Japonya’nın Beyaz Dosyası I Bunalım ve İntihar

0
56

Japonya'nın Beyaz Dosyası I Bunalım ve İntihar

Japonya, dünyadaki en yüksek intihar oranına sahip ülkelerden biri. Her yıl en az 30.000 kişi intihar ediyor. İntihar oranı ise 100.000 kişide 33.5 erkek ve 14.6 kadından oluşuyor. Bu kadar çok kişinin intihar etmesinin en önemli sebebi olarak Japonların aşırı kuralcı bir toplum olmaları. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra ağır bir anlaşma imzalamak zorunda kalan Japonya 1960 yılından itibaren hızlı bir kalkınma hareketine başladı. Bu kalkınma hareketinin hızlı bir şekilde ilerlemesi için aşırı kuralcılık önemli bir rol oynamış. Bu kadar kuralcılığı kaldıramayan insanlar maalesef çareyi intihar etmekte buluyor.

Uzakdoğu ülkelerindeki bir gelenek ise intihar edecek kişinin ayakkabılarını bırakmasıymış. Bu gelenek intihar eden kişinin artık kendini maddi dünyadan soyutlayıp manevi dünyaya hazır olduğu anlamına gelen bir inanış.

İnsanlar intihar etmek için çeşitli yöntemler uyguluyor. Trenin önüne atlayıp intihar eden çok kişi olduğu için yaptırımlar uygulanmaya başlamış. İntihar eden kişinin ailesi yüklü miktarda para cezası ödemek zorunda kalıyor. Tren seferleri intiharlar yüzünden erteleniyor ve ray çalışanları bu durumlardan olumsuz yönde etkileniyorlar. Mihara Dağı da insanların intihar ettiği yerlerden biri. 200’den fazla intihar olayının yaşanması sebebiyle yetkililer çözüm olarak dağın etrafını çitlerle çevirmek zorunda kalmış.

Japonya'nın Beyaz Dosyası I Bunalım ve İntihar

Aokigahara Ormanı diğer bir adıyla İntihar Ormanı. İsminin Japon mitolojisindeki ‘’yūrei’’ yani öfkeli ruhlar ile ilişkisi var. Adından da anlaşıldığı gibi burası Japonların intihar etmek için gittiği yerlerden biri. Ormanın koyu bir havası var ve bir kere anayoldan saptığınızda kolayca kaybolabilirsiniz. Turistler kaybolmamak için geçtiği yolları işaretlemeye başlamışlar. 1988 yılına kadar her yıl yaklaşık yüz kişi bu ormanda intihar etmiş. Ormanda beden arama işini 1970’den itibaren polisler, görevli gazateciler ve gönüllüler tarafından yapıyor. Ormanın popülerliği 1960 yılında Seicho Matsumoto tarafından yazılan Kuroi Jukai (Ağaçlar Denizi) kitabından sonra artmış. Bu ormanda ‘’intihar etmeyin’’ ya da ‘’intihar edecekseniz polise haber verin’’ tarzı tabelalar görmek mümkün hale gelmiş.

Japonya'nın Beyaz Dosyası I Bunalım ve İntihar

Japon hükümeti intiharlara karşı aldığı önlemlerden biri ‘’İntihara Karşı Beyaz Dosya’’ denilen 9 adımlık bir planla ile intihar oranının düşürülmesini amaçlıyor. İntiharı kolaylaştıran internet siteleri ya da insanların birbirleriyle tanışıp intihar etmek için anlaştığı forumların olması Japon hükümetinin işini zorlaştırıyor. 1993 yılında yayımlanan Kanzen Jisatsu Manyuaru (İntihar Rehberi) adlı kitap en çok satılan kitaplardan biri olmuş. Kitapta insanların kendine uygun intihar yöntemini seçmelerinde yardımcı oluyormuş.

Yazar: Faruk Koç

*Bu yazı Japon Sinema Dergisi’nin 5. sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz