Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!

0
73
Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak: The business Journals

Japonya gibi eşsiz bir kültüre sahip bir ülkeye ilk kez seyahat edecekseniz, ülkeye dair bazı görgü ve toplumsal kurallar kafa karıştırıcı ve şaşırtıcı gelebilir. Japon kültürüne meraklı olanların bildiği, ülkeyi baştan sona gezmeyi planlayanların ise oldukça ihtiyaç duyabileceği bazı kalıplaşmış Japon görgü kurallarını sizin için derledim. Bu kurallara  göz atmadan Japonya gezinizi planlamamanızı tavsiye ederim! İşte Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!

  1. Chopstick kullanma kurallarına dikkat edin

    Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
    Kaynak: The Japanese shop

    Chopstick kullanmak Japonların en hassas oldukları konulardan biri olabilir. Çubukları kullanırken usta olmanız gerekmiyor, kendinize has bir stille yemeği kavrayabilirsiniz. Ama tek bir farkla! Karakteristik bir Japon’un sizden beklediği tek şey, çubukların ikisini birden nazik bir şekilde kullanmanızdır. Tek bir çubuğu yemeğe saplayarak yemeğe çalışmanız kesinlikle saygısızlık olarak görülecek ve sonucunda hoş olmayan bakışlar altında kalmanız ise kaçınılmaz olacaktır. O yüzden listenin başında yer verdiğim bu altın kurala mutlaka dikkat etmelisiniz.

2. Rameninizi yerken kibar olmaya çalışmayın, çıkarabildiğiniz kadar ses çıkarmak şart!

Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak:Smithsonian Magazine

Dünya genelinde oldukça kibar ve sessiz bir toplum olarak bilinen Japonlar, yemek yerken tam bunun tam tersi bir tavır içinde olurlarsa  şaşırmayın. Çünkü Japonyada Ramen gibi  sulu bir şeyler yerken ağız şapırdatmak  tamamen kültürle bağdaştırılan bir şey. Oldukça sesli bir şekilde yenen ramen benzeri her sulu yemek Japon halkı tarafından lezzetli ve beğenilmiş olarak tanımlanıyor ve haliyle bu durum pek bir hoşlarına gidiyor. Eğer ayıp olacak diye ağzınızı şapırtdatmazsanız, daha büyük bir karmaşaya sebep olacağınızı hatırlatır, yemeklerinizde bol sapırtıyı Japon halkından esirgememenizi tavsiye ederim 🙂

3. Tabağınızdaki bütün yemekleri bitirmeyin

Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak: The Japanese Shop

Japonlar bazen kendilerine bile ters düşebilen bir toplum. Bir önceki sesli yemek maddemizde tadını beğendiğiniz bir şeyi sonuna kadar bitirmeniz gerektiğini düşünmüştünüz değil mi?  Ama Japon halkında durum böyle işlemiyor. Bir Japon ailenin sofrasına konuk oldunuz diyelim, size sunulan yemeğin hepsini bitirmemeniz gerekiyor. Neden mi? Çünkü ev sahibi yemeğin hepsini bitirdiğinizde sizin yemeği çok beğendiğinizi değil, çok aç olduğunuzu düşünecek ve bu yüzden de acaba az mı verdim diye kendini kötü hissedecektir. Bu biraz kulağa tuhaf ve gülünç geliyor olabilir, ama böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız zor da olsa tabağınızdaki her şeyi bitirmeyin derim!

4. Bahşiş bırakmayın.

Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak: Wikipedia

Dünyanın pek çok farklı ülkesinde geçerli olan bahşiş bırakma davranışının aksine Japonyada bu durum pek bilinmeyen bir şeydir. Bahşiş kültürüne sahip olmayan Japonya servis ücreti de yemeğin ücretine dahildir. Siz toplamdan fazla para ödediğinizde herhangi bir Japon’un size vereceği tepki :
Hanımefendi/ Beyefendi  bakar mısınız? Paranızı unuttunuz olacaktır. 🙂
O yüzden kendi alıştığınız tüm kültürel kurallarınızı Japonya dışında bırakıp gelmeniz bu ülkede gezmenizi çok daha fazla kolaylaştıracaktır.

5. Hiçbir şeyi tek elinizle vermeyin.

Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak: Tokyo Creative

Japonyada kart, para gibi küçük şeyler de dahil olmak üzere bir şeyleri karşınızdakine vermek için daima iki el birlikte kullanılır. Bir restoranda, dükkanda ödeme yaparken bile, parayı doğrudan kasiyere vermek yerine,kasanın önüne bırakılan küçük tepsiye koymak yaygın bir adettir. Bu da yine Japon halkının iyi hizmete ve saygıya ne kadar önem verdiğini vurgulayan kültürel normlardan sadece biri .

6. Sokakta yemek yemeyin ( içecek otomatları da dahil)

Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak: Lonely Planet

Tokyo ve Osaka başta olmak üzere Japonyada sokak yemeği kültürü oldukça gelişmiştir. Sokak yemeği kültürünün geliştiği bir ülke olsa da, Japonya’da kimseyi hareket halinde yemek yerken göremezsiniz. Yemeğini alıp giden, ya da olduğu yerde tüketip yoluna devam eden Japonlar, sokakta yürürken yemek yemeyi görgü kurallarının dışında bir davranış olarak görüyor. Metrolarda ve dışarıda yer alan içecek otomatlarından alınan içecekler bile titizlikte hemen içilip yanındaki çöp kutusuna atılmaya özen gösteriliyor.
Kendinizi daha rahat hissetmek için bu kurallara dikkat etmekte fayda var.

7. Toplu taşıma araçlarında sırayı bozmayın.

Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak: Lonely Planet

Ülkemizde toplu taşıma araçlarında pek aşina olmadığımız ama Japonların canları pahasına dikkat ettikleri bir başka toplumsal görgü kuralı da tabii ki, sırayı bozmamak. Her yerde, her zaman sıraya girmeyi aşırı seven Japonlar,  metro, otobüs vb araçları  beklerken muhakkak bir sıra halinde bekliyorlar.  Japon halkının bu konudaki dikkatli ve özenli tutumu sizi oldukça şaşırtıp bir yandan da  ‘ah keşke yaşadığım şehirde de böyle olsa’’ diye düşünmenize sebe olabilir.  Çünkü Japonya’da günlük hayatın bu kadar tıkırında olmasının nedeni  halkın koyulan kuralları bu derece benimseyip devam ettirmek için çabalaması.

8. Yolda araba olmasa bile size söylenilmediği sürece karşıya geçmeyin.

Japonyada yapmamanız gereken 8 şey!
Kaynak: Japan Travel

Yolda araba yok, etraf çok sakin ama size dur işareti veren trafik ışığı yanıyor ne yaparsınız? Kuralları umursamayıp kendinizi yola atıp vakit nakittir diyip bir an önce karşıya mı geçersiniz, yoksa kurala uyup bekler misiniz? Bunu Tokyo’da bizzat yaşadığım için gönül rahatlıyla söyleyebilirim ki, evet yol bomboş olsa bile Japonlar ışık yanmadığı müddetçe karşıya geçmiyorlar. Bu bazen biraz can sıkıcı olabiliyor evet ama onlar beklediği için siz de kural kuraldır diye düşünüp bekliyorsunuz. Özellikle tez canlı olanların biraz zorlanacağı bu konuda Japonların sizi uyarmasına izin vermeden kurallara uymayı seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz