Japonya’da Müzik Festivalleri

0
52

Japonya'da Müzik Festivalleri

Çoğu zaman yaz döneminde gerçekleşen müzik festivalleri sadece Japon müzikseverlerin değil ayrıca Asya, Avrupa ve Amerika’dan turistlerin ilgisini çeker. 2-3 günlük açık havada kesintisiz olarak sevdiğin sadece Japonya’nın değil tüm Asya’nın en büyük ve en tanınmış festivallerden Fuji Rock Festival 1999 yılından beri her sene yaz aylarında Niigata ilinde gerçekleştiriliyor. İsmini 1997 yılında ilk festivalin yeri olan Fuji dağından alır. 3 günlük festival binlerce ziyaretçiyi, dünyaca ünlü yerli ve yabancı sanatçıları ağırlar. Bu sene Sigur Ros, Beck, Red Hot Chili Peppers gibi müzik devleri festival sahnesine çıktı.
Diğer headlinerleriyle dikkat çeken rock festivali Summer Sonic eş zamanlı olarak Osaka ve Chiba illerinde gerçekleşir. 2 günlük festival bu sene Radiohead grubunu davet ederek ses getirdi. Bunu yanı sıra yabancı sanatçılardan Fergie, The Offspring, PANIC! AT THE DISCO, yerli sanatçılardan da The Yellow Monkey, coldrain, Alexandros gibi gruplar da festivale katıldı.
Ayrıca, Summer Sonic Festivalinin “küçük kardeşi” Sonicmania festivali 2011 yılından beri EMD severleri buluşturuyor.
Rock festivallerden bir tanesi daha “Gerçek Rock Festivali” olarak tanıtılan ve sadece yerli rock grupların katılımıyla gerçekleşen Rising Sun Rock Festival’dir. Bu festival genellikle Ağustos ayında Hokkaido’da 1999 yılından itibaren yer alır. Her sene olduğu gibi bu sene de J-rock severleri sanatçı listesiyle şaşırttı: BABYMETAL, ONE OK ROCK, SİM, Kemuri, ROTTENGRAFFTY ve birçok J-rock sahnesinin öne çıkan sanatçı.

Japonya'da Müzik Festivalleri
Buna benzer, yani ağırlıklı olarak J-rock ve J-pop sanatçıların sahne aldığı Rock in Japan festivali ünlü Japon müzik dergisi Rockin’On Japan sponsoluğuyla İbaraki ilinde deniz kenarında gerçekleşir. 2016’da Asian Kung-fu Generation, The Back Horn, Crossfaith gibi J-rock gruplarını davet edip aynı zamanda genç gruplara kendilerini dinleyicilere tanıtmak için iyi bir şans verir.
Daha ağır, daha gürültülü, daha heyecanlı konserler sevenler için de dünya metal sahnesinin efsaneler Slipknot ve Ozzy Osbourne Amerika olduğu gibi Japonya’da da 2 festival organize ediyorlar. Knotfest, bu sene Deftones, Marilyn Manson, Lamb of god grupları yanısıra The GazettE gibi Japon grupları katılacak. Ozzfest de Ozzy Osbourne’nın efsanevi grubu Black Sabbath başta olmak üzere birçok meşhur metal grupları Japon metal severleriyle buluşturuyor.
Yerli metal festival Loud Park ağırlıklı olarak yabancı metal gruplardan oluşan line-up’ta bu Ekim ayında en başarılı Japon metal gruplarından beri NOCTURNAL BLOODLUST’ı da sahnesinde yer verecek.
J-pop sahnesinin de iki büyük etkinliği önde çıkıyor. Biri, Tokyo Idol Festival, geçen sene 51.000 ziyaretçi ve 154 idol grubu Tokyo’da bulunan Odaiba konser alanında ağırladı. Diğeri de Avex Group (Japonya’nın en büyük bağımsız record label) tarafından Japonya’nın çeşitli şehirlerde gerçekleşen a-nation festivalidir.
Elektronik müzik festivalleri Ultra Japan, Happy Farm Music Festival, The Labirinth, Moster Bash ve hip-hop festivali Tokai summit de tüm dünyadan gelen müzikseverler için Japonya’yı ziyaret etme sebebidir.
Ancak Japon müzik festivaller kültürü sadece popüler müzikle sınırlı değil. Pacific Music Festival ve Seiji Ozawa Matsumoto Festival gibi klasik müzik festivalleri; Tokyo Jazz Festival, Blue Note gibi jazz festivalleri gibi ziyaretçilerini bekliyor.

*Bu yazı Japon Sineması SONATA dergisinin 2.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz