Japonya’nın Minyatür Kenti: Tobu Dünya Parkı

0
51

Japonya'nın Minyatür Kenti: Tobu Dünya Parkı

Japonya’nın Nikko şehri ilginç tematik parklarıyla ünlü.

1/25 ölçeğinde boyutlandırılmış minyatürlerden oluşan Tobu Dünya Parkı, ülkelerin sembolü olmuş 102 mimari anıtın sergilendiği bir tematik park. Mimari açık hava müzesi olarak tasarlanmış park, kıtalara göre ayrılmış, başlangıçta eski Japonya’nın Kinkauji, Todaiji ve itsukushima tapınakları, Himeji Kalesi gibi şaheserleri bulunuyor.

Japonya'nın Minyatür Kenti: Tobu Dünya Parkı

Japonya’dan sonraki Asya bölgesinde Çin Seddi’nden, Hindistan’ın Taç Mahal’ine kadar pek çok örnek var. Devamında çok sayıda yapının yer aldığı parkın en geniş alanı Avrupa bölgesine ulaşılıyor. Partenon, Colosseum, Versay Sarayı, Pisa ve Eyfel Kuleleri görülecek yapılardan bazıları. Mısır’ın piramit ve sfenkslerinin bulunduğu alanın ilerisinde Özgürlük Anıtı, Beyaz Saray, İkiz Kuleler ve New York Harlem’den bir kesitle Amerika bölgesi bulunmakta. Park, Modern Japonya’dan Tokyo Kulesi, Narita Havalimanı gibi örneklerle son buluyor.

Kaynak: Japon Yayınları

Önceki İçerikJaponya’da Omotenasi Kültürü
Sonraki İçerikJapon Filmleri Bülteni: Koizora
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz