Japonya’da Tren Yolculuğu | JR Pass

0
60
Japonya’da Tren Yolculuğu | JR Pass

Animelerde ya da filmlerde hep gördüğümüz romantik ve huzurlu Japonya’da tren yolculuğu Japonya’yı keşfetmenin en iyi yolu olabilir. Bütün ülkeye yayılmış ve kusursuz bir şekilde işleyen demir yolu sistemi hem büyük şehirler arasında, hem de pek bilinmeyen ama mutlaka görülmesi gereken yerlere ulaşmayı inanılmaz kolaylaştırıyor.

Mermi tren Shinkansen ile Tokyo, Osaka, Kyoto ve hatta Japonya’nın kuzey adası Hokkaido’ya rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. En çok ziyaret edilen büyük şehirlerden sıkılanlar için de bir kaç daha az bilinen ve trenle ulaşılabilen birkaç destinasyon önerimiz var.

Japonya’da Tren Yolculuğu | JR Pass

Shikoku adası (Matsuyama, Takamatsu şehirleri). Japonya’nın ana adalarının en küçüğü olan Shikoku doğası ve tarihi yerleriyle ilgi çekici. Örneğin, Matsuyama şehrinde bulunan   Dogo Onsen Honkan kaplıcası Ruhların Kaçışı animesine ilham vermişti, Takamatsu şehri ise Ritsuen-Koen parkıyla meşhur. Bununla beraber, Shikoku adasının Shingon Budizmle alakalı 1200 kilometrelik 88 Tapınaklı Hac Yolu ile biliniyor. 

Nagasaki şehri. Aslında hakkında çok şey duyduğumuz (kötü bağlamında da olsa), geçmişte yaşananlara rağmen güzelliğiyle turistleri çeken bir şehir. Nagasaki Barış Parkı ve Atom Bombası Müzesi dışında şehri tramvayla gezip Sofukuji Obaku Zen tapınağı ve Japonya’nın en büyük Hristiyan kilisesi Oura Kilisesini de ziyaret etmenizi öneririz.

Sapporo şehri. Özellikle kışın mutlaka görülmesi gereken bir yer. Odori Parkında 1950 yılından beri her sene gerçekleşen buz heykelleri yarışmasını izleyebilir ya da çikolata temalı Shiro Koibito Parkını ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında, Sapporo’nun merkezinde bulunan Botanik Bahçesini, Hokkaido’nun yerlileri Ainu kültürünü yakından görebileceğiniz Tarihi Köyü de ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.

Hikone şehri. Shiga prefektörlüğünde bulunan küçük bir şehir. Hikone, Biwa gölüne açılan muhteşem bir manzara ve kalesiyle meşhur. Günümüze kadar neredeyse hiç değişmemiş Hikone Kalesi, Japonya’nın ulusal zenginlik olarak kabul edilen beş kalelerden biridir.

Japonya’da Tren Yolculuğu | JR Pass

JR Pass

Japonya’da birkaç hafta geçirip her yerini gezmek istiyorsanız JR Pass hem masraflarınızı düşürür hem de yolculuğunuzu kolaylaştırır. JR Pass, Japon Demir Yollarına ait bütün shinkansenler, banliyö trenleri, metro, bazı vapur seferleri, ana havalimanlarına giden trenler ve JR otobüs transferlerinde geçerli (özel bir şirkete ait olan Nozomi ve Mizuho trenlerinde geçerli değildir) bir ulaşım kartıdır.

JR Pass bilet fiyatları yetişkinleri için 234 EURO (bir haftalık), 371 EURO (iki haftalık) ve 475 EURO (üç haftalık). 6-11 yaşında olan çocuklar için bütün fiyatlar %50 indirimli, 6 yaş altında olanlar için de ücretsiz. Tabi ki, daha rahat bir şekilde ve sıralarda beklemeden seyahat etmek isterseniz Birinci Sınıf biletleri de mevcut, fiyatları 311-653 EURO arasında değişiyor.

JR Pass sadece turistik vize ile Japonya’ya gelenler için ve yurtdışından yani ülkeye gelmeden alınması gerek (JR Pass’ı Japonya’ya geldikten sonra almak isterseniz resmi sitesinde belirtilen bazı havalimanları ve tren istasyonlarında daha yüksek bir fiyata satın alabilirsiniz. Bu opsiyon sadece 31 Mart 2020’a kadar geçerlidir). Yurt dışında kartınızı onaylı seyahat acentalarından satın alabilirsiniz (Türkiye’de onaylı yani JR Pass’ı alabileceğiniz tek bir seyahat acentası var; H.I.S. seyahat acentası). Ulaşım kartınızı sipariş ettikten sonra size bir onay belgesi verilecek, onu da Japonya’ya ulaştıktan sonra havalimanlarında ve ana tren istasyonlarında bulunan bürolarda asıl JR Pass kartına değiştirmeniz gerekecek.

Japonya’da Tren Yolculuğu | JR Pass

Bazı ipuçları

  • Trenlerin varış-kalkış saatleri ve diğer bilgilerine www.hyperdia.com/en/ sitesinden veya mobil ugulamasın HyperDia’dan rahatça ulaşabilirsiniz.
  • Bazı trenler için rezervasyon gerekebilir. Rezervasyon gerekli olmasa da ek ücret ödemeden Bilet Rezervasyon Bürolarında (Midori no Madoguchi) yerinizi rezerve edebilirsiniz.
  • Rezervasyonunuz yoksa trene biniş sırasına erken girin.
  • JR Pass, JR Grubu Otellerinde de %10’a kadar indirim fırsatı veriyor.
  • Japonya’nın bazı metro ve tren hatların özel şirketlere ait oldukları için JR Pass kapsamında girmeyen trenlere biletlerin ayrı olarak satın alınması gerek. Şehir içi ulaşım için (özellikle Tokyo’da) ek ulaşım kartı gerekebilir.
  • Seyahatiniz Japonya’nın belli bir bölge ile sınırlıysa o bölgede geçerli ve hatta o bölgede bazı fırsatlar sağlayan ulaşım kartlarından birini tercih edebilirsiniz: Hokkaido adası için JR HOKKAIDO PASOSU, Hokkaido adası dışında Tokyo’dan kuzeydoğu Japonya’ya kadar JR DOĞU PASOSU, Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan batı Japonya’ya kadar JR-BATI PASOSU ve Kyushu Adası’nın tamamı için JR-KYUSHU PASOSU.

İyi yolculuklar!

  Birinci Sınıf   Standart  
Süre Yetişkin Çocuk Yetişkin Çocuk
7 Günlük 38,880 ¥ 199,440 ¥ 29,110 ¥ 14,550 ¥
14 Günlük 62,950 ¥ 31,470 ¥ 46,390 ¥ 23,190 ¥
21 Günlük 81,870 ¥ 40,930 ¥ 59,350 ¥ 29,670 ¥

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz