Japonya’nın Korkunç Şehir Efsaneleri

1
101

Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Ruhların ve mistik şeylerin önemli yer tuttuğu Japonya’da birçok trajedik, mistik ve ruhsal olay ve varlık bulunmaktadır. Bunlardan bazıları nesneleşmiş ve bir ürüne dönmüş, bazıları ise kutsal sayılarak insanlar tarafından rahatsız edilmeden anılmış ve son olarak bazıları ise hikâyeleriyle efsaneleşmiş ve korku unsuruna dönüşmüştür. Bu korku hikâyelerden bazıları ormanlarda, banyolarda, tuvaletlerde, kapalı odalarda ve Japon bebeklerinde vücut bulmuştur. Bu yazımızda bu korkunç efsanelerden en popüler olanları sizler için listeledik.

Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Teke Teke, tren çarpması sonucu vücudu ikiye ayrılmış bir genç bir kadının intikam almaya çalışan ruhudur. Kin beslediği kişinin treni kontrol eden makiniste ya da kendisini tren yoluna iten kişiye olduğu belirtilmektedir. Vücudunun belden aşağısı olmayan tırnaklarıyla kazıyarak hareket eden kız, ‘‘teke teke’’ diye ses çıkardığı için bu isimle anılmıştır. Ayakları olmamasına rağmen hızlı hareket eden kızın bir elinde de makas olduğu söylenir. Teke teke korkunç efsaneler listemizin başında yer alıyor.

 Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Kuchisake Onna, “Yırtık Ağızlı Kadın” olarak anılan efsane, 1970’lerin sonlarında Nagasaki’de ortaya çıkmıştır. Zamanında kocası tarafından işkence gören ve öldüğünde de kinci bir ruha dönüşen bu kadın, hedefi gece yalnız başına dolaşan çocuklarmış. Yüzünde bir maskeyle çocuklara yaklaşan kadın ‘‘Güzel miyim?’’ diye sorarmış. ‘‘Evet’’ derse yüzündeki maskeyi çıkarırmış ve ‘‘Peki ya şimdi ?’’ diye sorarmış; ‘‘Hayır’’ derse elindeki makasla çocuğun ağzını yırtarak öldürürmüş.

Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Hitobashira, ‘‘İnsan Sütunu’’ olarak adlandırılan bu tapınak, köprü ve şato gibi yapılarına altına gömülen insanların ruhları için kullanılmıştır. Bu tür yapılar inşa edilirken, yapının kusursuz olması adına bir insan Tanrılara kurban etmek ya da canlı canlı gömerek üzerine yapının dikilmesiyle kurban edilen insanın bu yapıları doğal afetlerden ve saldırılardan koruduğuna inanılırmış. M.S. 323 yılına, İmparator Nintoku zamanına dayanan hikâye, imparatorun inşaat yapımında insanları gömerek kurban etmek etmekle ilgili bir rüya görmesine dayanmaktadır.

Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Aka Manto, Japonya’daki tuvalet efsaneleri içinde en çok bilinendir. “Kırmızı Pelerinli” bir ruh, okul ve umumi halk tuvaletlerindeki kişinin kapısını çalarak ‘‘kırmızı kağıt mı yoksa mavi kağıt mı?’’ diye sorarmış. Kırmızıyı seçerseniz; öyle bir kesilirmişsiniz ki kanınız cesedinizi kaplarmış. Mavi cevabı verirseniz; boğazlanarak oracıkta öldürülürsünüz. Farklı bir renk seçmek ruhu kızdırır, sizi ruhlar dünyasına çekmesine sebep olurmuş. Ancak hiçbir rengi seçmezseniz ruh size zarar vermezmiş ve hayatınız kurtulurmuş.

Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Tominos Hell, ‘‘Tomino’nun Cehennemi’’ Yomota Inuhiko tarafından yazılan bir şiire dayanan efsanedir. Asla sesli olarak okunmaması gereken bu şiirin okuyan kişi bie felakete yakalanır ya da ölürmüş. Inuhiko tarafından “Hayat Yuvarlanan Bir Taş Gibidir” adlı kitabında yazılmış şiiri paylaşıyoruz, sesli okumayın notunu eklesek de deneyenler olacaktır.

Ablası kan kustu, kız kardeşi alev
Ve sevimli Tomino da cam bilyeler
Tomino cehenneme tek başına düştü
Cehennem karanlığa sarınmıştı,
çiçekler dahi açmıyordu hatta
Şu kamçılı kişi Tomino’nun ablası mı
Kamçısının hedefi kim acaba
Vur, vur hiç durmadan
Tanıdık Cehennem tek bir yol
Ona karanlık cehennemde eşlik eder miydin
Altın koyuna, çalı bülbülüne
Deriden cebine ne kadar koydu acaba
Bu tanıdık cehenneme giden yolculuk için
Ormanada ırmağa da geliyor bahar
Hatta karanlık cehennemin ırmağına da
Kafesteki çalı bülbülü, yük arabasındaki koyun
Sevimli Tomino’nun gözlerindeki yaşlar
Ağla çalı bülbülü, yağmur yağan ormana doğru
Kız kardeşini özlediğini söylüyor
Ağlayan çığlıkları cehennemde yankı yapıyor
Tilki şakayıkları açıyor
Cehennemin yedi dağı ve ırmağını dolaşır
Sevimli Tomino’nun yalnız yolculuğu
Eğer cehennemdelerse getir onları bana
Mezarlardaki iğneleri.
Kırmızı iğneyle işaretlemeyeceğim
Sevimli Tomino’nun hedeflerini

Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Red Room, bir Japon websitesinde yayınlanan ‘‘Kırmızı Oda’’ adlı bir videoya dayanan hikâye, videoyu açtığınız önünüze çıkan bir pencerede Japonca olarak ‘‘….. sever misiniz?’’ bir yazı çıkar. Pencereyi her kapattığınızda tekrar tekrar karşınıza çıkan bu yazı, en sonunda ‘‘Kırmızı odayı sever misin?’’ şeklini alır. Bu gördükten kişi, gizemli bir şekilde öldürülür ve kanıyla bütün oda kaplanır. Bu efsane, kırmız oda videosunun olduğu websitesine sıkça ziyaret eden bir kızın en yakın arkadaşını bu yöntemle öldürmesinin üzerinden oldukça korkulan bir efsaneye dönüşmüştür.

Japonya'nın Korkunç Şehir Efsaneleri

Gashadokuro, Japonları gece sokaktan uzak tutmak amacıyla ortaya atılmış korkutucu, aç bir iskelet efsanesi. 90 metre boyunda olduğu söylenen bu iskelet, geceleri sokakta olanları evlerine kadar kovalarmış. Çıkardığı seslerle kulaklarınızın çınlamasına neden olan bu iskelet, siz ne olduğunu anlamadan sizi yakalar, kafanızı kopartır ve kanınızı içermiş.

*Bu yazı yazılırken Shuu’s Dump bloğundan yararlanılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz