Japonya’ya Özgü Bir Fetiş: Zettai Ryokiu

0
57

Japonya'ya Özgü Bir Fetiş: Zettai Ryokiu

[quote]Japonya sıra dışı gelenekleri ve toplumsal yaşam öğelerinden birisi daha, Zettai Ryokiu. Genel olarak açıklayacak olursak, kadının mini etek ve uzun çorap arasındaki tenden alınan cinsel hazzı temsil etmektedir. Evet maskülen özellikleri ağır basan bir toplum olan Japonya’da ilginç bir olgu daha.[/quote]

Anime, manga ve oyun karakterlerinde, özellikle son yıllarda sıkça gördüğümüz Zettai Ryouiki durumu son yıllarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle manga ve anime takipçilerinin sıkça gördüğü bu durum, Japonya’da gençler için hazırlanan mangalar, dergiler, animeler ve reklamlarda ön plana sürülerek takipçilerin cinsel zaaflarından yararlanarak daha çok satma ve ilgi uyandırma durumunu oluşturmuştur. Konuya diğer bir başka açıdan bakacak olursak  Zettai Ryouiki, kadın bedenin meta olarak kullanılmasına örnek olması açısından önemli bir örnektir. Özellikle geçtiğimiz yılın başında Absolute Territory PR adlı şirketin, Tokyo’daki Japon kızların bacaklarını reklam için kiralaması durumu bunu destekler nitelikteydi. Bu Japon firması, Zettai Ryouiki durumunu kapsayacak biçimde kızların günde 8 saat mini etek ve çorap arasında kalan ten bölgesine reklam vermekteydi. Daha sonra şirket görevlileriyle yapılan görüşmelerde, bu yöntemin satışları olağanüstü biçimde artırdığını pazarlama müdürleri belirtmişlerdi. Bu durum bazı medya organları ve kadın hakları savunucuları tarafından epeyce eleştirilmişti.

Zettai Ryouiki’nin içeriğine dair açıklama yapacak olursak, ideal oranı 4:1:2.5 (etek uzunluğu : açık bölge: dizin üstündeki çorap uzunluğu) gösterilmektedir. Fetiş olan bu olgunun beş farklı seviyesi olmakla birlikte (A, B, C, D, E) günümüzde bu durum pazarlama aracı olarak kadın bedeninin sunumu açısından hızla artmaktadır.

Önceki İçerikOrigami Atölyeleri için Kayıtlar Başladı!
Sonraki İçerikJapon Animasyon Film Yönetmenleri #1 | Makoto Shinkai
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz