Japonya’da Roman Dünyası’nın Hafif Kahramanı: “Light Novel”

0
88

Japonya'da Roman Dünyası'nın Hafif Kahramanı: "Light Novel"

Light Novel, Japonya’da ortaya çıkmış bir roman tipidir. Ender olarak keibungaku (hafif edebiyat), keishōsetsu (hafif roman) olarak da geçer. Light noveller genellikle kağıt kapaklı formatta olup, görece uygun fiyatlıdır. Hedeflenen okuyucu kitlesi çoğunlukla gençler olmasına rağmen otuzlu yaşlara kadar genişlediği söylenebilir.

Light novellerin ortaya çıkış yılı Sonorama Bunko Yayınevi’nin kurulduğu 1975 ya da Motoki Arai ve Saeko Himuro gibi popüler yazarların ortaya çıktığı 1977 olarak alınabilir. Yazar Yuuji Nakazato ise light novellerin çıkışını 1914-1962 yılları arasında yayınlanan ”Shōnen Kurabu” adlı aylık dergiye bağlar.

Japonya'da Roman Dünyası'nın Hafif Kahramanı: "Light Novel"

Yayıncılık dünyası içinde light novellarla ilgili bir standart oluşturulmadığı için Light Novel’in tanımı ile ilgili olarak birçok farklı düşünce yer almaktadır:

  1. Nikkei BP Şirketi Light Novel El Kitabında “Kapakta ya da içindeki resimlerde sıklıkla anime tipi (moe resimler) ilistürasyonlar kullanan , gençlere yönelik roman” olarak tanımlarken,
  2. Aki Enomoto ise kendi işlerini “ortaokul-lise öğrencilerine yönelik, kolay okunan eğlencelik roman” olarak tanımlamıştır.
  3. Bir başka tanım ise “genç okuyucalara yönelik, kahramanları ‘anime ve manga karakterlerini anımsatan’ olarak yaratılan ve buna uygun illüstrasyonlarla desteklenen roman grubu” dur.

Tür olarak romantik, bilim-kurgu, fantastik, gizem, korku gibi farklı çeşitleri vardır.  Light novel temel alınarak yapılmış anime, manga, film, bilgisayar oyunu ya da figürlerin sayısı günden güne artmaktadır. Madoka Takadano, Kisetsu Morita, İzuki Kougyoku gibi light novel dışındada kitap yazan yazarların ortaya çıkması, Otsuichi, Tou Upukata, Kazuki Sakuraba gibi edebiyat dünyasına light novel yazarı olarak girmiş yazarların çoğunlukla popüler yazarların aldığı “Naoki Shō” (Naoki-Edebiyat-Ödülü) gibi edebiyat ödüllerini almaları ile o zamana kadar algılanan light novel tanımının genişlediği söylenebilir.

Japonya'da Roman Dünyası'nın Hafif Kahramanı: "Light Novel"

Ligth novellerda en önemli unsurlardan bir tanesi illüstrasyonlar ve resimlerdir. Manga ve anime ile ilişkili olduğu düşünüldüğünden için novellerda illüstrasyonlar satışı ciddi derecede etkilemektedir. Light novellerin kapak ya da içteki illüstrasyonlarını popüler illüstratörlerin yapması durumunda satışlarda artış olduğu görülmektedir. 2007 yılında Shuueisha yayıncılık eski edebi eserleri yeniden basarken Osamu Dazai’ın Ningen Shikkaku adlı eserinin kapağında bulunan illüstrasyonu Takeshi Obata (Death Note) çizmiştir ve o yıl Ningen Shikkaku’nun satışları rekor bir sayı olan doksan bine ulaşmıştır. Farklı bir durum olarak, No Game No Life adlı Light novelın yazarı Yuu Kamiya gibi kendi illüstrasyonlarını yapan yazarlarda ortaya çıkmaktadır. Light novel satış politikası içinde illüstrasyonların kapladığı yer çok büyüktür ve illüstratörün beceresi ve tarzı çok önemlidir.

Light Novel ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmasına rağmen Çin’de ve Kore’de de oldukça yaygındır. Bu zamana kadar izlediğimiz bir çok animenin light novelı bulunmaktadır. Bunarın arasından en bilinenleri; Sword ,Art Online, Re:zero, Konosuba, Youjo Senki, Hai to Gensou no Grimar, Overlord, High School DXD, No Game No Life, Durarara, Zero no Tsukiama, Gate:Jietai, Yahari Ore no Seishun, Monogatari, Mahouka Koukou no Rettuosei ve To Aru Majutsu no Index.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz