Japonya’da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

0
60

Shimotsuma Monogatari (Kamikaze Girls), Tetsuya Nakashima , 2004

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yukio Kanesada ve Novala Takemoto’nun Betsucomi dergisinde yayınlanan aynı isimdeki mangasından yayınlanan filmin yönetmenliğini Tetsuya Nakashima yapıyor. 2004 yapımı Shimotsuma Monogatari filmi, Japon kırsalında yaşayan ve 18. yüzyıl Versailles yaşam tarzı hakkında fanteziler kuran Momoko adındaki genç bir kızın mutluluk öyküsünü konu alıyor. Hiç arkadaşı olmayan genç kızın tek uğraşı ve eğlencesi yeni giysiler alarak bebek gibi giyinmektir. Yaşadığı kasabadaki bisikletli yakuza çetesinin onun mutluluğa engel olmak isterlerken Ichigo adındaki biriyle tanışır ve hayatı değişmeye başlar.

Thermae Romae, Hideki Takeuchi, 2012

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Mari Yamazaki’nin Comic Beam dergisinde yayınlanan aynı isimdeki mangasından uyarlanan filmin yönetmenliğini Hideki Takeuchi yapıyor. Thermae Romae filmi, Antik Roma’da yaşayan Lucius adındaki mimar sıradan ve demode işleri nedeniyle işten kovulduğu gün gittiği hamamda tesadüfen bir zaman geçidi keşfeder ve kendisini 2012 Japonya’sında bir hamamda bulur. İlk zamanlar günümüz dünyası ve mimarisi tasarımları için ilham olsa da, işler Lucius için o kadar kolay ilerlemeyecektir. İki çağ arasında gidip-gelen eğlenceli bir film sizleri bekliyor. Unutmadan filmin Thermae Romae II adındaki devam filmini de izlemeye unutmayın.

Tida-kankan: Umi to sango to chiisana kiseki, (Sunshine Ahead) Toshio Lee, 2010

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Hikâyesi gerçek bir olaya dayanan filmin yönetmenliğini Toshio Lee yapıyor. Tida-kankan filmi, denizdeki mercan resiflerini canlandırmaya çalışan Japon çevreci Koji Kinjo’nun hikâyesini bizlerle buluşturuyor. Koji ve eşi Yuri’nin mercan resiflerini canlandırma yolculuğunda birinden tebessüm dolu anılar ve parlak-iç açıcı görüntüler bizleri bekliyor. Çevreci çift amaçlarına ulaşabilecek midir?

Suwingu Garuzu, (Swing Girls), Shinobu Yaguchi, 2004

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yönetmenliğini Shinobu Yaguchi’nin yaptığı 2004 yapımı Suwingu Garuzu film, Japonya’nın kuzeyinde yer alan bir kız lisesinde okuyan Tomoko ve arkadaşlarının yaz tatilinde gitmek zorunda oldukları matematik kursundan kurtulma planlarını sizlerle buluşturuyor. Müzik, eğlence ve tatilin arkadaşlar için nasıl unutulmaz bir anı dilimine dönüşebileceğini bizlere anlatan bu filmi kaçırmayın.

Aruku, hito, (Man Walking on Snow), Masahiro Kobayashi, 2002

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yönetmenliğini Masahiro Kobayashi’nin yaptığı 2002 yapımı Aruku, hito filmi, Hokkaido adasında sizleri yolculuğa çıkarıyor. 66 yaşındaki sake üreticisi Nobuo Honma, eşinin vefat etmesi üzerine Yasuo ile yaşamaya ve dükkanını işletmeye başlar. Yalnızlıktan doğan boşluğu doldurmak için dağda bulunan balık yetiştirme tesislerine yürür ve balıkları izleyerek yalnızlığını unutur. Birgün büyük oğlu olduğunu söyleyen Riyoichi karşısında çıkar ve yaşlı adamın dünyasında değişiklikler meydana gelir. Yavaş ama yaşanmışlık dolu bir film izlemek isteyenleri Hokkaido’da yolculuğa çıkmaya davet ediyoruz.

Sama Taimumashin Burusu, (Summer Time Machine Blues), Katsuyuki Motohiro, 2005

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yönetmenliğini Katsuyuki Motohiro’nun yaptığı 2005 yapımı Sama Taimumashin Burusu filmi sizleri zamanda yolculuğa çıkarıyor. Filmde bilimkurgu kulübü üyesi beş gencin ve fotoğraf kulübü üyesi iki kızın aynı kulüp evini paylaşmaktadır. Kızlar düzenleyecekleri fotoğraf sergisi için hazırlanırken, bilimkurgu kulübündekiler ise sıcak havanın etkisiyle uyumuş, tembellik yapmaktadır. Birgün talihsiz olay sonrası klimanın kumandası bozulur ve sıcaktan bunalan çocuklar aniden evin ortasında bir zaman makinesiyle karşılaşırlar. Şaşkınlıklarını üzerlerinden atamadan zamanda nereye yolculuk edeceklerini düşünmeye başlarlar. Siz nereye zamanda yolculuk yapmak isterdiniz?

Baburu e go!! Taimu mashin wa doramu-shiki, (Bubble Fiction: Boom or Bust), Yasuo Baba, 2007

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yönetmenliğini Yosu Baba’nın yaptığı 2007 yapımı Baburu e go!! Taimu mashin wa doramu-shiki, eski erkek arkadaşının borçlarını ödemek için barda hostes olarak çalışmak zorunda kalan Mayumi Tanaka’nın birgün annesi esrarengiz bir şekilde ölür. Deliller uçurumdan düşerek öldüğünü belirtmesine rağmen aklına sorular takılan Mayumi cenazeden eve döndüğünde kapıda kendisini bekleyen Isao Shimokawaji, ona annesinin aslında ölmediğini söyler ve sır dolu yolculuğun ilk ateşini yakar. Gizemli bir yolculuğa çıkmak isteyenleri komedi dolu bir zaman yolculuğu bekliyor.

Tokyo Monogatari, (Tokyo Story), Yasujiro Ozu, 1953

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yasujiro Ozu’nun Noriko üçlemesinin son filmi ve Japon sinemasının önemli filmlerinden biri olan Tokyo Hikâyesi, Japon aile yapısında yaşanan değişimlerden yola çıkarak toplum içinde kaybolmaya yüz tutmuş değerlerin bir tablosunu çizmektedir. Film, Onomichi’nin bir taşra kasabasında yaşayan yaşlı Hirayamaların Tokyo’ya çocuklarının yanına giderler. Yaşlı çift bu yolculuklarında ailedeki kültürel değişimi, evin en küçük bireyinden en büyük bireyine kadar, şehrin, Japonya’nın değişim öyküsüne tanıklık ederler. Ozu’nun geleneksel sinema dilini yansıttığı en iyi filmlerinden Tokyo Monogatari’yi izlemenizi  tavsiye ediyoruz.

Toki o Kakeru Shojo, (Time Traveller: The Girl Who Leapt Through Time), Masaaki Taniguchi, 2010

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yönetmenliğini Masaaki Taniguchi’nin yaptığı ve Mamoru Hoshoda’nın aynı isimdeki animasyon filminin uyarlaması olan Toki o Kakeru Shojo, aynı sınıfta okuyan Makoto Konno, Chiaki Mamiya ve Kousuke Tsuda adındaki üç yakın arkadaştır. Sürekli beraber takılan ve zamanlarını çoğunlukla beyzbol oynayarak geçiren bu üç arkadaştan Makoto, kimya laboratuarında üstüne düştüğü garip bir nesne sayesinde hayal edemeyeceği bir güce sahip olur.Yeni keşfettiği gücü sayesinde zamanda yolculuk yapabilen Makoto, gücünü kullanıp geçmişini değiştirerek geleceğine yön vermeye çalışır ancak onu bekleyen tehlikenin farkında değildir. Zamanda yolculuk yapmak isteyenlerin izlemesini tavsiye ederiz.

Doruzu, (The Dolls), Takeshi Kitano, 2002

Japonya'da Yolculuğa Çıkmak İsteyenler İçin 10 Film

Yönetmenliğini Takeshi Kitano’nun yaptığı 2002 yapımı Doruzu, birbirine kırmızı bir iple bağlı, iç içe geçmiş üç hikâyede sizleri yolculuğa çıkarıyor. Doruzu, Japon yönetmen Takeshi Kitano’nun eşsiz Japonya manzaralarını fonda kullandığı bir başyapıt olarak öne çıkıyor. Eski aşkını arayan bir yakuza, herkesin karşı çıktığı aşklarına sahip çıkmak için kendilerini kırmızı bir iple birbirine bağlayan iki aşık, hayran olduğu pop starına ulaşmak isteyen bir adamın bitmek bilmeyen yolculu ve hüzünlü bir Japon masalı sizleri bekliyor.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 7. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz