Japonya’nın İkonik Kadın Yüzleri: Chiaki Mukai

0
80

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Chiaki MukaiJaponya’nın tarihini sanat, bilim ve daha fazlasıyla şekillendirmeye yardımcı olan 4 ikonik kadın bu içerikte sizlerle olacak! İlk yazının konuğu cerrahlıktan astronotluğa hikayesi uzanan Chiaki Mukai.

Merhaba, yeni bir yazı dizisiyle yine karşınızdayız. Japonya’yı Değiştiren Kadın Yazarlar yazı dizisi kadar uzun olmayacak ancak en ünlülerinden 5 tanesini inceleyeceğiz. Bu kadınlar Japonya tarihinin önemli izlerini bıraktılar ve dünyaya ilham kaynağı oldular.

Japonya, uzun olduğu kadar büyüleyici bir geçmişe sahip bir millet ve büyük oranda milletin kadın nüfusu sayesinde. Korkusuz bir samuraydan çığır açan bir sanatçıya ve cerrahtan bir astronota dönüşene, bu yazıda ülkenin büyük tarihinde başrol oynatan ve dünyaya ilham veren en ikonik kadın Japon figürlerinden dördü yer alacak.

Japonya'nın İkonik Kadın Yüzleri: Chiaki MukaiCerrah Chiaki Mukai: Japonya’nın İlk Kadın Astronotu

Hayatında daha fazla uğraşman ve çabalaman için sana ilham verecek biri varsa, muhtemelen özgeçmişi damar cerrahı olan, Japonya’nın ilk kadın astronotu ve çok yönlü bir bilim kraliçesi olan Chiaki Mukai olacaktır.

Gelecek vaat eden genç bir öğrenci olan 1952’de Gunma eyaletinde doğan Mukai, 1977’de Tıp Doktoru ve 1988’de Keio Üniversitesi’nden Fizyoloji Doktora derecesini aldı. Ancak bu sadece bir başlangıçtı. Uzay görevlerinden önce Mukai, ülkenin en eski ve en prestijli üniversitelerinden biri olan Keio Üniversitesi’nde kalp damar cerrahisi bölümünde yardımcı doçent olarak çalışıyordu. Daha sonra, 1983’te Kardiyovasküler Cerrahide Baş Resident olarak rol almak üzere Keio Üniversitesi Hastanesine dönmeden önce, Shizuoka, Kanagawa ve Utsunomiya gibi ülke genelinde farklı hastanelerde çeşitli görevlerde bulundu.

1985 yılında Japonya’nın ulusal uzay ajansı NASDA tarafından astronot seçildi(şimdiki adı JAXA). 1994 yılında Uzay Mekiği Columbia filosuna katıldı ve ilk kadın Japon astronotu oldu. Bu yeterli değilse, 1998’de uzay mekiği keşif gemisine geri döndü, tarihte bunu yapan ilk Japon vatandaşı olarak. Toplamda, 23 gün uzayda geçirdi.

Yazar: Lucy Dayman / Kaynak: SavyTokyo

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz