Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Amy Yamada

0
79

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Amy Yamada

Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisinin bu haftaki konuğu; Amy Yamada. Bir önceki konuğumuz Hiromi Kawakami idi.

Japonyayı değiştiren kadın yazarlar yazı dizisinin ilk bölümünde; Meiji döneminden Taisho’ya ve Japonya tarihinin çalışkan ve çalkantılı bir dönemi olan erken Showa dönemlerine kadar yedi kadın yazarı ele almıştık. İlk bölümde ele aldığımız kadın yazarlar sırasıyla; İchiyo Higuchi, Chiyo Uno, Fumiko Enchi, Yoko Ota, Tsuneko Nakazato, Sawako Ariyoshi ve Misa Yamamura idi. Serinin ikinci bölümünde, savaş sonrası Japonya’dan günümüze kadar aynı derecede etkili 10 yazarı ele alacağız.

Japonya'yı Değiştiren Kadın Yazarlar | Amy Yamada

Siyahın 50 Tonu: Amy Yamada (1959 – günümüz)

Eğer Grinin Elli Tony bir Japon kitabı olsaydı, şüphesiz Amy Yamada tarafından yazılmış olurdu. Bu çekici yazar, okurlarını  A’dan Z’ye cinsellik, uyuşturucular ve sert heteroseksüel ve kültürlerarası ilişkilerin yoğun karanlığı eşliğinde Japonya’da ve yabancı şehirlerde konu edinerek; uzun ve yoğun bir yolculuğa çıkarıyor. Büyürken babasının mesleği için bir kasabadan diğerine taşınan Amy Yamada (gerçek adı: Futaba Yamada) sürekli zorbalık ve sürgünün kurbanı oldu. Kendi halkından yalıtılmış hisseden Yamada, ilgisini yabancılara, özellikle de Japonya’da yaşayan siyah topluluğa kaydırdı. Ortaokulda kara ruh müziğini dinlemeye başladı ve yoksulluk, ırk gerilimi ve sosyal adaletsizlik hakkındaki güçlü şarkılardan etkilendi.

Yamada, Meiji Üniversitesi Edebiyat Bölümünden ayrıldı ve siyah erkeklerle ilişkiler hakkında, ayrıca uyuşturucu, şiddet ve çoğu zaman okurlarını sarsacak bir tür cinsel tabular da dahil olmak üzere hedonistik yaşam tarzları hakkında kitaplar yazmaya başladı.

1995 yılında, Japon bir kadının ve Yokosuka üssünden bir Afrikalı-Amerikalı askeri adamın yoğun ve tartışmalı aşk, seks, uyuşturucu ve içki hikayesi olan Beddotaimu Aizu (Bedtime Eyes) adlı ilk kitabı büyük bir başarı kazandı ve Bengei Ödülü’nü kazandı. 1987’de Soru Myujikku Rabazu Onri (Soul Music Lovers Only) adlı romanı için Naoki Ödülü’nü, 1989 yılında Fuso no Kyoshitsu (Classroom for the Abandoned Dead) için Hirabayashi Taiko Bungaku Ödülü’nü; 2005’te Fumi Zekka (Wonderful Flavor) için Tanizaki Ödülü, 2012’de Noma Bungei Ödülü ve 2016’da Seisen Teruteru Bozu için Kawabata Yasunari Ödülü’nü kazandı.

Author: Renae Lucas Hall / Kaynak: Savvy Tokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz