Japonya’nın Gururu, Sosyal Hayatın Temeli: “Sake”

0
71

[button_link size=”medium” src=”URL_HERE”]TEXT_HERE[/button_link]
Japonya'nın Gururu, Sosyal Hayatın Temeli: "Sake"

Bir sosyal yaşam aracı olan sake Japonların yaşamınd büyük  öneme  ve anlama  sahiptir.  Sake  güzel bir yemeğin eşlikçisi veya bir hoşça vakit geçirmeyi sağlayan bir içkiden çok daha fazlasıdır. Sake  Japon ulusunun kültürünün en önemli tamamlayıcılarından biri ve sosyal hayatlarını tanımlayan bir amaçtır da aynı zamanda…  
Japonların gözbebeği, medar-ı iftiharı sake ,pirinç ve tahıl tozunun özel birfermantasyon işleminden geçirilmesiyle oluşan bir içki çeşididir.
Sake pirinç şarabı olarak anılsa da aslında yapılış yönteminden dolayı bira ile özdeşleşmiştir.
sake elde edilirken; pirinç sadece nişantası kalana kadar öğütülür. Kalan nişasta şekere,  şeker de fermante olarak alkole dönüşür.
Genellikle sakelerin içindeki alkol oranı %14 ile 16 arasındadır.  Yüksek alkollü bir sake türü olan ‘’genshu’’ da bu oran %20 lere kadar çıkabilir.

Japonya'nın Gururu, Sosyal Hayatın Temeli: "Sake"
Geçmişten günümüze Japonların düşünüş şeklini, davranışlarını ve damat tatlarını değiştiren sake, bugün japon halkının en çok gurur duyduğu kültürel değer halini almıştır.
Sakenin önderlik ettiği seremoniler, Japon toplumunda yakınlık kurmanın, arkadaşlık bağlarını güçlendirmenin temelini oluşturur.  Bu seremonilerden en popüler olanı  San-san Kudo dur. Bu seremonide   sake doldurulduktan sonra herkes geniş, orta ve küçük boyutlardaki  3 kaptan 3  yudum sake  içer. 3 yudum  burada önemlidir çünkü 3 sayısının şans getirdiğine inanılır.

SAKE NASIL İÇİLİR?
sake mayalı bir içki olduğundan  yıllandırılmaya çok da uygun değildir. Bir kere  açtınız mı hemen tüketilmesi gerekir. Sakeyi hem sıcak hem de soğuk içebilirsiniz.
Konulduğu kaptan, içiliş biçimine kadar Japonlar için büyük anlama sahip olan sake, küçük yudumlarla ve küçük kadehlerle içilir. Sakenin konulduğu ince boyunlu porselen  şişeye  Tokkuri,  kadehlere de Sakazuki denir.
Sake içme geleneğinde, önce kendi bardağınızı değil karşınızdakininkini doldurmanız son derece önemlidir.  Sizin doldurmanız bittikten karşınızdaki kişi de  sizin bardağınızı doldurur.  Bu seremoni sake içmenin adeta  bel kemiğidir.
Sake aynı zamanda izakaya barların da vazgeçilmez bir parçasıdır. Japonlar, sakenin yanında genellikle meze olarak çiğ ya da kuru balık tüketirler.

Japonya'nın Gururu, Sosyal Hayatın Temeli: "Sake"

SAKE’Yİ NEREDE İÇELİM?
Kobe’nin Nada districti Japonya’nın en çok bilinen ve saygı duyulan sake üretilen bölgelerinden biridir. Burada pek çok sake fabrikasını bulabilir, halka açık  geleneksel  stil binalarda sake tadımı yapabilir, dükkanlardan dilediğiniz sakeyi satın alabilirsiniz.

Japonya’nın bir başka sakesiyle ünlü yerlerinden biri de Kyoto da bulunan Fushimi sake districttir. Burada fushiminin  edo dönemi atmosferi içinde bira fabrikalarını gezebilir, müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Fukushima prefektörlüğündeki,  Aizu bölgesinde de bir çok sake fabrikasını bir arada bulabilirsiniz. Sake üretiminde  Japonyanın en iyi bölgeleri arasında yer alan aizu bir de sake müzesiyle ziyaretçilere sakenin tarihini, modern ve geleneksel üretim malzemelerini  sunup, lokal sake  tadımı da sağlamaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz