Japonya’nın İkonik Kadın Yüzleri: Tomoe Gozen

0
167

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Tomoe GozenJaponya’nın tarihini sanat, bilim ve daha fazlasıyla şekillendirmeye yardımcı olan 4 ikonik kadın bu içerikte sizlerle olacak! İlk yazının konuğu cerrahlıktan astronotluğa uzanan hikayesi ile Chiaki Mukai idi. Bu haftanın konuğu en ünlü kadın samurayı Tomoe Gozen.

Japonya, uzun olduğu kadar büyüleyici bir geçmişe sahip bir millet ve büyük oranda milletin kadın nüfusu sayesinde. Korkusuz bir samuraydan çığır açan bir sanatçıya ve cerrahtan bir astronota dönüşene, bu yazıda ülkenin büyük tarihinde başrol oynatan ve dünyaya ilham veren en ikonik kadın Japon figürlerinden dördü yer alacak.

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Tomoe Gozen

Tomoe Gozen: Japonya’nın En Ünlü Kadın Samurayı

Tomoe Gozen, tarih kitaplarından biridir. 12. Yüzyıl sonundaki bir kadın samuray savaşçısı, Japonya’daki ilk Bakufu hükümetine (Shogun dönemi) yol açan çatışma da dahil olmak üzere, bir dizi savaş boyunca inanılmaz cesaret gücü nedeniyle takdir edildi. Kiso Yoshinaka’nın sıkı dostu olan babası Nakahara Kaneto’dur; annesi de Yoshinaka’nın süt annesidir. Bu noktadan baktığımızda Gozen’in kaderi, daha henüz yürümeye başlamadan belliydi.

Hem güçlü bir yay hem de kılıçla ölümcül yetenekleri sayesinde, geç Heian Dönemi’nin generali Lord Kisono Yoshinaka yeteneklerinden çok etkilendiği için, Tomoe Gozen’i Genpei Savaşı(1180–1185) sırasında baş komutanı (ippo no taisho) olarak görevlendirdi. Kafaları gövdeden ayırmayı tutkuyla adeta zaferlerinin bir kupası olarak güden Gozen’in, 91 yaşına kadar yaşayacağına inanmak zordu (1247 ölüm yılıydı).

Ölümünden sonra bile efsanesi çok yaşadı. Gozen’in hayatı, Amerikalı yazar Jessica Amanda’nın bir fantezisinde Japonya’da geçen bir üçlemenin ana konusu oldu; Yenilmez Kahraman Salmonson, Altın Naginata ve Bin Tapınak Savaşçısı, 1981-1984. Bunun ötesinde Gozen, C.J. Cherryh’in 1988 tarihli romanı The Paladin’in de ana karakteridir ve 2010 ABD Syfy TV dizisi Riverworld’ün destekleyici karakterlerinden biridir.

Yazar: Lucy Dayman / Kaynak: SavyTokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz