Japonya’nın Ruhu Dinlendiren Ezgileri ve Enstrümanları

0
53

Japonya'nın Ruhu Dinlendiren Ezgileri ve Enstrümanları

Uzakdoğunun mistik ezgilerinin kaynağı ilginç Japon enstrümanları büyüleyici tınılarıyla insanın ruhunu dinlendiriyor. Türk müzik aletlerine benzeyen yönleri elbette var ama ortaya çıkan müzik çok farklı.

Kodo ve Ondekoza gibi gruplarla bizde de oldukça beğeni toplayan taiko, iki taraflı çalınabilen bir davul. Çalması gerçek bir fiziksel performans isteyen büyük davul Odaiko, festivallerin vazgeçilmez, coşkulu bir parçası.

Noh ve kabuki tiyatrolarında çalınan tsuzumi kum saatine benzeyen hafif darbukayıda andıran bir enstrüman. Vuruş yapılan iki taraf arasındaki iplerle sesi yükseltip alçaltıyor. Sağ omuz üstünde ve kalçanın solunda çalınan iki modeli var.

Koto, 13 telli, mızrapla çalınan bizdeki kanuna benzer iki metre uzunluğunda bir çalgı. Sağ elin üç parmağına takılan fildişi mızrapla (tsume) çalınır. Sol el hareketli olan köprüleri oynatarak, ses aralığının yükselip alçalmasını sağlar. Koto,İmparatorluk sarayı orkestrası Gagaku’da ya da solo olarak çalınıyor.

Shimasen uda benziyen üç telli bir saz. Tiyatrolarda ve özellikle geyşa evlerinde popüler bu sazın, uzun olanlarına nagauta, kısa olanlarınaysa biwa denmekte.Boşluğun gizemli rahipleri komusoların meşhur bambu flütleri shakuhachi bu mistik gezginlerin elinde Shogun’un özel izniyle çalınan bir müzik aletiydi ve çok özel bir sesi vardı. Noh tiyatrosunda çalınan nokan ve festivallerde görebileceğiniz shinobue gibi flüt türleride mevcut.Bu farklı aletlerin meydana getirdiği çok sesli müziği hayashi adı verilen müzik gruplarının performanslarında izleyebilirsiniz.

Kaynak: Japon Yayınları

Önceki İçerikErgo Proxy Anime Tanıtımı
Sonraki İçerikSanat ve Fiziksel Mekanın Arasında Sergisi Devam Ediyor
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz