Japonya’nın İkonik Kadın Yüzleri: Sadako Ogata

0
88

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Sadako OgataJaponya’nın tarihini sanat, bilim ve daha fazlasıyla şekillendirmeye yardımcı olan 4 ikonik kadın bu içerikte sizlerle olacak! İlk yazının konuğu cerrahlıktan astronotluğa uzanan hikayesi ile Chiaki Mukai idi. İkinci konuğumuz Japonya’nın en ünlü kadın samurayı Tomoe Gozen‘di. Üçüncü konuğumuz Japonya’nın çığır açan sıra dışı sanatçısı Yayoi Kusama. Bu haftanın ve yazı dizimizin son konuğu; Sadako Ogata

Japonya, uzun olduğu kadar büyüleyici bir geçmişe sahip bir millet ve büyük oranda milletin kadın nüfusu sayesinde. Korkusuz bir samuraydan çığır açan bir sanatçıya ve cerrahtan bir astronota dönüşene, bu yazıda ülkenin büyük tarihinde başrol oynatan ve dünyaya ilham veren en ikonik kadın Japon figürlerinden dördü yer alacak.

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Sadako Ogata

Diplomat ve İnsan Hakları Savunucusu : Sadako Ogata

İnsan hakları için bir savunucu olan Ogata Sadako, 1991-2000 yılları arasında, kriz zamanlarında; kuzey Irak, Bosna Hersek ve Kosova’daki büyük acil durum operasyonlarını denetleyen ve ülke içinde yerlerinden edilmiş ve savunmasız kişilerin kurtarılması ve yeniden yerleştirilmesinde yardımcı olduğu Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yaptı.

Siyasi ve sosyal açıdan aktif bir ailenin çocuğu olan Ogata’nın babası Toyoichi Nakamura idi. Nakamura bir kariyer diplomatı ve Japonların Finlandiya Büyükelçisi idi. Annesi, Dışişleri Bakanı Kenkichi Yoshizawa’nın kızıydı ve büyükbabası, Ogata’nın henüz dört yaşındayken öldürülen Başbakan Inukai Tsuyoshi idi.

Cesur kariyeri boyunca Sadako Ogata, 2003 yılında Japonya’nın şerefli Order of Culture, 2001’de İndira Gandhi Ödülü ve 2005’te Dünya Vatandaşlığı Ödülü olmak üzere insanlığı ve liderliği için saygın ödüller kazandı.  2005 yılında Dünya Vatandaşlığı Ödülünü de bireysel olarak barış, çevre ve eğitim gibi alanlarda daha iyi bir dünya misyonu ile yürüttüğü çalışmaları neticesinde aldı. Ödülün diğer alıcıları Nelson Mandela ve Wangari Maathai. Sadako Ogata şu anda bu ödülün tek Japon alıcısı.

Yıkıcı 2011 Tohoku depremleri ve tsunaminin ardından, ülkenin dört bir yanındaki 160’tan fazla ülkeden Japonya’ya yardım tekliflerinin gelmesi, Başbakan Yoshihiko Noda’dan ziyade, kısmen Ogata’nın o zamanki çalışmalarına atfedildi.

Yazar: Lucy Dayman / Kaynak: SavyTokyo

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz