Japonya’nın 5 Bahar Festivali

0
56

Japonya'nın 5 Bahar Festivali

Japonya’da pek çok farklı gün ve amaç için düzenlenen festivaller ve bayramlara matsuri adı veriliyor.  Kraliyet döneminden bu yana yaşatılan gelenekler, modern yaşama adapte edilmiş halleriyle  yıl boyunca ülkenin dört bir yanında renkli festivallerle kutlanıyor.

Bu festivaller Japonlar için yemek, içmek barınmak nasılsa o denli önemlidir. En temellerden olan yeni yıl ve mevsim değişimi bayramlarının yanı sıra, bize ilginç gelebilecek yetişkinler günü , kız çocukları günü, yıldız festivali gibi daha bir çok anlam taşıyan konuları  bayramlaştıran Japonlar, yaşamlarındaki önemli olayları bile  bu bayramlara denk getirmeye dikkat ediyorlar.

Tabii ki  yeni başlangıçlar gibi, mevsimlerin görevlerini birbirlerine bırakmaları da her ayrıntıyı önemle kutlayan Japonlar için büyük bir anlam taşıyor.

Japonya'nın 5 Bahar Festivali

Bu güzel başlangıçlardan biri olan ilkbahar gündönümü (20 -21 Mart) ve  Nisan başında açan çiçeklere saygı ve şükran belirtmek için kutlanan çiçek ve ilkbahar festivalleri de Japonların önemli  bahar festivallerinin bel kemiğini oluşturuyor.

Gelin  yeni bir mevsime hazırlanırken Japonların ülkenin dört  bir yanında kutladıkları en önemli 5 bahar festivaline birlikte bakalım.

Japonya'nın 5 Bahar Festivali

Fuji Matsuri  (Mor Salkım Festivali)
Kiraz çiçekleri  Japonya’nın en ünlü çiçeği olabilir ama bu diğer çiçeklerin de bir festivali hak etmedikleri anlamına gelmiyorJ Bahar ayında  kendini gösteren diğer çiçekler gibi mor salkımların da Japonya’da  bir festivali var!  Tokyo’nun Kameido Tenjin tapınağında ve Ashiga Çiçek parkında görebileceğiniz mor salkımlar  baharın yüzünü göstermesiyle canlanıp ortaya rengarenk görüntüler çıkarıyorlar.
Sobu metro hattıyla ulaşabileceğiniz Kameido Tenjin tapınağı en güzel mor salkım festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor. Nisan ortası başlayan çiçek şöleni Mayıs başına kadar devam ediyor.
Eğer Kameido Tenjinde gördükleriniz  size yetmemiş, daha uzağa daha fazlasını görmek için gitmek isterseniz  Tochigi prefektörlüğünde bulunan Ashikaga çiçek bahçesi bunun için  geniş ve güzel bir tercih olabilir. Burada büyük bir zemine yayılmış olan mor salkımların pek çok farklı renklerine de  rastlamanız mümkündür.
Bu yıl ki Fuji yani Mor salkım festivali  16 Nisan ve 22 mayıs  tarihlerinde olacak. Sabahın ilk ışıklarında katılabileceğiniz mor salkım festivali hava kararana kadar görülmeye açık olacak.
Bu festivale katılmanın ücreti çiçeklerin açılma durumuna göre 900- 1.700 yen (30-60 Tl) arasında değişiyor.

Japonya'nın 5 Bahar Festivali

Hana Matsuri  (Çiçek Festivali )

Çiçek festivali olarak bilinen Hana Matsuri 18 Nisan’da Buddha’nın doğumunun kutlandığı , tüm Japonya geneline yayılmış tapınaklarda düzenlenen bir nevi anma törenidir. Japon geleneksel kültürünün bir parçası olan Hana matsuri’de levhalar  çiçeklerle süslenerek içlerine bebek buddha figürleri yerleştirilir,
“Hana Matsuri” kutlamalarında ana tapınakta Buddha’nın doğumunun olduğu bir tablo gösterilir. Bu Budist bir hizmet olarak yapılır. Törenin devamında Ama-cha adlı özel olarak hazırlanmış suyu ibadet edenler figürlerin etrafına serperler. Bazı kişiler de bu suyu evlerine götürüp kutsal su olarak içerler

Japonya'nın 5 Bahar Festivali

Yayoi Matsuri  (Yayoi Festivali)

Yayoi Festivali Japonya’nın Tochigi prefektörlüğünün Nikko şehrinde kutlanan japon kültür ve geleneklerini onurlandırdığı düşünülen bir şamandıra geçit törenidir. Nikko daki  Bahara hoş geldin etkinlikleri dünya mirası kabul edilen tapınaklarda ve türbelerde yapılmaktadır.  En popüler kutlamalardan biri  olan Hana Yatai denilen ve  her kenti temsil eden zengince dekore edilmiş şamandıra geçidiyle 17 Nisan‘da  gerçekleştirilir.

Japonya'nın 5 Bahar Festivali

Kanda Matsuri  (Kanda Festivali)
Kanda matsuri  Tokyo’nun 3 büyük festivalinden biridir. Caddelerde 100’e  yakın Mikoshi  geçidinin yapıldığı törenlerde çeşitli dans gösterileri de sergilenir.  13- 14 Mayıs‘ta başlayan festivalin ana etkinlikleri 15 Mayıs‘a yakın günlerde gerçekleştirilir. Kanda festivali  hafta boyunca devam eden etkinliklerden oluşur. Festivalin ana etkinlikleri genellikle hafta sonu gerçekleştirilir. Cumartesi günü Tokyo merkezinde başlayan mikoshi törenleri Pazar günü de çeşitli mahallelere yayılır.  Yıllardır Kanda matsuri kutlamalarının insanlara zenginlik ve iyi bir talih getirileceğine inanılıyor.

Japonya'nın 5 Bahar Festivali

Takayama Matsuri (Takayama Festivali)
Takayama festivali Japonya’nın Kyoto civarında yapılan en güzel 3 festivalinden biridir.  Her yıl düzenlenen bahar festivali 14-15 Nisan tarihlerinde Takayama eski kentindeki Hie türbesinde yapılır.  Festivalin merkezi ise Sanno türbesinde devam ettirilir. Takayama festivali ayrıca Sanno bahar festivali olarak da adlandırılmaktadır. Festival programında İlbahar ve sonbahar için de aynı etkinlikler düzenlenir. Her festivalde yaklaşık bir düzine Yatai denilen şamandıra takımı bulunur. Festival günlerinde sabahtan öğleye kadar  olan sürede şamandıralar  sokaklarda gösteriye çıkarılır. Eğer hava iyi değilse şamadıralar depolarında kalır. Ama depoların kapıları açıldığı için ziyaretçiler şamandıraları  görebilme imkanı bulabilmektedirler.

Festival etkinliklerini şamandıra töreninden sonra  sırasıyla Karakuri bebeklerinin dans performansı, Taşınabilir türbe (mikoshi) geçidi ve Gece festivali (yomatsuri) izler.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 15.sayısında yayınlanmıştır. dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz