Japonya’nın Güzelliği | Göller

0
79

Japonya’nın doğal güzelliklerini bilmeyen, fark etmeyen yoktur herhalde. Bugün de o güzelliklerden yalnızca bir tanesi olan gölleri konu edineceğiz. Elbette o güzelliği anlatmaya yetecek mi kalemim bilemiyorum ama imkansız da değil sanırım. Haydi başlayalım.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Inawashiro Gölü: Japonya’nın en büyük dördüncü gölü olan Inawashiro, Fukushima’da yer almaktadır. Tenyoko, yani ‘Kutsal Ayna Gölü’ olarak da bilinmektedir. Kış mevsiminde kuğular Inawashiro gölüne göç ederler ve ilkbahara kadar orada kalırlar. Inawashirogölünün 30.000-40.000 yıl önce Bandai Dağı’nda meydana gelen bir patlama sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Ph değeri 5.0 olan bu göl oldukça şeffaftır ve asidik yapıya sahiptir. Gölün suyu bulunduğu bölge için en önemli sulama kaynaklarından biridir. İlk sulama kanalı Edo döneminde inşa edilmiştir. Aynı zamanda Inawashiro gölünün suyu bir çok hidroelektrik hidroelektrik santralinde kullanılmaktadır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Mashu Gölü: Bu göl, aktif bir volkanın kalderasından oluşmuştur. Kapalı havza olan bir krater gölüdür. Dünyanın en temiz gölü olarak bilinen Manshu gölü, Akan Ulusal Parkı’nın içinde yer alır. Bu park da Hokkaidobölgesinde yer alır. Eğer donmuş gölleri izlemeyi seviyorsanız, Manshu Gölü aralık ayından nisan ayına kadar donuk kalıyor.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Akan Gölü: HokkaidoKushiro’da yer alan bu gölün donma zamanı da Manshu Gölü gibi Aralık ve Nisan ayları arasındadır. Dimiktikyapıya sahip olan bu göl Akan Ulusal Parkı’nda yer almaktadır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Shikotsu Gölü: Chitose’de yer alan Shikotsu Gölü kaldera gölüdür ve Shikotsu-Toya Ulusal Parkı’nda yer almaktadır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Toya Gölü: Volkanik bir krater gölü olan Toya gölü Abutasemtinde yer almaktadır. Aynı zamanda küresel jeoparkta yer almaktadır. Tam anlamıyla olmasa da dairesel bir yapıya sahiptir ve bu sebeple doğu-batı mesafesi 10 km., kuzey-güney mesafesi 9 km.’dir. Toya gölü Japonya genelinde donmayan göllerden biridir ve Japonya’nın en şeffaf ikinci gölüdür. Toya gölü Ainular tarafından dağdaki göl olarak adlandırılırken Meiji dönemindeki mahkumlar gölün ismini bugünkü haline getirmişlerdir. Ayrıca 2008 yılındaki G8 zirvesi buradaki bir otelde gerçekleştirilmiştir.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Towada Gölü: Honshu adasında bulunan bu göl, adadaki en büyük krater gölüdür. Towada Japonya’nın en büyük 12.gölüdür. Yoğun mavi rengi ile dikkat çeker ki bu da derinliğinin fazla oluşundan kaynaklanmaktadır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Chuzenji Gölü:Chuzenji Gölü Nikko ulusal parkında yer almaktadır. 782 yılında Shodo isimli bir rahip ve ekibinin Nantai Dağı’na tırmanması sonucu keşfedilmiştir ve bu nedenle kutsal sayılmaktadır. Hatta 1870’lerde bu dağa kadınların, atların ve ineklerin girişi yasaklanmıştır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Kawaguchi Gölü: Kawaguchi gölü Yamanashi bölgesinde bulunmaktadır. Fuji beş göllerinin yüz ölçümü açısından en büyüğüdür ve aynı zamanda bu beş göl arasından en uzun kıyıya sahip olan göldür. Fuji-Hakone-Izu Ulusal Parkı içinde yer alır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Okutama Gölü: Yamanashi’deyer almaktadır. Ogachi Barajına uzandığı için baraj gölü olarak da bilinir ve önemli bir içme suyu kaynağıdır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Nakaumi Gölü: Tuzlu bir göl olan Nakaumi gölü, Shinji Gölü ve Japon Denizi ile birleşmiştir ve iki adayı barındırır. Daikon adası ve Eshima adası. Bu gölün adının anlamı ‘orta deniz’dir.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Kusharo Gölü: Akan milli parkında bulunmaktadır ve Japonya’nın en büyük kaldera gölüdür ve aynı zamanda Japonya’daki en geniş altıncı göldür. Göl kenarı boyunca sıcak kaynaklar ve sıcak kumlar bulunur ve bir rivayete göre LochNess canavarı buradadır.

Japonya'nın Güzelliği | Göller

Biwa Gölü: Japonya’nın en büyük tatlı su kaynağıdır. Shiya’da yer alır ve Japon edebiyatında sıklıkla afı geçer.

Saroma Gölü: Acı bir göldür. AbashiriYari Ulusal Parkı’nda bulunmaktadır. Japonya’nın en büyük üçüncü, Hokkaido’nun ise en büyük gölüdür.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz