Japonya’nın Derin Yas Dolu Öyküsü: Megumi Yokota

1
78
Japonya'nın Derin Yas Dolu Öyküsü: Megumi Yokota
Megumi’nin kaçırılmasından yıllar sonra Kuzey Kore’de çekilmiş fotoğrafı

Megumi Yokota, 13 yaşında bir lise öğrencisiyken, 1977 yılında bir Kuzey Kore ajanı tarafından kaçırılan Japon kadını. Bir zaman sonra Kuzey Kore kaçırıldığını kabul etti; ancak esaretten öldüğünü belirtti. Yokota’nın ailesi ve Japon halkı öldüğüne inanmamıştı, hala hayatta olduğunu hissediyorlardı ve Megumi’nin Japonya’ya dönmesi için toplum kampanyası başlattılar.

Megumi, Niigata’da yaşıyordu. Bir gün okuldan eve dönerken  kaçırıldı. Ajanlar tarafından bir tekneye atılmış ve direk Kuzey Kore’ye götürülmüştü. Burada bir ajan olarak yetiştirilecekti. Megumi’ye Korece öğretiliyordu.  Beraberinde 16 ve 18 yaşlarında Güney Kore’den kaçırılan iki kişi daha vardı. Sonrasında Yokota, Kim Youngnam ile evlendirildi. Yokota’nın buradaki görevi K.Koreli ajanlara Japon vatandaşlığına nasıl geçecekleri konusunda eğitim vermekti. 1987’de Yokota ve Kim’in Kim Hye-gyong adında kızları oldu. 2006 yılında Yokota’nın kocasına Güney Kore’de ailesini ziyaret edebilmesi için izin verilmişti. Bu sayede ailesi Yokota hakkında bilgi edinebilmişti. 1994’te gelen haber ile görüldü ki Yokota intihar etmişti. Akli dengesini kaybetmeye başladığını ve sonrasında da intihar ettiğini söylüyordu eşi. Ancak ailesi hala Yokota’nın yaşadığına ve intihar sonucu ölmediğine inanıyordu. Pyongyang gözetiminde röportaj veren eşinin de her şeyi rahatça anlatamadığını düşünüyorlardı. 2011 yılında bir Güney Kore magazininde Pyongyang’da yaşayan kadınlar listelenmiştir. Kim Eun Gong adında eşinin ismi de Kim Youngnam olan ve Yokota ile aynı doğum gününe sahip bir kadın ismi vardı listede. Bunun üzerine Japon hükümeti dergi ile görüşerek bu kadınların tanımlanması konusunda yardım talep etti. Görüldü ki Kim Eun Gong 24 yaşındaydı ve Megumi’nin kızıydı. Kuzey Kore Megumi’nin kızını gelecekte, Japon ilişkilerinde bir aracı olarak kullanmak için ellerinde koz olarak tutuyorlardı. 2014 Mart ayında Yokota’nın ailesi torunlarıyla Mangolia’da buluştu. Kim Eun Gong’un yanında gayri meşru doğurduğu bir çocuğu da vardı.

Peki Megumi’ye ne olmuştu? 1994 yılında intihar ettikten sonra ailesi DNA testi yaptırdı. İntihar ettiği yıl Megumi 29 yaşındaydı. DNA testleri uyumlu değildi, pozitif de çıkmamıştı. Kısaca intihar etti şeklinde öldü deseler de Megumi’nin nasıl öldüğü havada asılı kaldı. Ailesi ise her daim bir yerlerde yaşadığı umudunu taşıdı.

Japonya'nın Derin Yas Dolu Öyküsü: Megumi Yokota

Megumi’nin hikayesi bir ilham oldu. Üzerinde belgeseller yapıldı, film çekildi, mangası oluşturuldu. Bunlar arasında KIDNAPPED! The Japan-North Korea Abduction Cases (2005), Abduction: The Megumi Yokota Story (2006), Megumi (2007) ve  Megumi (2008) yer alıyor. 2006 Ekim’de özel olarak Reunion ~ Megumi Yokota’s Wish adında film hazırlandı ve NTV’de yayınlandı. Genç Yokota’yı Mayuko Fukuda, büyümüş Yokota’yı Nana Katase canlandırmıştır.

Yakota’nın ailesi bu hikayeyi konu alan bir manga serisi oluşturmuştur Megumi” adını taşıyan. Manga Megumi’nin kaybolmadan önce geçirdiği zamanı işliyordu. JApon hükümeti daha sonra bunun mangadan adapte animesini üretti.

2010 yılında da Shinjuku Tiyatrosu Megumi’nin hayatını anlatan  “The Pledge to Megumi” isimli oyunu perdeledi. 2010 yılında İngiliz rock şarkıcı Peter Frampton  Abduction: The Megumi Yokota Story’yi izledikten sonra Megumi için “Asleep at the Wheel” ve “Suite Liberte” adında iki şarkı yazdı.

Megumi ve ailesini kedere boğan ortadan kayboluşu.. Mangası’nı okurken, filmini izlerken duygulanmamak elde değil.. Ailesinin çektiği acı, kaybetmedikleri ümit ve taşıdığı yük.. Anlatması çok zor…

Megumi öldü belki. Bir gün sarılacakları günü bekleyen ailesi için belki hala hayatta.. Ama hikayesi sonsuzluğa koşuyor.. Bir Japon kültlerinden ve unutulmaması gereken öykülerden biri oluyor…

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz