Japonya’da Omotenasi Kültürü

0
48

Japonya'da Omotenasi Kültürü

Japon ve Türk halkının ortak noktalarından biri misafirperverlik.

Her iki milletin insanı da konuklarına karşı son derece güler yüzlü, nazik ve samimi. Çay seremonisi chanoyu ustası Sen no Rikyu’nun temellerini kurduğu omotenasi, içten, dürüst ve temiz kalple Japon usulü misafir ağırlama kültürünün adı.

Japonya'da Omotenasi Kültürü

Omotenasi ruhunu sadece konuk olduğunuz bir arkadaşınızın evinde değil, bu pozitif enerjiyi tüm Japonya’da hissedeceksiniz. Belki bir izakayada (Japonya’da içki içilen bar ve mekanlara verilen isim), belki bir otelde, uçakta ya da restaurantta.

Japonya'da Omotenasi Kültürü

Japonca’da misafir ve müşteri kelimeleri arasında anlam farkı yok, ikisi de eş anlamlı. Japonya’ya gelen bir turist müşteri değil, rahat etmesi gereken bir konuktur. Müşteri velinimetimizdir sözü Japonya’da hizmet verenlerin temel ilkesi. Zira omotenasi kültürünün sindiği bu topraklarda müşteri değil misafirsiniz.

Önceki İçerikEn İyi Anime Ending Müzikleri #1
Sonraki İçerikJaponya’nın Minyatür Kenti: Tobu Dünya Parkı
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz