Japonya’da Yeni Dinler I Shinko Shukyo

0
52

Japonya'da Yeni Dinler I Shinko Shukyo

Japonya’da Tokugawa Dönemi sonrası Budizm, Taoizm, Shintoizm ve Zen Budizm’ine ek olarak yeni dinler ortaya çıkmıştır. Bu ortaya çıkan yeni dinlere ”shinko shukyo” adı verilmiştir.

Yeni dinler olarak adlandırılan ”shinko shukyo’, II. Dünya Savaşı sonrası devlet baskılarının ortadan kaldırılmasıyla ortaya çıkan rahat ortamda ortaya çıkmış ve sayısı hızla artmaya başlamıştır. Bu yeni dinler arasında Thomas Edison’a tapanlar Denshinkyo, yani ”Elektrik Dini” gibi uç örnekler bulunurken bunun yanında Budizmin alt kolları da kendi arasında din özelliği kazanmıştır.

Japonya'da Yeni Dinler I Shinko Shukyo

Budizmden beslenen bu kollardan bazıları güçlenmiş ve fazla üye toplamayı başarmıştır. Bunlardan en fazla üye toplayan Soka Gakkai, Budizmin Nichiren mezhebinin bir koludur ve 6 milyon üyeye sahip olduğu belirtilmektedir.

Shinko Shukyo’nun üyeleri arasında ise en çok ev kadını, bar hostesi ve yan işlerde çalışan işçiler yer almaktadır. İnsanların sosyal ihtiyaçlardan beslenerek türeyen bu yeni dinler, Yeni dinlerle birlikte bir grubun parçası olma alışkanlığı ortaya çıkmıştır. İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda dinlere üye olmuşlardır.

Önceki İçerikNusret Sancaklı – Japonca Dil Bilgisi
Sonraki İçerikÖlmek ve Öldürmek Arasında Nefes Kesen Bir Oyun I Joker Game
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz