Japonya’da Sakuralar ve Anlamları

1
52

Japonya'da Sakuralar ve Anlamları

Türkçe karşılığı kiraz çiçeği ‘’sakura’’ağaçları yılın belli zamanında çiçek açıyor ve insanlar bu şöleni görmek için her yıl toplanıyorlar. Sakuralar açtıktan 1-2 hafta sonra solmadan dökülüyorlar. Bu sebeple Japonlar ve turistler özellikle çiçeklerin açılma zamanına önem veriyorlar. Sakuraların çiçeklendiği süreç, festivallerle kutlanıyor ve bu festivallere Sakura Zensen deniyor. İnsanlar yiyeceklerini alıp sakura ağaçları altında piknik yapıyor, sakuraları izliyor ve buna ‘’hanabi’’ adı veriliyor.

Japonya'da Sakuralar ve Anlamları

Hayatın güzelliğini, neşesini ve aynı zamanda ani ölümü-kısa hayatı simgeleyen sakuralar ‘’samuraylarla’’ özleşmiş diyebiliriz. Samuraylar da sakuralardan ilham alarak savaşta her an ölebileceklerini, solabileceklerini düşünmüşlerdir. Bu anlamdan dolayı Japonya Öz Savunma Kuvvetleri rütbe ve armalarında sakura sembolünü kullanılmaktadır. 2. Dünya Savaşı sırasında da Kamikaze uçaklarının üstüne sakura motifleri resmedilmiştir.

Japonya'da Sakuralar ve Anlamları

Sakuraların açışını kaçırmamak adına, Japonya’da meteoroloji uzmanlarına büyük görev düşüyor. Sakuraların açacağı zamana yakın meteoroloji uzmanları şehir şehir tahminlerde bulunarak insanların hava durumuna göre hazırlık yapmasını sağlıyor. Yasukini Tapınağı’ndaki sakura çeşidi olan ‘’Samei-Yoshino’’ ağacının çiçek açması ülke genelinde haber veriliyor ve Sakura Zensen festivalinin başladığını tüm ülkeye müjdeliyor. Bu zaman dilimine önem veren insanlar, evlilik tarihlerini, iş seyahatlerini ve diğer işlerini bu döneme getirmek için uğraşıyorlar.

Sakura Zensen Festivali’nin başlamasına yakın marketlerde, cafelerde, restoranlarda yiyeceklere, içeceklere sakura teması uygulanıyor. Sakura yapraklarını ‘’shiozuke’’ adı verilen tuza batırma işleminden sonra yenilebilir hale getirerek insanların bu çiçeği de tatması sağlanıyor.

Japonya'da Sakuralar ve Anlamları

Genelde pembe renkle ile özdeşleştirilen sakuralar, bu genellemeden kurtularak ‘’sakura-iro’’ kelimesi ile sakuraların rengi ifade edilir olmuşlar. Sakura-iro, ‘’kiraz çiçeği’’ rengi anlamına gelirken en ünlü sakura çeşidi de Somei-yoshino olarak ifade edilmektedir.

Japonya'da Sakuralar ve Anlamları

Sakuraların açtığı zaman dilimi, Japonya’nın en fazla turist akınına uğradığı zamandır. İnsanlar sakuraları görmek için akın akın Japonya’ya gidiyor, sakuraların açış anına tanık olmak ve bu doğa mucizesini kendi gözleriyle görmek istiyorlar. Japonya, sakuraları evrensel bir barış sembolü olarak görürken çeşitli ülkelerde de sakura bahçeleri yapılıyor ve yılın belli zamanlarında burada kutlamalar düzenleniyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz