Japonya’da Yeni Yıl Kutlamanın 10 Yolu

0
61

Japonya'da Yeni Yıl Kutlamanın 10 Yolu

Aralık ayına girildi mi havalar soğusa bile ışıklandırılan caddeler,  etkinlikler, ritüeller insanın içini ayrı bir ısıtır.
Yılbaşı günü özeldir.  Yenen yemekler,  sadece bugüne özel televizyon programları, oynanan oyunlar, konserler…
Dünyanın her yerinde yeni yılı kutlamak için yılın son ayı boyunca çeşitli hazırlıklar yapılır. Hazırlıklar ülkeden ülkeye kültürel farklılık gösterse de aslında hepsinin özünde aynı şey vardır. Yeni bir yıla en güzel şekilde adım atmak!
Japonya’da yeni yıl kutlamalarına ve ritüellerine en önem veren ülkelerden biridir. Ama tabiikio her zamankikendilerine has farklılıklarıyla.
Yeni yıl kutlamalarına Japonya’da Shogatsu denilir. Shogatsu Şinto, Budizm inançlarından ve popüler kültür akımlarından beslenerek ortaya çıkmış bir kutlama.
1-3 Ocak tarihleri arasında kutlanan ShogatsuJaponya’da eğlenceden çok daha fazla anlam ifade eder. Bu özel dönemde Japonlar daha çok içlerine yönelirlerDilek dileyip, dua ederler vesevdikleri insanlarla vakit geçirmeye çalışarak sahip oldukları şeyler için şükrederler. Tüm bu içlerine dönüş onların yeni yılı kutlama geleneğinin en önemli parçasını oluşturur.
Ayrıca Japonya’da insanlar Ocağın ilk 3 günü boyunca sokakta birbirlerine rastlayınca “AkemashiteOmedetouGozaimasu!”( mutlu yıllar) diyerek selamlaşırlar.

Japonların yeni yılı kutlamaya hazırlanış süreçlerini ve yeni yılı Japonya’da kutlamanın10 yolunugelin daha ayrıntılı bir şekildebirlikte görelim

Önce yeni yıl temizliği
Temizlenmiş bir ortam Japonlar için yeni bir yıla girerken negatif ne varsa geride bırakıp yeni bir başlangıç yapmak demektir. Bu yüzden Osoji denilen yeni yıl temizliği Japonlar için yeni bir yıla adım atmadan önceki en önemli şeydir.
Yeni yıldan önceki 1 haftayı temizliğe başlamak için uygun bir zaman olarak kabul ederler. Evlerini ve iş yerlerini de 31 Aralığa kadar temizlerler.

Japonya'da Yeni Yıl Kutlamanın 10 Yolu

Bonenkai eğlenceleri başlasın!
Temiz bitince bütün aralık ayı boyunca sürecek olan kutlamalar başlıyor. Japonların Izakaya restoranlarında tatami matlı alçak taburelerde oturup arkadaşlarıyla içkili, yemekli eğlencelerine ‘’Bonenkai’’ denilir.  Bu buluşmalarda genellikle çiğ balık suşi Sashimi, bir çeşit noodle türü Soba, sebze ya da balık kızartması Tempura yenip, Sake içilir.
Aile ziyaretleri
Yeni yılın anlamı Japonya’da sofralar kurmak ve aile ziyaretleri yapmak demektir.  Mutlaka yeni yılaözel yemekler yapılır. Mochi denilen içi dolgulupirinç keki yılbaşı geleneğinin en önemli yiyeceklerinden biridir. Ozoni çorbaları,
kat kat kutularda hazırlanan rengârenk yemekler Japonların yılbaşı sofralarının olmaz olmazları arasındadır.  Her kutudaki yemek farklı bir anlamı ifade eder. Tatlı patates püresi mutluluk gibi…

Japonya'da Yeni Yıl Kutlamanın 10 Yolu

Yeni yıl tapınaklarda karşılanır.
Hatsumode adı verilen bu etkinlik, Japonya’da yeni yılın ilk saatlerinde insanların tapınakları ziyarete gitmesi demektir. Ve ocak ayının ilk 3 günü boyunca tapınaklar 24 saat insanların dua etmesine açıktır.  Budist tapınaklarında çan gece yarısına gelindiğinde 108 kere çalar. Yeni yılda ziyaret edilen en popüler tapınaklar arasında Tokyo’da Meiji, Kyoto’da Fushimi Inari, Osaka’da Sumiyoshi Taisha tapınağı söylenebilir.

Yeni yıl ritüelleri tamamlanır.

Japonlar yeni yıl öncesinde kapılarına bereket objeleri asarlar. Ayrıca evlerinin önünü zenginlik ve talih getirmesi için eğreltiotu ve ıstakozla süslerler.
Bir Şinto adeti minik ev sunakları olan Kamidana’da Japonların yılbaşından önce yerine getirdikleri adetleri arasındadır. Kamidana’da genellikle objeler duvara yerleştirilir ve Şinto tarzı törenlerle gerçekleştirilir. Bu objeler genellikle daire şeklinde aynalardır ama sembolikliğinegöre taşlar, mücevherler de olabilir.

Japonya'da Yeni Yıl Kutlamanın 10 Yolu

Evleri yılbaşına uygun süslemek
Evleri, işyerlerini yılbaşı ruhuna uygun süslemek, ışıklandırmak yeni yılı en güzel karşılama yöntemlerinden biridir. Japonlar da evlerinin kapısına pirinç samanından yapılmış şans çelenkleri asarak bu geleneği yaşatırlar.  Kadomatsu denilen bu şans ritüelleri evlerin içine Manekineko ( şans kedisi) işyerlerine ise Kumade ( şans tarağı) yerleştirilerek sürdürülür.

Yeni yıl kartı yollamak
Nengajō özel yılbaşı kartlarına verilen isimdir. Çin Zodyak hayvanları  ile süslü olan kartları Japonlar yeni yıl dilekleriyle birbirlerine gönderirler. Japonya’da yeni yıl gününde postaneler Nengajo kartlarını dağıtabilmek için ekstra özen ve çaba gösterirler.

Japonya'da Yeni Yıl Kutlamanın 10 Yolu

Hediyeleşmek ( Otoshidama)
Geleneksel Japon kültüründe otoshidama adı verilen hediyeleşme etkinliği günümüzde çocuklara verilen cep harçlığı olarak değişmiştir. Bu harçlık desenli pochibukuro denilen zarflarla verilir ve 5.000 yen ( 150 TL) civarındadır.

Aile veya arkadaşlarla en sevilen tv programını izlemek
Japonya’da yeni yıl akşamının en sevilen ve gelenekselleşmiş aktivitelerinden biri de aile ve arkadaşlarla toplanıp popüler  “kohaku uta gassen”adlı müzik programını izlemektir.

İlkleri kutlamak
Yeni bir yılda yapacağınız ilklere özel önem vermek de Japonların geleneklerindenbiridir. Bu geleneklerden bazıları Kakizome ( ilk yazdığınız şey) Hatsuyume(ilk görülen rüya) Hatsumode ( ilk tapınak ziyareti) hakizome (ilk ev temizliği), and hatsuburo (ilk banyo).

Tüm bu kutlamalardan sonra Japonya da 1-3 ocak arasında restoranlar, bankalar, Atmler, müzeler, dükkanlar 1gün ya da daha fazla süreyle kapalıdır.
Bazı ünlü alışveriş caddeleri ya da alışveriş merkezleri yılbaşı tatilinde de açık olabilmektedir.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz