Japonya’nın Cüneyt Arkın’ı: Denjirō Ōkōchi

0
56

Japonya’nın Cüneyt Arkın’ı: Denjirō Ōkōchi

Gerçek adı Masuo Obe olan, Türkiye’nin Cüneyt Arkın’ı diyebileceğimiz 5 Şubat 1898 Fukuoka doğumlu Denjiro Okochi çok sayıda başarılı filme imzasını atmış yetenekli bir oyuncudur. Okochi sessiz sinemanın en büyük yıldızlarından biri olarak tanınmaktadır. Akira Kurosawa, Daisuke Ito, Sadao Yamanaka, Teinosuke Kinugasa, Hiroshi Inagaki ve Masahiro Makino gibi başarılı isimlerin yönetmenliğini yaptığı “Jidaigeki” filmlerinde rol alarak zamanın Japonya’sında en ünlü aksiyon oyuncusu olmayı başarmıştır. Jidaigeki; Japon görsel sanatlarında bir tür olup, genellikle Edo Dönemini konu alan, halk arasında samuray filmleri olarak da yorumlayabileceğimiz dönem filmleridir.

Shojiro Sawada’nın büyük katkılarının olduğu Shinkokugeki (Yeni Ulusal Tiyatro)’de aldığı eğitimin ardından canlandırdığı Chuji Kunisada ve Sazen Tange gibi karakterler sayesinde Chanbara filmlerinde şöhreti yakalamıştır. Chanbara oldukça kanlı düelloları görmemiz muhtemel olan kılıç savaşaları olarak adlandırılır ve Jidaigeki’nin bir alt türüdür.

Japonya’nın Cüneyt Arkın’ı: Denjirō Ōkōchi

Denjiro Okochi 1930’lu yıllarda kurulan önemli Japon film yapım stüdyosu Nikkatsu ile çalışmaya başlar ve kariyerin zirvesine ulaşarak Jidaigeki yıldızları olan Tsumasaburo Bando ve Chiezo Kataoka isimlerinin arasında yerini alır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir dizi savaş filmlerinin baş rolünü oynamış ve başarısını korumaya devam etmiştir.

Denjiro’nun müze olarak hizmet veren villasının bir odasında film fragmanlarının gösterildiğini söyleyen Onur Ataoğlu, kitabında yazdığı şu satırlarla oyuncunun ne kadar başarılı olduğunu ve işini tüm yüreğiyle yaptığını anlamak hiç de zor değil. “O yılların teknolojisinde animasyon yok, efekt yok, aynı sahnenin tekrar çekilmesi bile söz konusu değilmiş. Ama adam eline kılıcını alıp dakikalarca süren bir dövüş sahnesini hatasız oynamış.” İşte bu kısımda gözümüzde bizim Denjiro’muz Cüneyt Arkın canlanmadı mı? Dönem şartlarını düşününce aslında yapılan işin kalitesi de ortaya çıkmış oluyor. Hepimiz biliyoruz ki Cüneyt Arkın da hiçbir sahnesinde dublör kullanmamış, filmlerinde yeteneğinin yanısıra azmin, çabanın ve yaptığı işe gönül vermenin kutsallığını ortaya koymuştur. Onların birbirlerinden haberleri var mıydı yok muydu bilemeyiz ama kendi ülkelerinde sinema sektörlerine kazandırdıkları başarıların ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçektir.

Eski ev sahipliğini yaptığı ve yapımı sırasında bizzat bulunduğu Okochi Sanso adı verilen Batı Kyoto, Arashiyama sırtlarında bulunan villası halka açıktır ve küçük bir ücret karşılığında randevu almadan ziyaret edilebilmektedir. Tenryu-ji tapınağına yakın olan, çok sade şekilde inşa edilmiş villa oldukça büyük bir arazi içinde yer almakta, eşsiz bahçeleriyle ilgi çekmektedir. Yerdeki yosunlara kadar düşünülmüş, doğal bir bahçe olarak tasarlanmış, dört mevsimin ağaçlarını barındıran bu eşsiz bahçede yeşil çay ve tatlı ikramı yapılan bir çay evinin yanı sıra Okochi’nin hayatını ve film kariyerini sergileyen bir de açık hava müzesi bulunmaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz