Japonya’da Şans Objeleri

0
60

Japonya'da Şans Objeleri

Japonlar “şansı” severler. Japonya  savaşlar,depremler,tsunami,tayfunlar,kötü mahsül, salgınlar ve volkanik hareketlerin yıkıcı etkilerine tarih boyunca maruz kalmış bir devlettir. Tüm bu sebeplerden ötürü Japon kültüründe, umut bağlanan birçok sayıda ufak şans objesi ortaya çıkmıştır. Japonya’da şans getirdiğine inanılan birkaç objeyi sizin için listeledik. Bazıları onların şans getirdiğine inanmasa da; geleneksel ve kültürel değerini kabul ederler.

Japonya'da Şans Objeleri

1.Daruma

Darumalar dizayn olarak 6. keşiş olan Bodhidharma ya benzeyen kağıt hamurundan yapılmış oyuncak bebeklerdir. Geleneksel olarak gözleri olmadan satılır çünkü satın alan kişi bir hedef belirlediğinde bir gözünü siyah kalemle doldurur ve sonra o hedefe ulaştığında diğer gözü doldurur.

Japonya'da Şans Objeleri

2.Teru Teru Bozu

Teru Teru Bozu’lar kumaş veya kağıttan yapılan basitçe hayalet görünümlü el yapımı oyuncaklardır. Gece vakti asılırlarsa iyi havalar getireceklerine inanılır. Eğer ters olarak asılırlarsa yağmur getireceklerine inanılır. Ayrıca çocuklar arasında da çok popüler olan Teru Teru Bozu’lar okul seyahatlerinin iptal olması için tersten asılmaktadır

Japonya'da Şans Objeleri

3.Omikuji

Omikujil’er Japonya’daki tapınak ve mabetlerde satılan talih kağıtlarıdır. Yaklaşık olarak omikujilerin yarısı kötü şansı bir seviyeye kadar tahmin eder. Bu gerçekleştiği zaman onu alan kişi kötü talihi geride bırakmak için dizayn edilen yerlere bu kağıdı bağlar. Eğer kötü talihinizin olduğunu hissediyorsanız iyi talihinizi kötü olan tükenene kadar yanınızda saklamanız gerekir.

Japonya'da Şans Objeleri

4.Ema

Ema’lar Shinto tapınaklarından satın alınabilecek ahşap dilek panolarıdır. Emalar eski bir gelenek olan tapınağa at bağışlama ile ilgilidir. Bir ema satın alıp dileğinizi yazıyorsunuz ve onu tapınağa asıyorsunuz. Başka insanların dileklerini görmek oldukça enteresan olabilir.

Japonya'da Şans Objeleri

5.Maneki Neko

Bunlar eski bir gelenekten gelen iyi şans çeken bir şey. El sallıyor gibi görünseler de bu duruş eski Japonya’da “beckoning gesture” dediğimiz şeydir.

Japonya'da Şans Objeleri

6.Ehomaki

Ehomaki bir setsubun geleneğidir ve sushini şanslı yöne doğru sar olarak çevrilebilir. Bu gelenekte her yıl değişen şansın yönüyle karşılaşmak için kalın kesilmemiş  sarılı bir sushiyi yiyorsunuz. Aslında sadece Osaka geleneğinde bulunan ehomaki eğlenceli olduğu için bütün Japonya’ya yayılmıştır.

7.Sabah Sabah Örümcek

Japon batıl inancına göre eğer sabah örümcek görürseniz öldürmeyin çünkü o iyi şanstır. Örümcekler Japon mitlerinde sayısız defa ortaya çıkar ve büyük bir saygınlık kazanır. Geleneksel inanca göre eğer örümcek 400 yıl yaşarsa sihirli güçlere sahip olur ve insan formuna geçiş yapabilir.

Japonya'da Şans Objeleri

8.Koinobori

Bunlar sazan şeklindeki kağıt şeritlerdir ve Nisan veya Mayıs aylarında evlerin önüne asılır. Bu gelenek Çin efsanesi olan ve ejderhaya dönen sazan inancına dayanır. Koinobori’nin çocukların sağlığını sembolize ettiğine inanılır ve milyonlarcası nehirlerin yanına ve evlerin çevresine her bahar aylarında asılır.

Japonya'da Şans Objeleri

9.Tori No Ichi

Tori no ichi şanslı eşyalarla dekore edilen tırmıkların olduğu ve kasım ayının başlarında açılan bir pazardır. Şanslı tırmık satın almak uzun süredir devam eden bir iş geleneğidir. Tırmık fiyatı için pazarlık yapmak oldukça yaygındır. Satıcıyla anlaşıldığı zamanda satıcı küçük birkaç ritüel sergileyerek satışı tamamlar.

Japonya'da Şans Objeleri

10.Akabeko

Akabeko Fukushima vilayetinde halkın eski bir ürünüdür. Bunlar çocuklar için oyuncak olarak yapılır ve hastalıktan koruyu güçleri olduğuna inanılır. Akabeko 9. yy’da Enzoji tapınağının kurulmasına yardım eden bir öküzün hikayesine dayanır. Hikayeye göre bu öküz bir Buda haline gelir ve tapınakta bir taşa dönüşür.

Japonya'da Şans Objeleri

11.Senbazuru

Senbazuru 1000 adet origami turnasının iple yapılmasıyla oluşur. İnanca göre eğer birisi bu iplerden birini birinin içinde dokursa dileği turna tarafından yerine getirilir.Japon inancına göre turnalar 1000 yıl yaşayabilen güçlü yaratıklardır.

Japonya'da Şans Objeleri

12.Kurotamago

Kelime anlamı siyah yumurtadır. Yumurtalar Hakone’de bulunan Owakudani volkanik vadisinde pişirilir. Yerli halkın geleneklerine göre, Kurotamago yemek yaşamınıza 7 yıl ekler ve fazladan 2 tane daha yerseniz bu 14 yıla çıkar ancak 3 tane daha fazla yemek çok kötü bir fikirdir.

Japonya'da Şans Objeleri

13.Hatsuyume

Japonya da yeni yıl düzinelerce şans getiren yiyecek, dekorasyonlar ve ritüellerle bağlantılıdır. Örneğin yıl içinde gördüğünüz ilk rüya çok önemlidir ve Hatsuyume olarak bilinir. Patlıcan, kartal veya Fuji Dağı’nı görmek şans göstergesi olarak düşünülür.

Japonya'da Şans Objeleri

14.Omamori

Kelime anlamı “korunma”dır. Japonya’daki tapınak ve mabetlerde satılır ve ipekten dokunmuş kapalı çantalardır ve içleri kutsanmıştır. Farklı omamoriler olmakla birlikte iyi not almak için ve iyi bir evlilik için olanları gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Ancak çantayı açıp içine bakmanın kötü şans getireceğine inanılır.

Japonya'da Şans Objeleri

15.Hina Matsuri Dolls

Hina Matsuri veya kızlar günü, Japonya’daki kızlar için mutluluk ve sağlık ümit edildiği bir kutlamadır. Kızlar gününden önceki hafta, aileler kızlarıyla birlikte iyi şans getirdiğine inanılan bir dizi oyuncak ortaya çıkarırlar. Eski Japonya’da kötü şans ve hastalıkların çocuklardan oyuncaklara transfer olduğuna inanılırdı. Oyuncaklar daha sonra denizle bağlantılı olan nehirlere bırakılır. Bu gelenek “Yüzen Oyuncak” olarak bilinir ama artık çok nadirleşmiştir, ancak yine de bazı tapınaklarda halen görülür.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 11. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz