Japonya’nın İkonik Kadın Yüzleri: Yayoi Kusama

0
159

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Yayoi KusamaJaponya’nın tarihini sanat, bilim ve daha fazlasıyla şekillendirmeye yardımcı olan 4 ikonik kadın bu içerikte sizlerle olacak! İlk yazının konuğu cerrahlıktan astronotluğa uzanan hikayesi ile Chiaki Mukai idi. İkinci konuğumuz Japonya’nın en ünlü kadın samurayı Tomoe Gozen‘di. Bu haftanın konuğu Japonya’nın çığır açan sıradışı sanatçısı Yayoi Kusama.

Japonya, uzun olduğu kadar büyüleyici bir geçmişe sahip bir millet ve büyük oranda milletin kadın nüfusu sayesinde. Korkusuz bir samuraydan çığır açan bir sanatçıya ve cerrahtan bir astronota dönüşene, bu yazıda ülkenin büyük tarihinde başrol oynatan ve dünyaya ilham veren en ikonik kadın Japon figürlerinden dördü yer alacak.

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Yayoi Kusama

Japonya’nın Ezber Bozan Sanatçısı: Yayoi Kusama

Yayoi Kusama, sanat dünyasının en devrimci isimlerinden biri olarak anılmaktadır. Kariyeri boyunca; resim, kolaj, yumuşak heykel, performans sanatı, dış mekan / çevre tesisatı ve yazı da dahil olmak üzere çok çeşitli dallarda eserler yarattı. Renkli ve psychedelic ritim ve desen kullanımıyla bilinen Kusama’nın, hem görsel olarak erişilebilir hem de derin duygusal açıdan içten çalışmalarında gerçekten bir şeyler var.

1929’da doğan Kusama, 1957’de New York’a taşındı. Andy Warhol, Claes Oldenburg ve George Segal gibi çağdaşlarla birlikte, geçmişten çizilen eserler (soyut dışavurumculuk gibi) oluşturmakla ilgilendi ancak sanatın sanatın ne olmasına ilişkin çerçeve oluşturdu. 1960’larda New York avangard hareketlerinde önemli bir figür oldu, ancak 1970’te ayrılmadan önce çalışmalarının hak ettiği itibarı alamadı.

Çağdaş Japonya’da doğmuş en önemli sanatçılardan biri olarak bilinen eserleri; feminizm, minimalizm, gerçeküstücülük ve pop art gibi farklı temalara değiniyor. Bununla birlikte, Kusama’nın en etkili niteliği psikolojiye otobiyografik bakışıdır. Akıl hastalıkları ve nevrozun geçmişi ile mücadele eden sanatçı, yaklaşık 40 yıl boyunca akıl hastanesinde gönüllü olarak yaşıyor ve bu enerjiyi işine yönlendiriyor. Kendisine adanmış olan Tokyo Yayoi Kusama Müzesi’nde yeni açılanlar da dahil olmak üzere halen sergiler düzenliyor.

Yazar: Lucy Dayman / Kaynak: SavyTokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz