Japonya’ya Gidiyorsan Bunları Okumadan Gitme!

0
63

Japonya'ya Gidiyorsan Bunları Okumadan Gitme!

Japonya’da sudan çıkmış balığa dönmemenin püf noktaları…

Merhaba canım sevgili okuyucu

Bu yazımda sizi Japonya’ya götürüyorum. Bunu benden başkası size yapmaz zaten. Hepinizin Japonya’ya gitmek istediğini biliyorum. Belki aranızda gidenler vardır, olamaz mı, olabilir. Hiç fark etmez bu bir daha gitmeyeceğiniz anlamına gelmiyor, enseyi karartmayın… Japonya dünyanın bir ucu. İstediği kadar vizesiz olsun (Ki sadece 3 ay vizesiz) gitmesi, dönmesi, masrafı derken, koca bir duvar önünüze çıkabilir, gözünüz korkabilir, doğaldır. Bu kez sizler için Japonya’ya giderseniz falan diye, yapmamanız gereken ölümcül hataları, altın değerinde 7 tavsiye olarak yutturacağım. Efendim, ben çok saçma sapan gittim, çok saçma sapan döndüm. Hatta birazdan bahsedeceğim, kapsül odalarda falan kaldım. Aslında anlatacağım çok anım var Japonya seyahatim hakkında ama burası ne yeri ne zamanı. Hani otel diye erotik odalara denk geldiğim, ağzımı şapırdatmadan yemek yemediğim için dayak yeme raddesine geldiğim oldu, olmadı değil. Ama bunlar başka günün hikayesi. Şimdi konumuza dönelim.

Şimdi veya daha sonrası için, bir Japonya seyahati planınız varsa, yazarınız burada. Yukarıda demiştim, Japonya, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor diye. Bu tabi sadece gezi amaçlı olan seyahatleriniz için arkadaşlar. Ötesi yok öyle her şey kolay değil. Alırsınız biletinizi gidersiniz, havaalanında sizi bir güzel araştırırlar, sonra ülkeye giriş yaparsınız. Ha belgeleriniz tam olsun. Bu arada gitmeden önce, Allahınızı severseniz, bakın yalvarıyorum. JR Kart’ınızı ayırtın. Ya da ne bileyim oraya gittiğinizde alın. Japan RailPass, Japonya’daki tüm metrolarda geçen bir seyahat kartı. Büyük rahatlık, birincil ulaşımın raylı sistemler olduğu bir ülkede. Yani bunu mutlaka edinin. Şimdi bunları söylediğim ve rahatladığıma göre 8 muhteşem, harika ötesi tavsiyeme geçebiliriz.

Japonya'ya Gidiyorsan Bunları Okumadan Gitme!

1) ANNE MANTIĞINI YAŞATIN; NAKİT PARA KRALDIR

Japonya’da kredi kartı kimmiş arkadaşlar. Varsa yoksa nakit para. Kredi kartını bir yere kullanmaya çalıştığınızda dayak yerseniz sorumlusu ben değilim, uyardım sizi. Ayrıca, nerede olursanız olun, elinizdeki parayı gitmeden Japon Yen’ine çevirin. Bu önemli. Orada harıl harıl döviz bürosu falan aramaya ne gerek var.

2) BİRBİRİMİZİ KANDIRMAYALIM JAPONYA ÇOK PAHALI

Ya Japonya çok ya da biz çok fakiriz. Para harcayacaksınız elbet ama sıkıntı yaşamamanız adına uyarıyorum sizi.

Japonya'ya Gidiyorsan Bunları Okumadan Gitme!

3) BİR OTEL SORUNSALI

Aslında her seyahatin en mühim sorunlarından biri olan kalacak yer sorununa değineceğim ama Japonya’da işler biraz daha farklı olabilir. Yukarda çok pahalı olduğunu belirtmiştim ülkenin. Aynı sıkıntı kalacak yer konusunda da karşınıza çıkabilir. O televizyonlarda,

belgesellerde gördüğünüz Ryokan’larda kalmak için çok para ödemeniz gerekebilir. Ha derseniz ‘Ben bir akşam bile olsa bunu tatmak istiyorum.’ keyif sizin. Ama pahalı, yani gecesi 200-250 dolardan başlayabilir.

Bunun dışında otellerde kalabilirsiniz. Ama burada da garip bir sorun karşınıza çıkabilir. Kalacağınız otelin Love Otel olup olmadığına dikkat edin. Bu oteller evli veya sevgili çiftler içindir ve rahatsız olma ihtimaliniz yüksektir. Bu arada Tokyo, Kyoto gibi yerlerde otel çok pahalı ama Love Otel’ler ucuzdur. Farkı burada ayırt edip, topuklayabilirsiniz. Bunun dışında daha uygun olan hosteller ve kapsül oteller mevcut. Kapsül otelleri ise daha önce mutlaka görmüşsünüz. Bu arada tuvaleti falan umumi, bilesiniz.

Japonya'ya Gidiyorsan Bunları Okumadan Gitme!

4) ‘AMAN YAZ GELSİN GİDERİZ’ ÜLKESİ DEĞİL JAPONYA

O yaz sıcağı öyle bir tokatlar ki sizi vallaki neye uğradığınızı şaşarsınız. Zira kışın soğuda cabası. En uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahar. Ama ‘Ben Fuji Dağı’na çıkacağım’ diyorsanız falan buyrun yazlar sizin olsun. Bu arada tektonik bir ülkeden bahsediyoruz. Yani her an yağmur yağabilir, ani hava değişimleri ile karşılaşabilirsiniz.

5) İNTERNET OLMADAN ASLA

Yani internetin su olup aktığı bir ülkede, internetsiz kalırsanız… Bilmiyorum hakaret etmek istemiyorum. Bu yüzden size önerim mobil bir Wi-Fi cihazı kiralamanız. Bu Wi-Fi cihazından çok uzaklaştığınızda çalışmıyor ama metroda cayır cayır çekiyor.

Japonya'ya Gidiyorsan Bunları Okumadan Gitme!

6) JAPONYA SADECE TOKYO’DAN İBARET DEĞİLDİR

Ne kadar süre kalırsınız edersiniz bilmiyorum ama Tokyo dışında yerlere de şans vermenizi öneririm. Kyoto, Osaka, Yokohoma, Okinawa… Japonya’da gezilecek yerler konusu başka bir yazının konusu olsun tabi ama yine de değinmeden edemedim. Bolca vaktiniz varsa Hokkaido’ya bile gidebilirsiniz. Tokyo’da Akihabara, Odaiba Adası, Tokyo Tower, Tokyo Skytree, Ginza, Shibuya, Harajuku ve Ueno Park mutlaka görmeniz gereken yerler.

7) ARE YOU KOLA ARE YOU DİSKO KADAR İNGİLİZCE

Japonlar, İngilizce bilmiyor arkadaşlar. Türkler de bilmiyor. Ne çok ortak yanımız var. Çok yardımseverler de diyemeyeceğim. Evet hani ellerinden geldikleri kadar yardım etmeye çalışanlar yok değil ama sanıyorum ki yaşadıkları hayat şartları onları biraz nemrulaştırmış ya da bana öyleleri denk geldi. Ya da, ya da İngilizce bilmedikleri için anlaşamadık. Evet arkadaşlar İngilizce yok denecek kadar az, hatta yok yani gerçekten. Bu yüzden ya iki kelam Japonya öğreninin ya da yanınızda konuşma kılavuzu bulundurun.

Ben, bence olan önemli tavsiyeleri saydım size. Yazması benden gitmesi sizden. Bakın iddialıyım. Şu tavsiyelerinde birazına uyarsanız şahane bir tatil geçirebilirsiniz. Rotanız bol, yolculuğunuz keyifli olsun. Sevgiler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz