Japonya’nın Gurme Şehri Osaka’ya Yolculuk-II

0
63

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-II

Osaka da nerede alışveriş yapalım?

Shinsaibashi Alışveriş Bulvarı

Umeda ile Namba şehir merkezlerinin arasında kalan  Shinsaibashi caddesi  Osaka’nın en eski ve kalabalık alışveriş noktalarından biridir. Burada  ünlü alışveriş merkezlerini, orijinal ve son moda butikleri, lüks tasarım mağazaları ve yemek molanız için birbirinden farklı restoranları bir arada bulabilirsiniz.

Americamura
Yerli halk arasında  “Amemura,”adıyla bilinen Americamura bir alışveriş caddesidir. Osaka’nın Harajukusu olarak bilinen Amemura Osaka gençliğinin renkli ve çılgın modasını gözlemlemek için iyi bir seçenektir.

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-II

Osaka Station City
Modern bir tren istasyonu aynı zamanda  alışveriş merkezi  olan Osaka stationcity  içerisinde 3 büyük çeşitli markaları içeren mağaza,bir otel, film salonu ve spor kulübü bulundurur.  Japonya’nın en geniş binalarından biri olan Osaka stationcity tek bir çatı altında ilginç mimari yapıları da bir araya toplamıştır.

Odobashi Camera Umeda

Tokyo merkezli elektronik eşya perakendecisinin  OsakaUmeda’ da ki bu devasa şubesi, büyük kamera üreticisinin ürettiği her parçayı stokluyor. Kameranızın ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz gibi odabashi kamera mağazasının en üst katında bir çok restoran ve  güzel bir manzara bulabilmeniz de buranın bir artısı

Den DenTown:

Osaka’da bir başka alışveriş yapabileceğinizyerNipponbashicaddesinde bulunan ve  özelleştirilmiş bir alan olan Den denTowndır. Burası elektrik şehri olarak da bilinir. Ve Tokyo’nun Akihabarasına denk mağazalara ve ürünlere sahiptir.  Eğer anime, manga elektronik eşya tutkunuysanız buraya da mutlaka uğramalısınız.

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-II

Osaka’da nerede yiyelim, ne yiyelim?
Osaka’nın bir gurme lezzet şehri olduğunu söylemiştik. Haliyle Osakalıların şehirlerine dair en çok övündükleri şeylerin başında yemek kültürleri geliyor. Tokyo’dan çok daha yerel ve özgün bir mutfağa sahip olan  Osaka’da daha önceden aşina olduğunuz Japon lezzetlerinin tatlarını unutup, onları aynı adla ama daha farklı tatlarla burada  yeniden deneyimlemeniz gerekiyor.
Osaka’da unutamayacağınız bir yemek turu için ilk durağımız Namba istasyonunun yanında yer alan Dotonbori caddesi. Burası Osaka’ya gelince yemek kültürü meraklılarının uğradığı  ilk yer.

Dotonbori’de en iyi lokal restoranlar:


Dotonbori’yeayak bastınız. Burası Osaka’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Aklınızda ise hem alışveriş hem de güzel bir şeyler yemek varsa,
Sizi önce yemeğe alalım.
Burada Japon mutfağının her noktasından bir çok lokal restoran seçme imkanınız var
Eğer sağlam bir Sushi hayranıysanız Juchansushi ve Icchou’yu,
Geleneksel pub kültüründen hoşlanıyorsanız Ganko ve Hibikiaiizakayalarını,
Sokak lezzetlerinden Takoyaki’yi Osaka tarzıyla yemek için;Acchichihango, Takohachiyi
Klasik Ramen tutkunuzdan vazgeçemiyorsanız,  DotonboriKamakura, Yasuberamen dükkanlarını tercih edebilirsiniz.

Kuromon Ichiba Market

Osaka’nın mutfağı  lakabıyla anılan Kuromonichiba market  şehirdeki bir çok şefin malzemelerini aldığı  yerel bir market özelliği taşıyor.  Burada hayatınızda yemediğiniz  en taze deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda Osaka sokak lezzetlerini de bu markette tadabilirsiniz.

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-II

Osaka’nın dillere destan olmuş lezzetleri

Okonomiyaki

Aklınıza gelebilecek her tür malzemeyle yapılan bir tür Japon krebi  diyebileceğimiz Okonomiyaki en ünlü Japon sokak yiyeceklerinden biridir.  Ama OsakalılarOkonomiyaki’yi sandığınızdan çok fazla benimserler ve en doğru yapılışının kendilerinin ki olduğunu savunma eğilimindedirler. Neyse şimdi konumuz bu değil tabiiki:)  Okonomiyaki  çeşitli soslar eklenmiş krep harcının içine yengeç, ahtapot parçaları, zencefil , rendelenmiş lahana, taze soğan ve çok daha fazla malzeme konularak Teppanyaki tekniği denilen çelik tavalarda pişirilip sonra üzerine yine bir ton malzeme ve mayonez ilavesiyle sunulmasıyla ünlü. Okonomiyakinin siz onu tatmadan önce en güzel tarafı da önünüzde pişirilirken kokusunun her aşamasını duyabiliyor olmanız.  Osakadan bu lezzeti denemeden kesinlikle dönmemelisiniz.

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-II

Kushikatsu

Osaka’da oldukça popüler olan Kushikatsuçöp şişlere batırılmış sebzelerin, etlerin, altın kahverengine dönene kadar kızartılmasıyla elde edilen ünlü bir sokak lezzetidir.

KitsuneUdon

KitsuneUdonnoodlenin daha kalın bir çeşidi olan udonun kızartılmış Tofu çorbası ile sunulan halidir.

Teppanyaki

Teppanyaki Metal plaka üzerinde pişirilen ızgara tekniği anlamına gelmektedir. Teppanyaki şeflerin müşterilerin yanı başında  hazırladığı ve hızlıca servis edilmesi özelliği de taşımaktadır.

Takoyaki


Takoyaki üzerinde golf topu büyüklüğünde delikler bulunan bir  sıcak bir ızgarada pişirilir. Önce  ahtapotlar  topların ortasına yerleştirilir. Japon mayonezi, Takoyakive teriyaki sosuna ek olarak yosun gevreği ile de servis edilir. Okonomiyakiden sonra Osaka’nın en sevilen sokak lezzetleri arasında yer alır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz