Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Chiyo Uno

2
75
Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Chiyo Uno

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin ikinci konuğu; Chiyo Uno.

İlk konuğumuz; Ichiyo Higuchi idi. İki bölümden oluşacak dizinin ilk bölümünde, Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele alacağız.

Modern Kadın: Chiyo Uno (1897-1996)

Chiyo Uno 1920’lerde moderniteyi benimsedi ve yazısı da bunu yansıtıyor. Kariyerine öğretmen olarak başladı ancak kısa öykü yarışmasında birincilik ödülü kazandıktan sonra Yamaguchi’den Tokyo’ya taşındığında bohem bir yaşam tarzı yaşadı.

Uno, Amerikan ve Avrupa moda stillerini çok sevdi ve 1936’da Japonya’nın ilk Batı tarzı moda dergisi Sutairu’ya (Style) başladı. Ayrıca 1957’de ABD’de kimono tasarladı ve ABD’de ilk kimono defilesini düzenledi.

Uno evli ve dört kez boşandı, ancak bu alışılmadık özel hayat, modan gaaru veya moga (modern kız) olarak yaşayan ve 1920’lerin aşırı yaşam tarzları ve ahlaksızlığı hakkında yazan önemli bir edebiyat figürü olarak görülmesine yol açtı. Uno ayrıca ressam Seiji Toro gibi diğer yaratıcı kişilerle skandal ilişkiler kurmasıyla da tanınıyordu ve romanındaki Irozange (Sevginin İtirafları) romanını işlerine dayandırdı. Kitap çok iyi gitti ve erkek bakış açısıyla yazdığı için alkışlandı. Diğer popüler kitaplarından; romanı Ohan ve en çok satan hatırası İkite yuku watakushi‘dir (Yaşamaya Devam Edeceğim).

Yazar: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz