Japonya’nın En Eski Yolu I Yamanobe-no michi

0
52

Japonya’nın En Eski Yolu I Yamanobe-no michi

Bir yol düşünün ucu bucağı olmayan… Aynı zamanda bu yolun Japonya’nın ilklerine tanıklık etmiş bir özelliği olsun. Upuzun ve yemyeşil yürüme yolunuzda bir çok tapınak gezerek kaç km yürüdüğünüzü dahi anlamayın. Sizleri bugün  Unesco’nun dünya mirası listesinde yer alan Japonya’nın Nara bölgesinin Yamanobe no michi yoluna davet ediyorum.

Yamanobe no Michi Nara havzasında dağların kuzeyden güneye doğru uzandığı noktada yer alan bir yürüyüş yoludur. Yol  Edo döneminde Shinkaido (yeni yol) olarak adlandırılan 1.679 km uzunluğunda  yolun bir parçasıydı. Günümüzde  Japonya’nın en eski yolu olarak bilinmektedir. Yamanobe no michi yürüyüş yolunun bulunduğu  Yamato bölgesi günümüzde Nara idari bölgesinin etrafında bulunan Sakurai and Tenri şehirleri tarihte büyük öneme sahip eski İmparatorluk mahkemesinin iktidar merkezi olması özelliğini taşımaktadır.

Yamanobe no michi yolu boyunca bir çok tapınak birbirlerine kısa mesafelerle sıralanmıştır. Yürüyüşünüz boyunca bu tapınakları keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

Japonya’nın En Eski Yolu I Yamanobe-no michi

Bu tapınak ve türbelerin arasında yer alan  Isonokami tapınağı Japonya’nın en eski  Şinto tapınağı olma özelliğine sahiptir. Isonokami tapınağı Japonya’nın eski tarihinde 3. ve 5 yüzyıllarda kilit rol oynamış, imparator ailesi tarafından sık sık ziyaret edilmiştir.

Yamanobe no michi yolunun başlangıcından sonra ilk karşınıza çıkacak olan tapınak küçük bir ormanın içinde yer alan  Hibara Tapınağıdır. Buraya ulaşmak için 1.5 km yürümeniz gerekiyor. (yaklaşık 20 dakika)   Hibara tapınağının önemli özelliklerinden biri merkez salonun ortasında kutsal alana geçilmesi için yapılmış olan mitsu torii (Üçlü kapı) denen tören kapısının  bulunmasıdır.

Bu tapınaktan sonraki durak Sumo tapınağı olarak karşınıza çıkacaktır.  Hibara tapınağı ile Sumo tapınağının arası yaklaşık 2 kmdir.

Japonya’nın En Eski Yolu I Yamanobe-no michi

Bu tapınağı da gezdikten sonra  yolunuza  Mukaimaki istasyonunu eklemeniz gerekiyor. Tabi Tenri’de ki tapınaklar arası baştan sona 2 saat süren bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Ama  siz yine de yorulan ayaklarınıza bir iyilik yapıp  tren istasyonunu kullanmalısınız.

Tapınağa giden yollar boyunca çok fazla meyve ağaçları ve bir çeşit Japon portakalı olan Mikan satan satıcılar olduğunu görebilirsiniz. Sadece 100 yen karşılığında bir torba mikan alabilirsiniz.

Yamanobe no michi yolunda tapınakların yanı sıra antik mezarlara da rastlayacaksınız. Antik mezarlara örnek olarak Fusumada , İmparator Sujin ve Keiko Mozolesi  verilebilir.

Tapınakların çevresi  araba sesi  bile duyamadığınız bir sessizliğiyle ünlüdür.  Isonokami  tapınağından itibaren   eğimli alanların başlaması yolun  eşsiz doğasına ulaşmak için yokuş çıkmayı gerektiriyor.

Japonya’nın En Eski Yolu I Yamanobe-no michi

Bu yolu da yürümeye devam ederken  Chogakuji Tapınağını göreceksiniz. Bu tapınak 824 yılında yapılmış. Burası ayrıca çiçek tapınağı olarak da bilinmektedir.  Tapınağın  yürüme yolu açelya çiçekleri ile kaplanmıştır.  Eski zamana ait, bozulmamış Japon bahçeleri tapınakların arasından yürürken karşınıza çıkacak olan diğer güzelliklerden biridir.

Yamanobe no michi yolu nun son durağı ve belki de en popüler yerlerinden biri Omiwa tapınağıdır. Omiwa  tapınağını diğer tapınaklardan ayıran farklı bir özelliği vardır. Burada insanların tanrılarını kutsamaları için yapılmış olan ana salon bulunmamaktadır. Bunun nedeni Omiwa tapınağının tanrısının dua alanının arkasındaki Miwa dağı oluşudur. Dolayısıyla tapınağın bir ana salona ihtiyacı yoktur. Dağın tabanında ormanın derinliklerinde konumlanan Omiwa tapınağı Yamanobe no Michi yolunun mutlaka görülmesi gereken noktalarından biridir.

Yamanobe no Michi yolu sakurai den Tenri ye uzanan yolu  yürüyerek yaklaşık 4 saatte tamamlanmaktadır. Bu yolu en rahat şekilde tamamlamak için önerilen rota ise JR KintetsuTenri ya da JR Miwa  istasyonunu başlangıç noktası olarak belirlemektir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz