Japonya’nın Gurme Şehri Osaka’ya Yolculuk-I

0
61

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-I

Bugüne kadar birlikte Tokyo’nun sokaklarını, parklarını bahçelerini  geze geze bitiremedik ama artık Japonya’nın daha farklı yönlerine odaklanma zamanımız  geldi. Bu sefer  yönümüzü Tokyo kadar canlı ama bir o kadar da mülayim şehir Osaka’ya çeviriyoruz.  Japonya’nın gurme şehri Osaka da neleri gezebiliriz , neler yapabiliriz gelin yine birlikte turlayalım.

Osaka, Japonya’nın Tokyo’dan sonraki  en büyük ikinci metropol şehridir. Kansai bölgesinde yer alan Osaka yüzyıllar içinde  önemli bir ekonomik güce sahip olmuştur.

Osaka’ya geleneksel olarak “Milletin Mutfağı“, (tenkanodaidokoro) veya Japonya’nın lezzet başkenti gözüyle bakılmaktadır.Ama  Osaka size yiyecek kültürü ve tarihinden çok daha fazla şey vaat eder. Tokyo’nun modern başkent havasının tam tersine Osaka’da samimi bir mahalle hissini yakalamanız çok uzun sürmez. Geleneksel yapısına daha bir sıkı sıkıya sarılan bu şehirde, İnsanların  samimi oluşundan mıdır  yoksa  yemeğe aşırı düşkün olmalarından mıdır bilinmez ama  her türlü tavrıyla Osaka size kendinizi evinizde gibi hissetmemeniz için hiçbir neden bırakmamakta çok kararlıdır. .
Osaka’yı bu kadar farklı yapan şeylerin başında bir deltanın üzerine kurulması faktörünü söyleyebiliriz aslında. Su şehri olarak da anılan Osaka’da yürüdüğünüz her yolun sonu nehirlere çıkarsa çok şaşırmayın.
Osaka’ya gelmenin en güzel zamanı olarak kiraz çiçeği bayramları için Nisan- Mayıs ve sonbahar sakinliğini yaşamak için ise Eylül- Ekim aylarını söyleyebiliriz.

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-I

Osaka’da nereleri gezelim, görelim?

Minami (Namba):Namba istasyonunun çevresinde konumlanan Minami  Osaka’nın iki büyük şehir merkezinden biridir.  Bu şehir merkezleri Osaka’nın  eğlence ve alışveriş  yaşamının kalbini tutan yerlerindendir.   Minami de sayısız restoranı ve alışveriş alanlarının arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

Umeda (TheKita) bilinen adıyla Umeda, Minamiile birlikte Osaka’nın iki büyük şehir merkezini oluşturur.  Umeda çevresinde geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Kuzey Kita bölgesinden güneyde bulunan Namba’ya kadar uzun bir ulaşım ağını oluştırurBurada da alışveriş merkezlerini mağazaların sıralandığı caddeleri ve  elektronik eşyaları bulabilirsiniz.

Dotonbori  :   Osaka’nın en popüler turist noktalarından biri olan bu  cadde osaka’nın adeta kalbidir diyebiliriz. Namba bölgesinin bir parçası olan cadde aynı zamanda Dotonbori kanalına paralel uzanmasıyla da ünlüdür. Şehrin en ünlü eğlencelerini bulabileceğiniz bu hareketli cadde üzerinde Osaka’nın en güzel yemeklerini de denemeyi defterinizin bir köşesine not almalısınız.

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-I

Osaka Kalesi
1583 yılında eski IshiyamaHonganji  tapınağında inşa edilmeye başlanan Osaka kalesi  bu tarihten 13 yıl sonra Oda Nobunaga tarafından yıkılmıştır. ToyotomiHideyoshi Kaleyi Toyotomi yönetimi altındaki Japonya’nın yeni Japonya’nın merkezi haline getirmeye çalışmıştır. Osaka kalesi 16. Yüzyıl Japonyasının en büyük kalelerinden biri olmuştur..

Osaka kalesini  tarihi ile birlikte  gezdiysek eğer şimdi  sırada  Osaka kalesi parkı var. Tamamı yeşil alanla çevrelenmiş, içerisinde spor tesisleri, çok amaçlı bir salon ve Japonya’nın önemli asker ve devlet adamlarından ToyotomiHideyoshi’ye ithaf edilen bir türbe bulunduran park yaklaşık 2 km lik bir alana yayılmıştır. Ayrıca park  Osaka’nın ilkbahar kiraz çiçeği sezonunda en çok ziyaret edilen Hanami yerlerinden biridir.  

Japonya'nın Gurme Şehri Osaka'ya Yolculuk-I
Shitennoji Tapınağı
Shitennoji Japonya’nın en eski ve ilk inşa edilen tapınağıdır. 593 yılında PrinceShotoku tarafından bulunmuştur. Shotoku aynı zamanda Budizmi destekleyen ve yayılmasını sağlayan kişidirTapınağın  6. Yüzyıl dokusunun korunması amacıyla her zaman dikkatli bir şekilde restorasyonu yapılmıştır.
Shitennoji tapınağının dışını gezmek için herhangi bir izne ihtiyacınız yoktur. Ancak iç bölge ve Gokuraku-jodo bahçesine girmek için izin almanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz