi, Onna Zaka (Bekleyen Yıllar, 1949-1957) adlı romanı için Noma Edebiyat Ödülü’nü ve Nama Miko Monogatari’nin (Bir Büyücünün Hikayesi, 1965) Kadın Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Diğer ünlü kitaplar arasında Onna Men (Maske, 1958) ve on cildinin Genji Masalını günümüz Japonca’ya çevirmesi yer alıyor.

Kitapları psikolojiktir: genellikle yaşlanan kadınlar ve cinsellikleriyle ve kadınların duygularını gizlemek için nasıl maske taktıklarını ele alırlar. Bir hikaye içinde genellikle bir hikaye vardır ve gerçeklik ile manevi alem arasında bir kayma vardır. Kitapları ayrıca, Japonya’nın yazıldığı tarihte yaygın olan politik ve sosyal meselelerle ilgili olarak da görülüyor.

Yazar: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz